Test robota kuchennego – Robot Bosch OptiMUM – recenzja

wpis sponsorowany

robot bosch optimum


Miałam ostatnio w domu nowego pomocnika :)

Zostałam poproszona o przetestowanie robota Bosch OptiMUM.

Sama w domu też mam robot kuchenny firmy Bosch –  robot Bosch MUM54240, więc byłam bardzo ciekawa jak się spisze ich najnowszy produkt :)

Ze swojego robocika jestem bardzo zadowolona i używam go namiętnie od około 5 lat – a moje używanie jest baaardzo intensywne.

Tak samo nie miałam litości dla OptiMUM – szczególnie, że w okresie przedświątecznym mam zdecydowanie więcej pracy.

Jak mi się spodobał robot Bosch OptiMUM?

Przeczytajcie moją recenzję :)

Nowa linia robotów ma kilka bardzo ciekawych nowości i muszę przyznać, że fajnie się z nich korzystało.

Po pierwsze ma wbudowaną zintegrowaną wagę i timer – można wszystkie składniki ważyć bezpośrednio w misie ustawionej na robocie. Waga ma możliwość tarowania, która pozwala na ważenie poszczególnych składników dodawanych kolejno do misy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba trzymać w domu wagi :)

Niestety waga nie działa w trakcie pracy robota – nie można więc np. dosypać cukru w trakcie miksowania białek i jednocześnie zważyć ten dosypany cukier – tak więc inżynierowie mogą pomyśleć o takiej funkcji przy kolejnych robotach ;)

Timer nie tylko mierzy czas pracy, ale możecie sami ustawić jak długo robot ma pracować – np. możecie mu ustawić miksowanie przez 5 minut. Po tym czasie sam się wyłączy i sygnałem dźwiękowym powiadomi was, że skończył.


robot planetarny bosch optimum

bosch optimum mieszadło

bosch optimum hak

robot bosch optimum


Misa OptiMUM jest spora, bo ma 5,5 litra – możecie więc w nim zrobić zwykłe ciasto o masie do 3,5 kilograma, lub ciasto drożdżowe do 1,5 kg. Mieszadła są duże, masywne i porządnie wykonane. Ogólnie łatwo się je wymienia, ale ja – nie wiem dlaczego – miałam problemy z wyjęciem haka. Musiałam się trochę namęczyć, aby go odpiąć – nie wiem, czy to „taka uroda” akurat tego egzemplarza, czy też ogółu.

Pomijając to, to z pracy haka byłam ogromnie zadowolona – zagniatanie ciast drożdżowych, czy też ciężkiego chleba, to fraszka. Byłam bardzo zdziwiona szybkością z jaką ciasto było idealnie wyrobione – czysta przyjemność :)

Dodatkowo robot Bosch OptiMUM ma ciekawą funkcję SensorControl Plus. Pod tą tajemniczą nazwą ukryte są trzy automatyczne programy do wyrabiania ciasta drożdżowego, ubicia bitej śmietany i ubicia piany z białek. Wybierając jedną z tych funkcji robot sam wybiera niezbędny czas pracy, aby ciasto, albo piana były idealnie przygotowane.


bosch optimum malakser

marchewka


Moja wersja robota zawierała również różne dodatkowe przystawki – między innymi rozdrabniacz z wymiennymi tarczami. Dzięki niemu można posiekać warzywa lub owoce na plasterki, zetrzeć na grube lub cienkie wiórki, zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane. Takie tarcze mam też w swojej wersji robota, ale robot Bosch OptiMUM ma również super tarczę typu julienne, która kroi warzywa w piękne słupki oraz specjalną nakładkę krojącą warzywa w kostkę. Z takim rozdrabniaczem przygotujecie surówkę jaką tylko sobie wymarzycie :)

Oprócz rozdrabniacza mogłam się również pobawić przystawką do miksowania przeznaczoną do robienia koktajli lub zup. Blender wykonany jest z grubego szkła odpornego na wysokie temperatury, więc możecie w nim zmiksować na krem gorącą zupę :) Jego dużą zaletą jest odczepiany dół z nożykami – znacznie ułatwia to mycie – bez strachu o pocięte palce :)


bosch optimum blender


Sprawdziłam również maszynkę do mięsa. Jej montowanie jest inne od sposobu używanego przy moim robocie, więc przez chwilę się głowiłam, co i jak. Z pomocą przyszła mi instrukcja i okazało się, że mocowanie maszynki jest bardzo proste i lepiej rozwiązane niż u mnie. Bardzo podoba mi się, że sama maszynka jest dość wysoko i można pod nią bez problemu postawić wyższą miskę – czasami maszynki są tak nisko nad blatem, że prawie nic nie da się pod nie wstawić. Tutaj nie będziecie mieć tego problemu.

Mieliłam nią mięso z piersi kurczaka oraz polędwiczkę wieprzową i mięso było zmielone bardzo szybko i ładnie. Mycie maszynki jest bezproblemowe – bardzo łatwo można wypłukać resztki mięsa z dziurek w sicie – wystarczy opłukać ją pod strumieniem wody.

Ogólnie praktycznie wszystko możecie umyć w zmywarce. Chociaż ja nie myję tarcz tnących, bo się boję, że zmywarka je stępi.

Jestem bardzo zadowolona z pracy robota Bosch OptiMUM.

Duża moc silnika sprawia, że wszystko przygotowane jest szybko i sprawnie. Mieszadła ładnie zbierają ciasto ze ścianek i dna miski. Używanie dodatkowego wyposażenia ułatwia kod kolorowy – miejsca połączeń elementów wyposażenia z urządzeniem oznaczone są kolorami, co ułatwia i przyspiesza ich montaż.

Robot jest estetycznie wykonany i ładnie się prezentuje, a to również ma ogromne znaczenie, jeśli robot stoi na stałe na kuchennym blacie.

Ja go mogę wam polecić robot Bosch OptiMUM z całą odpowiedzialnością.

Szkoda, że muszę się już z nim pożegnać :(

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta – serdecznie zapraszam.

A jak wam się podoba taki robot Bosch?


Bosch OptiMUM plakat promocjiod 20 pazdziernika