Bezy

przepis na bezy


Przepisy na najlepsze bezy krok po kroku

Beza to słodki wypiek, który składa się z piany z białek jajek i cukru.

Znana ze swojej chrupiącej i delikatnej konsystencji, która rozpuszcza się w ustach. Ciasto to może być wypiekane w różnych kształtach i rozmiarach – od małych bez po duże, bardziej płaskie dyski.

Bezowe ciasto może być także wzbogacane dodatkami smakowymi, takimi jak orzechy, czekolada, gorzkie kakao, owoce lub kremy.

Beza z kremem na deser

Bezy mogą być serwowane samodzielnie jako deser, ale są również często wykorzystywane do dekoracji tortów i ciast – szczególnie gdy są przygotowane w formie małych ciasteczek bezowych.

Beza jest jednym z tych deserów, których wypiek wymaga nieco wprawy i cierpliwości, ponieważ dokładne ubicie białek jajek jest kluczowe dla uzyskania idealnej konsystencji ciasta. Jednak poświęcenie czasu i wysiłku z pewnością się opłaci, ponieważ beza to pyszna i elegancka propozycja na każdą okazję.

Beza idealna na deser

Bezy to bez wątpienia jedne z najbardziej ulubionych ciast moich dzieci. Przede wszystkim uwielbiają wszelkie wersje deseru Pavlova, ale także bardzo chętnie dobierają się do mojego „składziku” bezików i je podjadają jak ciasteczka.

Jeśli tak jak moje dzieci uwielbiacie bezy, albo wasze dzieci je kochają, to zobaczcie o co w tym wszystkim chodzi :)

Co to jest beza?

Bezy przygotowuje się poprzez zmiksowanie białek jaja kurzego i cukru. Białka muszą być dobrze napowietrzone, czyli ubite. Cukier możemy dodać do bezy na trzy główne sposoby – stąd możemy rozróżnić trzy typy bez – beza zwykła, beza szwajcarska i beza włoska.

Beza zwykła  – najpierw ubijamy białka (szczypta soli dodana do białek ułatwi to zadanie). Gdy będą już białe i spienione dodajemy po trochy cukier i ciągle ubijemy całość. Tak przygotowaną bezę pieczemy zgodnie z przepisem.

Beza szwajcarska przygotowywana jest na parze (w kąpieli wodnej). Najpierw ubijamy lekko białka, dodajemy cukier. Miskę z białkami umieszczamy na garnku z gotującą się wodą i dalej miksujemy całość, aż cukier się rozpuści i w białkach nie będzie czuć jego kryształków.

Beza włoska – to beza zaparzana syropem cukrowym. Cukier z wodą (mniej więcej 1/3 wagi cukru) zagotowujemy aż syrop osiągnie temperaturę około 117-119 stopni (niezbędny jest tu specjalny termometr). Gotowy syrop wlewamy cienkim strumieniem do ubijanych białek.

Do bezy możemy dodać jeszcze trochę skrobi ziemniaczanej, octu albo soku z cytryny. Dobrze się ją barwi barwnikami spożywczymi.

Jak zrobić idealną bezę?

  • bardzo istotne jest dokładne rozdzielenie białek od żółtek – nie może się do nich dostać nawet odrobina
  • sprzęt i miska muszą być idealnie czyste – bez śladów tłuszczu – inaczej białka się dobrze nie ubiją
  • białka muszą być świeże – często lepiej jest aby były w temperaturze pokojowej
  • jeśli dodajecie do bezy dodatki – np. czekoladę, orzechy – to najlepiej wymieszać je delikatnie szpatułką

To co upieczecie najpierw? Królewską bezę z kremem, mini beziki, szarlotkę z bezą, a może sernik z bezą?

Oto moje przepisy na ciasta bezowe i bezy:

najlepsze wypieki i sałatki

Ebook za darmo!

Zapisz się do mojego newslettera, a otrzymasz kod uprawniający na darmowe pobranie ebooka Wielkanocne Wypieki

Nie spamujemy! Zapoznaj się z polityką prywatności.

Archiwum

Jestem również tu

rondel
Baza przepisów kulinarnych

Zobacz przepisy: Bezy