Karmelizowane orzechy
Brownie w skorupce jajka

Wiele ciast jako podstawę ma użyty biszkopt, dlatego dobrze mieć przepis, który się zawsze sprawdza. Ja swój używam od wielu lat, zawsze mi wychodzi, więc jestem mu wierna icon smile Biszkopt  przepis podstawowy

Najważniejsze jest dobre ubicie jajek (ja je ubijam w całości z dodatkiem cukru – sprawdza się to, więc nie widzę sensu w rozdzielaniu białek od żółtek i ubijania wszystkiego oddzielnie – niczego to nie zmienia, a tylko jest więcej naczyń do mycia :)). Jajka ubijamy z cukrem, aż do uzyskania gęstej prawie białej masy – przy próbowaniu nie można czuć kryształków cukru. Mąkę z proszkiem najlepiej przesiać przez sitko. NIgdy nie mieszam mąki z masą jajeczną mikserem, tylko łyżką albo trzepaczką i robię to bardzo delikatnie.

Poniżej podaję przepis na biszkopt do tortownicy 26 cm (wtedy otrzymujemy ciasto, które możemy przekroić na dwie części, jeśli upieczemy go w foremce 22 cm, będziemy mogli podzielić go na trzy części). Biszopt można też oczywiście upiec w innych foremkach icon smile Biszkopt  przepis podstawowy

biszkopt Biszkopt  przepis podstawowy 

Biszkopt - przepis podstawowy
 
Autor:
Składniki
 • 4 jajka
 • niepełna szklanka cukru
 • szklanka przesianej mąki
 • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie
 1. Jajka utrzyj z cukrem na gęstą masę (można tu dodać jakiś aromat).
 2. Gdy masa będzie już gęsta i zwarta wyłącz mikser i dodawaj po trochu mąkę z proszkiem do pieczenia.
 3. Całość mieszaj delikatnie łyżką, albo rózgą (nie używaj już teraz miksera).
 4. Masę przełóż do wysmarowanej blaszki. Piecz w 180 stopniach przez około pół godziny.
 5. Po upieczeniu zostaw jeszcze na chwilę w foremce, a potem wyjmij ciasto na kratkę i zostaw do całkowitego ostudzenia.
 6. Do tego biszkoptu nie dajemy żadnego łuszczu, więc ciasto może być później suchawe - należy go więc dobrze nasączyć - np. osłodzoną herbatą z sokiem  z cytryny.