Racuchy z jabłkami przepis

Zaktualizowany: 2023 29 listopada
racuchy z jabłkami

Przepis na drożdżowe racuchy z jabłkiem – najlepsze!

Dziś u mnie będzie klasycznie, słodko i pysznie. Zapraszam na racuchy z jabłkami – zrobione z ciasta drożdżowego z dużymi plasterkami jabłek w środku smakują wybornie o każdej porze roku. Taki racuch z jabłkami  to idealne śniadanie, przekąska, a nawet obiad na słodko. Zobaczcie mój przepis krok po kroku na racuszki i sprawdźcie jak zrobić drożdżowe racuchy w domu.

placki drożdżowe z jabłkami

Drożdżowe racuszki z jabłkami przepis krok po kroku

Już dziś zrób sobie i swojej rodzinie te pyszne tradycyjne polskie racuchy z jabłkami i podaj je na słodki obiad, albo jako słodką przekąskę.

racuchy z jabłkami

Racuchy z jabłkami przepis z filmem

Wypieki Beaty
Przepis na tradycyjne drożdżowe racuszki smażone z plasterkami jabłka. Najlepsze na słodkie śniadanie, obiad, a nawet deser.
5 z 3 ocen
Czas przygotowania 2 hours
Czas wykonania 15 minut
Czas całkowity 2 hours 15 minut
Porcje 24 sztuki
Kalorie 117 kcal
Składniki

składniki na racuchy z jabłkami

Instrukcja
 

Jak zrobić drożdżowe racuchy z jabłkami

  • Drożdże rozprowadź w ciepłym mleku i łyżeczce cukru, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.
    50 g świeżych drożdży, 300 ml mleka, 1 łyżeczka cukru
    przygotowanie drożdży do ciasta na racuchy
  • Jabłka obierz, pokrój na mniejsze kawałeczki i posyp odrobiną cynamonu.
    2 jabłka, cynamon
    krojenie jabłek do racuchów
  • Resztę składników włóż do dużej miski.
    500 g mąki pszennej, 100 g cukru, 2 jajka
    przygotowanie ciasta na racuchy z jabłkami
  • Gdy drożdże wyrosną dodaj do miski i szybko wyrób ciasto (ręcznie albo mikserem), jeśli ciasto będzie się wydawało za gęste – dodaj jeszcze odrobinę mleka.
    dodawanie rozczynu drożdżowego do ciasta na rachuchy
  • Na koniec dodaj jabłka i delikatnie wymieszaj.
  • Odstaw do wyrośnięcia na około godzinę.
  • Patelnię posmaruj pędzelkiem z odrobiną oleju i rozgrzej ją.
    smarowanie patelni olejem
  • Nakładaj łyżką ciasto, smaż racuchy na małym ogniu (ja przykrywam dodatkowo patelnię pokrywką).
    nakładanie racuchów na rozgrzaną patelnię
  • Po około 2-3 minutach przewróć racuchy na drugą stronę i podsmaż je przez chwilę.
    przewracanie racuchów na drugą stronę
  • Ja wykałaczką sprawdzam, czy ciasto jest jeszcze surowe w środku, jeśli patyczek jest czysty można wyciągać racuchy.
  • Po usmażeniu posyp cukrem pudrem.
Film
Notatki
Podaję kaloryczność przybliżoną, bo nie wiem, ile oleju wchłonęły racuchy. Ilość kalorii na sztukę przy usmażeniu 24 racuchów.
Prywatne
Składniki Odżywcze
Serving: 1sztukaKalorie: 117kcalWeglowodany: 20gBiałko: 4gTłuszcz: 2g
Słowa kluczowe racuchy z jabłkami
Sprawdzony przepis?Daj znać w komentarzu!
racuszki z jabłkami

Racuchy z jabłkami – uwagi

Dziś mam dla was przepis na obiad, albo na kolację – szczególnie dla łasuchów. My w domu lubimy raz na jakiś czas zjeść na obiad ciepłe i pachnące racuchy drożdżowe z jabłkami. Do tego odrobina cynamonu, cukier puder na wierzch, albo dżem (jak lubi mój synek) i pyszny obiadek gotowy. Takie właśnie racuszki z jabłkami smażyła dla nas mama, gdy byłam mała. Teraz ja robię je dla moich dzieci i oni uwielbiają je równie mocno jak jak w ich wieku. Czy w dzieciństwie też jadaliście takie drożdżowe placki z jabłkami?

Jak zrobić drożdżowe racuchy z jabłkiem – wskazówki

Aby zrobić takie drożdżowe racuszki z jabłkami potrzebujesz przede wszystkim drożdże i oczywiście jabłka. Ja tu lubię używać świeże drożdże, ale jeśli takich nie masz, to użyj suszone drożdże – użyj dwa opakowania. Najpierw przygotuj rozczyn drożdżowy, w tym celu drożdże rozmieszaj z cukrem i dodaj do nich ciepłe mleko – ale nie za gorące. Wymieszaj dokładnie, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut, tak aby drożdże zaczęły pracować. Wtedy możesz przygotować ciasto drożdżowe na racuchy. Do dużej miski wsyp mąkę pszenną (może to być mąka typ 450 albo 500, 550), dodaj cukier oraz dwa duże jajka. Wlej rozczyn drożdżowy i wyrób ciasto drożdżowe – będzie dość luźne i lepkie. Jabłka na racuchy obierz ze skórki, przekrój na ćwiartki i wytnij gniazda nasienne. Pokrój owoce na cienkie plasterki i dodaj je do ciasta drożdżowego – przemieszaj ciasto łyżką.

Jak smażyć racuchy z jabłkami?

Na kuchence rozgrzej dużą patelnię z olejem – ja staram się nie dawać go za dużo, wolę posmarować powierzchnię patelni teflonowej pędzelkiem zamoczonym w oleju. Jeśli wolisz takie racuchy smażone na większej ilości oleju to wlej go więcej i podgrzej.

Na patelnię nałóż porcje ciasta razem z jabłkami – u mnie to duża czubata łyżka na jednego racucha. Smaż racuszki na rumiano z obydwu stron – smaż na małym ogniu, aby się nie przypalały. Ja lubię patelnię przykryć pokrywką – to pozwala racuchom z jabłkami fajnie podrosnąć i zapewnia im większą puszystość.

Usmażone racuchy zdejmij z patelni i jeśli trzeba dodaj do niej trochę oleju i usmaż kolejną porcję. Usmażone racuchy z jabłkami posyp cukrem pudrem i podaj z ulubionymi dodatkami.

A muszę powiedzieć, że zdarza mi się je piec w piekarniku. Robię tak, gdy mam mniej czasu – wtedy na raz robi się cała partia. Albo gdy zaczynam liczyć kalorie. Takie pieczone racuchy mają trochę mniej kalorii niż tradycyjne, smażone. Mam  nadzieję, że zachęciłam was do usmażenia tych placuszków z jabłkami!

Z tej porcji naje się czteroosobowa rodzina – więc do dzieła!

A tak przy okazji – racuch z jabłkami możecie spakować dzieciom do szkoły – na pewno zjedzą go chętnie w szkole podczas przerwy. Będzie to dla nich pożywny posiłek, a przy okazji coś lekko słodkiego :) 

Ps. Zachęcam Was również do wypróbowania innych przepisów na placuszki. Na pewno znajdziecie tam przepis na idealne dla was słodkie placki.

A poniżej moje stare zdjęcia do tego przepisu.

racuchy z jabłkami racuchy z jabłkami

A tu poniżej pierwsze moje zdjęcia takich racuszków. Troszkę się przez te kilka lat nauczyłam, prawda?

racuchy2

 

racuchy3
racuchy_1 old

Polecane przepisy na placki

Jeśli lubisz placki smażone i możesz je jeść zarówno na śniadanie, na obiad jak i na kolację, to wypróbuj również te przepisy:

Podziel się przepisem

Opublikowano: 2012 17 maja