Ciasto makowa chmurka
Przepis na ciasto chmurka z makiem i migdałową bezą
Ciasto makowa chmurka to przepyszna kompozycja smaków, łącząca w sobie delikatność makowego biszkoptu, smakowitą masę makową oraz lekki krem mascarpone. Całość jest zwieńczona słodką bezą z chrupiącymi migdałami, tworząc niezwykłą harmonię tekstur i smaków. To lekkie, puszyste ciasto nie tylko rozpływa się w ustach, ale również dostarcza niezapomnianych doznań smakowych. Prosta w wykonaniu receptura sprawia, że przygotowanie ciasta makowej chmurki staje się prawdziwą przyjemnością. Odkryj rajską słodkość w każdym kęsie tego wyjątkowego wypieku!
Spis treści
Ciasto makowa chmurka przepis krok po kroku
Jeśli lubisz lekkie kremowe ciasta i do tego uwielbiasz mak, to koniecznie spróbuj tego połączenia!
Ciasto makowa chmurka przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 25/35 cm.
Składniki
składniki na biszkopt makowy
- 3 białka (z jajek rozmiar L)
- 3 żółtka
- 75 g cukru (1/3 szklanki)
- 75 g mąki pszennej (0,5 szklanki)
- ok 20 g mąki ziemniaczanej (1,5 łyżki)
- ok 15 g maku (niemielonego – 1,5 łyżki)
- olejek migdałowy (opcjonalnie)
składniki na bezę z migdałami
- 4 białka (z jajek rozmiar L)
- 200 g cukru (1 szklanka)
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka octu (lub soku z cytryny)
- ok 50 g migdałów (posiekanych)
składniki na przełożenie ciasta makowa chmurka
- ok 850 g masy makowej (1 duża puszka)
- 500 g serka mascarpone (zimnego)
- 500 ml śmietany kremówki (zimnej)
- ok 70 g cukru pudru (0,5 szklanki – lub do smaku)
Instrukcja
Jak zrobić biszkopt makowy
- Obydwie mąki przesiej razem przez sitko, dodaj suchy mak i wymieszaj.75 g mąki pszennej, ok 20 g mąki ziemniaczanej, ok 15 g maku
- Białka zmiksuj z cukrem na gęstą i puszystą pianę.3 białka, 75 g cukru
- Wtedy dodaj do nich żółtka i zmiksuj na niskich obrotach, jeśli używasz olejek migdały to możesz go teraz dodać.3 żółtka, olejek migdałowy
- Dodaj porcjami mąkę z makiem i delikatnie połącz.
- Przełóż masę biszkoptową do przygotowanej foremki – wyłożonej papierem do pieczenia – tylko na dnie.
- Piecz biszkopt makowy w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni (w trybie termoobiegu) przez około 12-15 minut – do suchego patyczka.
- Po upieczeniu biszkopt ostudź i wyjmij z foremki.
Jak zrobić bezę z migdałami
- Białka zacznij delikatnie miksować, tak aby się lekko spieniły.4 białka
- Wtedy zacznij dodawać po trochu cukier i miksuj na wysokich obrotach, aż dodasz cały cukier i białka staną się ładnie białe, gęste i lśniące.200 g cukru
- Dodaj do białek mąkę oraz ocet i krótko zmiksuj.1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka octu
- Formę do pieczenia po biszkopcie wyłóż papierem do pieczenia (tylko na dnie, a boki zostaw puste i suche).
- Wyłóż bezę do formy i rozprowadź równą warstwą.
- Posyp wierzch bezy posiekanymi migdałami albo płatkami migdałowymi.ok 50 g migdałów
- Piecz bezę w 110 stopniach (termoobieg) przez około 1,5 godziny.
- Upieczoną bezę ostudź i dopiero wystudzoną obetnij ostrożnie nożem po obwodzie, aby oddzielić ją od ścianek foremki.
Jak zrobić krem mascarpone do ciasta makowa chmurka
- Serek mascarpone przełóż do dużej miski, dodaj cukier puder i zmiksuj do połączenia.500 g serka mascarpone, ok 70 g cukru pudru
- Wlej do mascarpone kremówkę i zmiksuj razem na wysokich obrotach, aż uzyskasz gęsty krem.500 ml śmietany kremówki
Ciasto makowa chmurka złożenie
- W formie ułóż na dnie biszkopt makowy – możesz go dodatkowo lekko nasączyć (np. wodą z odrobiną cukru).
- Na biszkopt wyłóż masę makową i rozprowadź równą wartwą.ok 850 g masy makowej
- Na mak wyłóż krem mascarpone i wyrównaj.
- Na koniec ostrożnie połóż na wierzchu bezę z migdałami pomagając sobie papierem do pieczenia (jeśli beza pęknie, to się nie martw, po złożeniu i odstaniu w lodówce będzie ok).
- Ciasto schowaj do lodówki na kilka godzin.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Ciasto z makiem i mascarpone – uwagi
To ciasto makowa chmurka z makiem i mascarpone przygotowałam na Wigilię i wyszło tak smaczne, że koniecznie musiałam podzielić się przepisem na nie. Podobnie jak przy cieście malinowa chmurka postawiłam tu na przygotowanie go na biszkopcie zamiast na kruchym cieście. Dzięki temu ciasto wyszło fajnie lekkie i puszyste, a przy okazji miało też mniej kalorii. Przygotowanie ciasta warto podzielić na etapy, wtedy wszystko przebiegnie sprawnie i bez problemów. A jasny biszkopt bez proszku do pieczenia i bezę z migdałami możesz przygotować nawet dzień czy dwa wcześniej. Do tego ciasto przygotowałam w dużej blaszce, więc można je podzielić na bardzo dużo porcji.
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta makowa chmurka
Do przygotowania tego kremowego ciasta z makiem będziesz potrzebować kilku podstawowych składników i wszystkie są ogólnie dostępne – szczególnie w dyskontach spożywczych takich jak Lidl czy Biedronka. Poniżej podaję skróconą listę produktów z ewentualnymi zamiennikami.
- mak – zwykły niebieski maki – najlepiej żeby był niemielony, w całych ziarenkach. Takie całe ziarenka masz dodać do ciasto na biszkopt bez ich wcześniejszego mielenia.
- masa makowa – ja tu wykorzystałam gotową masę makową z puszki – nic do niej nie dodawałam. Możesz oczywiście wykorzystać domową masę makową lub zrobić ją samodzielnie specjalnie do tego ciasta.
- śmietana kremówka – ja tu użyłam płynną śmietanę kremówkę w kartoniku o zawartości tłuszczu 30%. Możesz również wykorzystać śmietanę typ 36% – wtedy ciasto będzie nieco bardziej kaloryczne.
- migdały – wierzch bezy posypałam posiekanymi nieblanszowanymi migdałami. Dzięki temu ciasto nabrało dodatkowego ładnego koloru, a większe kawałki migdałów fajnie chrupały przy jedzeniu. Zamiast całych migdałów możesz też użyć płatki migdałowe, albo migdały w słupkach.
Jak zrobić domową masę makową?
Masz ochotę na zrobienie domowej masy makowej od podstaw? Super! Przy przepisie na sernikomakowca podawałam jak zrobić taką masę z maku, ale przypomnę o tym jeszcze tutaj.
Do domowej masy makowej będziesz potrzebować poniższe składniki:
- 2 szklanki maku w ziarnach (300 g)
- 100 g masła (rozpuszczonego)
- 4 jajka L
- 1 szklanka cukru (200 g)
- olejek migdałowy (opcjonalnie)
- ulubione bakalie (rozdrobnione orzechy i migdały, rodzynki, skórka pomarańczowa)
Jak zrobić masę makową?
- Mak przełóż do garnka, zaparz gorącą wodą i zagotuj. Ostudź go razem z wodą w której był gotowany, a następnie odsącz – ja gęste sitko wykładam pieluchą tetrową albo kilkoma warstwami ręcznika papierowego i wylewam na niego mak. Jeśli używasz gotowy mielony mak, to nie musisz robić drugiego kroku – czyli mielenia w maszynce. Od razu dodaj do niego cukier i wymieszaj.
- Zmiel mak dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa razem z cukrem (zmieszaj mak z cukrem i nakładaj łyżką do maszynki).
- Przełóż zmielony mak do garnka, dodaj rozpuszczone masło, olejek migdałowy (jeśli używasz), bakalie i jajka i lekko podgrzej stale mieszając. Gotową masę ostudź i wyłóż na biszkopt.
Sposób przygotowania ciasta makowa chmurka
Jak wspomniałam wcześniej przygotowanie ciasta najlepiej podzielić sobie na etapy, tak aby jego zrobienie przebiegało sprawnie. Ja polecam najpierw upiec biszkopt z makiem – ja go upiekłam dzień wcześniej. Po upieczeniu biszkopt oderwałam od papieru do pieczenia i przełożyłam na dużą tackę. Biszkopt zawinęłam folią, aby nie wysychał.
W tej samej blaszce upiekłam bezę, którą pozostawiłam w formie aż do zupełnego wystudzenia. Bezę piecz z wyłożonym papierem jedynie spodem formy. Boki zostaw puste i suche, tak aby piana się przykleiła do nich. Dzięki temu beza po upieczeniu się nie zbiegnie i będzie miała idealny rozmiar. Jeśli bezę pieczesz również dzień wcześniej (co polecam), to ją również zabezpiecz folią spożywczą, tak aby nie łapała wilgoci.
Gdy masz gotowy biszkopt i bezę, to musisz już tylko zrobić prosty i szybki krem mascarpone ze śmietaną kremówką. Aby złożyć ciasto makowa chmurka wyjmij z formy bezę, a włóż do niej biszkopt. Ja swój dodatkowo lekko nasączyłam osłodzoną wodą z odrobiną aromatu migdałowego. Na tak przygotowany biszkopt wyłóż masę makową i ją rozprowadź mniej więcej równą warstwą. Bezpośrednio na mak wyłóż cały krem mascarpone.
Teraz czas na najtrudniejszy etap. Ostrożnie oderwij bezę od papieru do pieczenia i przenieś ją na nim nad ciasto. Powoli układaj bezę na wierzchu kremu. Mi w trakcie – gdzieś tak około połowy beza pękła. Jeśli tobie się też tak zdarzy, to się nie martw. Potem podczas schładzania w lodówce beza lekko zmięknie od kremu i tego pęknięcia nie będzie widać.
Jak przechowywać ciasto makową chmurkę?
Ciasto makowa chmurka po złożeniu schowaj do lodówki na kilka godzin (a może to być nawet cała noc). Dzięki temu ciasto nie tylko „przegryzie się” smakami, ale również beza lekko zmięknie od kremu. To pozwoli na krojenie ładnych kawałków ciasta, które nie będą się kruszyć i rozwalać.
Aby ciasto długo zachowało świeżość przechowuj go w lodówce. Nie musisz go wyciągać wcześniej aby się ociepliło. Takie prosto z lodówki będzie doskonałe! Mam nadzieję, że ten przepis na ciasto makowa chmurka cię zainteresował i chętnie z niego skorzystasz. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło jeśli podzielisz się w komentarzu swoimi wrażeniami.
Polecane przepisy na ciasta z makiem
Koniecznie wypróbuj inne moje przepisy na pyszne ciasta z makiem i makowce. Na blogu jest ich ogromny wybór, a ja tu tak na szybko polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na ciasto makowa chmurka
Ciasto makowa chmurka to inna wersja ciasta malinowa chmurka. Tutaj zamiast warstwy malin w galaretce przełożyłam ciasto masą makową. Tak otrzymałam niezwykle pyszne, apetyczne i do tego piękne ciasto warstwowe idealne na Boże Narodzenie a także na inne okoliczności. To ciasto z makiem na dużą blachę, więc można je podzielić na dużo porcji. Ciasta na pewno wystarczy zarówno dla domowników jak i gości. Jeśli lubisz ciasta z makiem, a do tego uwielbiasz bezy i kremowe ciasta, to koniecznie spróbuj tego niezapomnianego połączenia. Zobacz mój dokładny przepis opisany krok po kroku wraz ze zdjęciami z przygotowań. Obejrzyj krótki filmik i sprawdź jak zrobić biszkopt z makiem. Albo jak zrobić bezę z migdałami. Z tym przepisem przygotowanie kremu mascarpone to pestka! Spróbuj koniecznie!