Ogórki kiszone

Ze względu na brak miejsca nie robię zbyt wiele przetworów – zwykle robię trochę dżemów owocowych (ostatnio zrobiłam frużelinę truskawkową) i ogórki kiszone.

Ogórki robię zawsze, chociaż z 10 dużych słoików i plus ze dwie porcje ogórków małosolnych. No cóż moja rodzina uwielbia ogórki kiszone i zupę z nich zrobioną :)

Zrobienie takich ogórków jest banalne (chociaż co roku muszę się zastanowić ile idzie tej soli na litr wody ;)).

Teraz w końcu zapisuję przepis i pozbędę się tego problemu.

Do kiszenia niezbędna jest osolona woda (czubata łyżka soli na litr wody) oraz dodatki smakowe – świeży czosnek, świeży korzeń chrzanu oraz koper.

W dostępnych zestawach do kiszenia chrzan to zwykle jakaś marna obierka ze skórki, albo liść chrzanu, dlatego najlepiej kupić pęczek samego chrzanu (albo go sobie wykopać na jakiejś łące). Oprócz tych składników możecie dodać liście z czarnej porzeczki i liście wiśni (ja nie mam do nich dostępu i robię bez nich).

Najlepsze ogórki są niezbyt duże – najlepiej chudziutkie i długie niż małe i pękate. Dobrze jest też kupić trochę malutkich “okazów” – przydadzą się do uzupełniania.

Z tego samego przepisu zrobicie ogórki małosolne – najlepiej zrobić je bardzo dużym słoju lub garnku – ogórki są zwykle gotowe po kilku dniach.

Z 3 kilogramów ogórków otrzymacie około 6 dużych słoików.

 

ogórki kiszone

ogórki kiszone

 

ogórki kiszone

Ogóki kiszone

Wypieki Beaty
5 z 2 ocen

Składniki
  

Instrukcja
 

  • Słoiki do ogórków wyparz, włóż do każdego całą łodygę kopru, włóż po ząbku czosnku oraz po kawałku chrzanu (nie używaj go zbyt dużo, bo ogórki będą ostre).
  • Włóż ogórki do słoika (tak aby stały), układaj je ściśle, na górę włóż najmniejsze ogórki.
  • Możesz na wierzch dodać jeszcze kawałek kopru oraz ząbek czosnku (jeśli masz liście czarnej porzeczki i wiśni to też je użyj).
  • Wodę zagotuj z solą - gorący roztwór wlej do słoików z ogórkami.
  • Słoiki zakręć.

Notatki

Pod nakrętkę słoika często wkładam złożony woreczek śniadaniowy - dodatkowo uszczelnia on słoik i zapobiega przez psuciem się ogórków.
Sprawdzony przepis?Daj znać w komentarzu!