Tort kijowski
Przepis na kijowski torcik z bezami i z kremem budyniowo-maślanym
Tort kijowski z kremem budyniowo-maślanym i słodkimi chrupiącymi bezami to pyszna i elegancka słodka przekąska idealna na specjalne okazje. Jego miękka i puszysta masa skrywa w sobie chrupiące bezowe kawałki, a całość okryta jest delikatnym kremem budyniowo-maślanym, który nadaje mu aksamitnej konsystencji i subtelnej słodyczy. To idealny wybór dla miłośników kremowych i chrupiących wypieków. Gorąco polecam!
Spis treści
Tort kijowski przepis przepis krok po kroku
Jeśli szukasz wyjątkowego przepisu na tort świetny na różne okazje takie jak urodziny, rocznice czy święta, to spróbuj tego niezwykłego tortu z bezami i kremem budyniowym :)
Tort kijowski przepis
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o średnicy maksymalnej 22 cm.
Składniki
składniki na biszkopt do tortu kijowskiego
- 3 białka (z jajek rozmiar L)
- 3 żółtka
- 100 g cukru (- pół szklanki)
- 75 g mąki pszennej (- pół szklanki)
składniki na bezy z orzechami
składniki na krem budyniowo-maślany
- 2 żółtka
- 100 g cukru (- pół szklanki)
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 5 łyżek mąki pszennej
- 300 ml mleka
- 200 g masła (miękkiego – w temperaturze pokojowej)
składniki na nasączenie do tortu
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 szklanka wody
dodatkowe składniki
- dżem z czarnej porzeczki
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 ml śmietany kremówki
Instrukcja
Jak zrobić biszkopt do tortu
- Formę do pieczenia wyłóż na dnie papierem do pieczenia, boki zostaw puste i suche.
- Piekarnik rozgrzej do 170 stopni (termoobieg).
- Białka lekko zmiksuj i gdy się napuszą dodaj cukier i miksuj na wysokich obrotach aż białka będą białe, gęste i lśniące.3 białka, 100 g cukru
- W tym czasie przesiej mąkę przez sito.75 g mąki pszennej
- Do ubitych białek dodaj żółtka i zmiksuj na najniższych obrotach, albo wymieszaj łopatką.3 żółtka
- Dodaj mąkę i zmieszaj delikatnie.
- Przełóż ciasto do foremki i piecz przez mniej więcej 30 minut – do suchego patyczka.
- Po upieczeniu ostudź, a następnie przekrój na dwa blaty.
Jak zrobić bezy z orzechami
- Białka lekko zmiksuj i gdy się napuszą dodaj cukier i miksuj na wysokich obrotach aż białka będą białe, gęste i lśniące.2 białka, 100 g cukru
- Przygotuj dużą blachę z piekarnika – wyłóż ją papierem do pieczenia – od spodu posmaruj go na rogach odrobiną ubitej bezy – to zapobiegnie "fruwaniu" papieru.
- Przełóż ubitą bezę do woreczka z dużą tylką – ja użyłam dwa woreczki z mniejszą i większą tylką, aby mieć dwa rozmiary bezików.
- Wyciśnij beziki na papier do pieczenia i część z nich posyp posiekanymi orzechami.orzechy
- Piecz bezy w 110 stopniach (termoobieg) przez około 1,5-2 godziny.
- Po tym czasie piekarnik wyłącz, uchyl drzwiczki i zostaw tak bezy w środku aż ostygną.
- Ostudzone bezy przechowuj w szczelnym pojemniku.
Jak zrobić krem budyniowo-maślany do tortu
- Do rondelka włóż żółtka, cukier, cukier waniliowy i mąkę – wymieszaj dokładnie dodając po trochu mleko.100 g cukru, 2 żółtka, 1 łyżka cukru waniliowego, 5 łyżek mąki pszennej, 300 ml mleka
- Wlej resztę mleka i dokładnie wymieszaj.
- Zagotuj budyń i gotuj aż mocno zgęstnieje.
- Gotowy budyń przykryj z wierzchu folią spożywczą lub woreczkiem i odstaw do wystudzenia – w temperaturze pokojowej.
- Miękkie masło zmiksuj mikserem na wysokich obrotach – do momentu aż będzie białe i puszyste – ja miksuję około 10 minut.200 g masła
- Do ubitego masła dodawaj po łyżce ostudzonego budyniu i miksuj na średnich obrotach.
- Odłóż mniej więcej 1/4-1/3 kremu do pojemniczka.
- Do pozostałego kremu dodaj mniej więcej połowę bezików – tych z orzechami i bez – lekko je pokrusz i wymieszaj całość łopatką.
Jak zrobić tort kijowski – złożenie
- Na ułóż spodni blat biszkoptu na paterze/talerzu i zapnij na nim rant z foremki.
- Nasącz biszkopt wodą zmieszaną z cukrem i sokiem z cytryny.2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1 szklanka wody
- Nałóż na biszkopt dżem z czarnej porzeczki (albo inny kwaskowaty dżem).dżem z czarnej porzeczki
- Wyłóż krem budyniowy z bezami i rozprowadź dokładnie.
- Drugi blat ciasta nasącz i posmaruj dżemem.
- Ostrożnie ułóż biszkopt na kremie dżemem do dołu.
- Schowaj ciasto do lodówki na około dwie godziny.
- Po schłodzeniu wyjmij tort z lodówki i zdejmij rant.
- Posmaruj boki oraz górę tortu odłożonym kremem.
- W rondelku podgrzej śmietanę kremówkę – gdy przy ściankach zaczną się pojawiać bąbelki zdejmij garnek z ognia i dodaj do śmietany połamaną czekoladę.100 ml śmietany kremówki, 100 g gorzkiej czekolady
- Mieszaj aż się rozpuści i powstanie jednolita polewa.
- Odstaw polewę do lekkiego ostudzenia.
- Wylej czekoladę na wierzch tortu.
- Na koniec udekoruj pozostałymi bezikami – możesz też dodatkowo posypać wierzch posiekanymi orzechami.
Prywatne
Składniki Odżywcze
Kijowski tort z kremem budyniowym – uwagi
Wpadł mi w internecie w oko tort kijowski i stwierdziłam, że upiekę sobie taki na urodziny. Muszę przyznać, że jako wzrokowca przyciągnęło mnie zdjęcie tego torcika. Gdy zaczęłam czytać przepis to troszkę mina mi zrzędła. A to dlatego, że akurat ten przepis był na kremie maślanym. Do tego takim z ogromnej ilości masła zmiksowanego jedynie z mlekiem skondensowanym. Ja taki krem to używam czasami, ale tylko do obłożenia tortu i jakoś nie wyobrażam go sobie w środku. Zaczęłam szperać i oczywiście dostałam całe mnóstwo przepisów i zdjęć, które często diametralnie różniły się między sobą – hmm. Wyodrębniłam więc części wspólne – biszkopt, krem maślany, orzechy i bezy. I tak postanowiłam zrobić moją wersję kijowskiego tortu. W zasadzie nie mam nawet pojęcia, czy taki typ tortu wywodzi się faktycznie z Kijowa, bo nie znam rosyjskiego ani ukraińskiego i nie jestem w stanie tego zweryfikować. Jeśli są wśród was osoby z Ukrainy i mają pojęcie o takim torcie kijowskim to dajcie mi znać!
Jak zrobić tort kijowski z kremem budyniowym – wskazówki
Przygotowałam najpierw biały biszkopt i go wystudziłam. Upiekłam nieduże bezy – i część z nich posypałam posiekanymi orzechami (użyłam gotowy krokant). Teoretycznie powinniście tu użyć orzechy laskowe, ale możecie je zastąpić innymi. Zamiast czystego kremu maślanego przygotowałam krem budyniowo-maślany – jedyny krem z masłem, który mogę jeść ze smakiem. Dla przełamania słodyczy i nadania charakteru dodałam do tortu kwaskowaty dżem z czarnej porzeczki – ale możecie również użyć inny kwaskowaty dżem, albo świeże kwaskowate owoce. Na koniec – tuż przed podaniem polałam górę tortu polewą czekoladową. Aby całość nie była zbyt słodka użyłam tu gorzką czekoladę. Jeśli chcecie użyć mleczną czekoladę, to do przepisu weźcie mniej śmietany kremówki – tak 50-75 ml. Kijowski tort łatwiej się pokroi jeśli będziecie go kroić ocieplonym nożem (wystarczy potrzymać go chwilę z gorącej wodzie) i gdy wyjmiecie go wcześniej z lodówki – tak z pół godziny.
Jeśli lubicie ciasta z kremem, to polecam wam również mój przepis na tort egipski – to też tort z kremem budyniowo-maślanym. Dużo więcej pomysłów na torty urodzinowe i nie tylko znajdziecie w moich przepisach na torty.
Przy okazji polecam wam również moją książkę „Najlepsze wypieki Beaty”, gdzie znajdziecie najlepsze przepisy na ciasta, w tym również na torty.
Polecane przepisy na torty na różne okazje
Koniecznie zobaczcie również inne moje przepisy na różne torty idealne na różne okazje. Tutaj polecam między innymi trzy takie torty:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na tort kijowski
Przepis na pyszny tort z kremem budyniowo-maślanym oraz z orzechowymi bezami. Tort kijowski nie jest trudny do zrobienia, ale wymaga etapowego przygotowania. Jeśli pracę podzielicie sobie na etapy, to wszystko pójdzie wam łatwo i bez problemów. Jak zrobić tort kijowski? Po pierwsze - upieczcie biszkopt. Kiedy upiec biszkopt co tortu? Otóż biszkopt możecie upiec nawet ze trzy dni wcześniej. Zawińcie go szczelnie folią i użyjcie dopiero jak będziecie składać tort. Taki przestany trochę biszkopt dużo lepiej kroi się na blaty niż świeżo upieczony biszkopt. Po drugie - zróbcie małe bezy. Je też możecie upiec nawet kilka dni wcześniej. Wtedy po upieczeniu i ostudzeniu schowajcie do je szczelnego pojemnika. Takie bezy możecie przechowywać w pudełku nawet kilka miesięcy. Ja tak właśnie robię, że piekę co jakiś czas blachę bezików, przekładam je do pudełka i używam, gdy potrzebuję je jako dekorację do ciast i deserów. Po trzecie - ugotujcie budyń na krem budyniowy. Budyń musicie wystudzić w temperaturze pokojowej, więc zróbcie go np. rano, przykryjcie folią spożywczą, aby nie tworzyła się na nim skorupka i tak zostawcie do momentu przygotowania kremu na tort kijowski.
Kijowski tort z bezami
Zobaczcie mój dokładny przepis na kijowski tort opisany powyżej i sprawdźcie jak przygotować poszczególne elementy tortu. Etapy opisane krok po kroku, do tego fotografie z przygotowania przeprowadzą was przez cały proces. Taki tort z kremem budyniowo-maślanym przełożony kwaskowatym dżemem z czarnej porzeczki smakuje wybornie i jestem przekonana, że zasmakuje wszystkim gościom. Tort kijowski ma w kremie dodane bezy z orzechową posypką. Możecie również dodać do kremu dodatkowe posiekane orzechy - dodadzą one chrupkości i fajnego smaku. Tort bez bitej śmietany jest trochę cięższy, ale na pewno nie można mu odmówić ciekawego smaku i tekstury. Sami się przekonajcie :) Tort kijowski przepis możecie przygotować jak ja na urodziny, albo na jakąś inną rodzinną okazję. Zobaczcie również inne moje przepisy na torty idealne nie tylko na urodziny.