Zaktualizowany: 2023 12 październikaOpublikowano: 2013 11 lipca
ciasto na naleśniki

Idealny przepis na ciasto na naleśniki

Jeśli lubisz naleśniki i możesz je jeść codziennie, to koniecznie zobacz mój przepis na ciasto naleśnikowe. Naleśniczki z tego przepisu wychodzą fajnie cienkie i elastyczne. Idealnie nadają się do zwijania z różnymi nadzieniami oraz do podsmażania. Możecie je wykorzystać zarówno do dań na słodko jaki na słono. Będą świetne na słodkie śniadanie oraz do nadziania np. farszem mięsnym, czy też kapustą z grzybami, albo nadzieniem ze szpinakiem. Spróbujcie koniecznie!

naleśniki przepis

Najlepsze ciasto na naleśniki przepis krok po kroku

Jeśli lubicie pyszne naleśniczki i możecie je jeść o każdej porze dnia, to koniecznie zobaczcie ten przepis na naleśniki – zobaczycie, że naleśnik może być cienki, fajnie elastyczny i idealny do zawijania.

naleśniki ciasto

Naleśniki przepis na ciasto

Wypieki Beaty
Przepis na ciasto na naleśniki idealne na śniadanie i nie tylko.
4.25 z 4 ocen
Czas przygotowania 15 minut
Czas wykonania 20 minut
30 minut
Czas całkowity 1 hour 5 minut
Porcje 15 sztuk
Składniki

składniki na ciasto na naleśniki

Instrukcja
 

Jak zrobić ciasto na naleśniki

  • Zmiksuj lekko jajko ze szczyptą soli i cukrem waniliowym jeśli używasz.
    1 jajko, 1 szczypta soli, 1-2 łyżki cukru waniliowego
  • Dodawaj stopniowo i na zmianę mąkę z wodą (wodę do konsystencji) i mlekiem.
    250 g mąki pszennej, 200 ml mleka, ok 450 ml wody gazowanej
  • Zmiksuj całość, aby nie było grudek.
  • Rozgrzej patelnię, posmaruj pędzelkiem silikonowym zanurzonym w oleju.
  • Chochlą nalej trochę ciasta naleśnikowego na patelnię, płynnym ruchem rozprowadź ciasto po całej powierzchni patelni.
  • Gdy ciasto "zetnie" się z góry, ostrożnie przewróć naleśnik na drugą stronę. Potrzymaj chwilę na ogniu i zdejmij na talerz.
  • Powtórz wszystko do wykorzystania całego ciasta.
Notatki
Cukier waniliowy nadaje naleśnikom niezwykłego smaku i lekkiej słodkości. Jeśli zamierzacie podać je na słodko warto dodać trochę wanilii :)
Prywatne
Słowa kluczowe ciasto na naleśniki, jak zrobić naleśniki, naleśniki ciasto
Sprawdzony przepis?Daj znać w komentarzu!
jak zrobić ciasto na naleśniki

Ciasto na naleśniki – uwagi

Naleśniki to jedna z takich potraw, którą robi się „na oko” i ja też zawsze robię je na oko.

Dla potrzeb mojego męża (który też teraz czasami smaży naleśniki) stworzyłam przepis na ciasto na naleśniki, który zawsze się u nas sprawdza.

Ja najczęściej robię je z dwóch rodzajów mąki – ze zwykłej pszennej oraz z pełnoziarnistej (najczęściej jest to Lubella) oraz z dużej ilości mleka. Do ciasta na naleśniki dobra jest również woda gazowana, która dodaje im puszystości.

My najchętniej jemy naleśniki na słodko – z dżemem, czekoladą, białym twarogiem, owocami i śmietaną kremówką albo z golden syrup, ale w wersji obiadowej robimy też je z mięsem, albo nadzieniem szpinakowym.

Jeśli decydujecie się wersję na słodko, możecie do ciasta dodać 1-2 łyżki cukru waniliowego – wtedy nabierze ono wspaniałego smaku i lekkiej słodkości. Moje dzieci uwielbiają waniliowe naleśniki :)

Naleśniki w wersji wytrawnej

Naleśniki to danie, które jest bardzo uniwersalne, bo możecie je przygotować również w wersji wytrawnej. Jeśli lubicie krokiety, to możecie z tego ciasta przygotować pyszne krokiety z mięsem – wystarczy nałożyć na naleśnik farsz mięsny, zwinąć ściśle, zamoczyć w roztrzepanym jajku i bułce tartej, a następnie obsmażyć na patelni. Takie krokiety możecie zrobić np. z farszem z mięsa z rosołu – wystarczy mięso oddzielić od kości i rozdrobnić je. Aby farsz nie był za suchy polecam mięso zmielić z gotowaną marchewką rosołu :)

Na Wigilię i w okresie postnym możecie zrobić krokiety z kiszoną kapustą i grzybami. Tutaj na farsz z kapusty i grzybów możecie wykorzystać mój przepis na paszteciki z kapustą i grzybami. Ten farsz znakomicie nadaje się na krokiety :) Gotowe krokiety z kapustą również zamoczcie w jajku i bułce tartej i podsmażcie na patelni. Dodam, że takie postne krokiety i krokiety z mięsem są świetną przystawką na różne imprezy – np. świetnie się sprawdzą razem z barszczem na Sylwestra i zabawy karnawałowe :)

Jak zrobić ciasto naleśnikowe – wskazówki

Otóż nie powinno się ich zbyt długo miksować, tak aby nie napowietrzyć za bardzo ciasta.

Ja po jego zrobieniu bardzo często stukam miską o blat, tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza z ciasta.

Odstawiam też ciasto na około pół godziny tak aby „odpoczęło”.

Naleśniki smażę z obu stron na patelni teflonowej, którą smaruję tylko odrobiną oleju. Tak smażone naleśniki powinny być fajnie elastyczne i idealne do zawijania.

Ile się smaży naleśnik?

Ja smażę na średnim ogniu i zwykle jest to około 2 minut – gdy na obrzeżach pojawia się brązowa obwódka, to dla mnie znak, że można przewrócić naleśnika. Robię to długą drewnianą łopatką, którą ostrożnie wkładam pod spód naleśnika i wtedy energicznie przewracam go na drugą stronę. Tą stronę smażę już dużo krócej – zwykle około 30 sekund i ściągam na duży talerz. Układam jedne naleśnik na drugim tworząc stosik :)

Na blogu znajdziecie również wiele innych przepisów na naleśniki – np. na naleśniki bez jajek, naleśniki jogurtowe, albo czekoladowe.

Ps. 

Z tego przepisu wychodzi sporo naleśników – tak mniej więcej 20 sztuk – końcowa liczba zależy od tego jak dużą patelnię na naleśniki macie.

Jeśli potrzebujecie mniej naleśników, to zróbcie je z połowy porcji, albo wypróbujcie przepis na naleśniki Jamiego Olivera, gdzie z przepisu wychodzi około 10 sztuk.

Przejdź do przepisu Drukuj Przepis
4.25 z 4 ocen
Postaw mi kawę

A tu moje bardzo stare zdjęcia naleśników, wiem że są okropne, ale lubię od czasu do czasu popatrzeć na moje stare zdjęcia i porównać jak wiele się nauczyłam w ciągu tych lat prowadzenia bloga i robienia zdjęć kulinarnych :)

naleśniki - przepis na ciasto

naleśniki

 

Polecane przepisy na naleśniki

Koniecznie zobacz również inne moje przepisy na naleśniki o różnych smakach. Tutaj polecam takie trzy przepisy:

Podziel się przepisem