Paszteciki z kapustą i grzybami
Przepis na drożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami idealne na Wigilię
Na nadchodzącą Wigilię i okres karnawałowy polecam wam tradycyjne drożdżowe paszteciki nadziane farszem z kiszonej kapusty i grzybów. Takie postne paszteciki przygotujcie bardzo łatwo, a jestem przekonana, że zasmakują każdemu. Świetnie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno – jako przekąska. Zobaczcie mój przepis krok po kroku na paszteciki z kapustą i pieczarkami i upieczcie je jak najszybciej!
Spis treści
Paszteciki z kapustą i grzybami przepis krok po kroku
Jeśli lubisz pyszne domowe paszteciki idealne na przekąskę na różnych imprezach i świętach, to koniecznie wypróbuj mój przepis na drożdżowe paszteciki z grzybami i kwaśną kapustą.
Paszteciki z kapustą i grzybami przepis
Składniki
składniki na farsz do pasztecików
- ok 1 kg kapusty kiszonej
- 20-50 g suszonych podgrzybków
- ok 500 g pieczarek
- 1 duża cebula
- sól i pieprz ( do smaku)
składniki na ciasto drożdżowe na paszteciki
- 3 żółtka
- 100 g masła (miękkiego (można je lekko podgrzać w mikrofalówce))
- 35 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 250 ml mleka (ciepłego )
- 350-400 g mąki pszennej (plus do podsypywania przy wałkowaniu – najpierw daj 350 g i jeśli ciasto jest za luźne to dosyp więcej mąki)
- 3/4 łyżeczki soli
Instrukcja
Jak zrobić farsz do pasztecików z kapustą i grzybami
Krok 1 – przygotuj grzyby suszone
- Podgrzybki zalej wodą i najlepiej pozostaw tak na noc, a jeśli nie masz tyle czasu, to gotuj je na małym ogniu przez około 4 godziny (jeśli grzyby będą namaczane, to potem gotuj je przez około 30 minut w tej samej wodzie).20-50 g suszonych podgrzybków
Krok 2 – przygotuj farsz do pasztecików
- Kapustę opłucz świeżą wodą, a następnie pokrój ostrym nożem. Przełóż do garnka, podlej wodą i gotuj na małym ogniu – możesz do niej dodać wodę z gotowania grzybów.ok 1 kg kapusty kiszonej
- Grzyby pokrój w drobną kostkę, albo w cienkie paseczki i dodaj do kapusty.
- Pieczarki pokój w kostkę, przesmaż na patelni.ok 500 g pieczarek, 1 duża cebula
- Dodaj do kapusty, podobnie postąp z cebulą.
- Kapusta powinna się gotować na małym ogniu przez przynajmniej 1,5 godziny, aby ładnie zmiękła. Na koniec posól i popieprz do smaku.
Jak zrobić drożdżowe ciasto na paszteciki:
Krok 3 – przygotuj ciasto drożdżowe na paszteciki
- Drożdże rozkrusz do wysokiej miski, zasyp cukrem, zalej ciepłym mlekiem i wymieszaj. Miseczkę przykryj ściereczką i odstaw na bok, aż drożdże ruszą.35 g świeżych drożdży, 250 ml mleka, 1 łyżeczka cukru
- W misie miksera, albo dużej misce umieść pozostałe składniki – masło dodaj w kawałkach.3 żółtka, 100 g masła, 350-400 g mąki pszennej, 3/4 łyżeczki soli
- Dodaj rozczyn drożdżowy i zagnieć ciasto.
- Wyrabiaj aż ciasto będzie miękkie, elastyczne i będzie ładnie odchodzić od rąk, albo misy miksera.
- Gotowe ciasto przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę.
Krok 4 – uformuj paszteciki
- Po tym czasie ponownie je zagnieć, a następie rozwałkuj na prostokąt 35/45 cm i pokrój go na 4 długie paski (jeśli masz mało miejsca, to podziel ciasto na dwie części i każdą rozwałkuj oddzielnie).
- Na każdy z nich nałóż farsz (pozostawiając brzegi wolne) i zwiń wzdłuż dłuższego boku. Ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce łączeniem do dołu. Przykryj i odstaw na około pół godziny do lekkiego wyrośnięcia.
- Roztrzep jedno jajko i posmaruj po wierzchu paszteciki. Każdy z rulonów potnij ostrym nożem na mniejsze paszteciki (nie rozsuwaj ich). Możesz je też posypać po wierzchu ziarnami sezamu, czarnuszki lub siemienia lnianego.
Krok 5 – upiecz paszteciki
- Piecz w 180 stopniach (góra dół) przez około 25 minut (aż będą rumiane). Lekko przestudź i podawaj z barszczykiem :)
- Ciasto możesz przygotować wcześniej i przechować je w lodówce do poniedziałkowego wieczoru, wystarczy potem wyjąć je wcześniej z lodówki i upiec paszteciki bezpośrednio przed imprezą :)
Prywatne
Składniki Odżywcze
Drożdżowe paszteciki z grzybami i kapustą – uwagi
Te drożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami (czy też kapuśniaczki) są praktycznie niezbędne na Wigilię.
My je lubimy także na Sylwestra, szczególnie po północy i wymarznięciu co wrażliwszych części ciała na zimnie ;) Wtedy szybko podgrzewamy barszczyk i paszteciki z kapustą i grzybami i od razu robi się wszystkim cieplej :)
Przepis na te konkretne paszteciki znalazłam na Kwestii smaku i postanowiłam go wypróbować, gdyż spodobał się mi odmienny sposób ich zawijania i pieczenia :)
Ciasto wychodzi bardzo fajne – bo nie jest za grube i nie przyćmiewa samego farszu.
Jak zrobić paszteciki z kapustą i grzybami – wskazówki
Farsz do pasztecików z kapustą i grzybami dobrze zacząć nawet dzień wcześniej, bo musicie przygotować odpowiednio suszone grzyby używane do farszu. Wieczorem namoczcie więc suszone grzyby i pozwólcie im poleżeć trochę w wodzie, dzięki temu nabiorą one większej miękkości i objętości, potem je jeszcze dodatkowo podgotujcie. Wtedy posiekajcie kiszoną kapustę i ją podduście. Gdy farsz się robi zacznijcie przygotowywać ciasto drożdżowe na paszteciki.
Ciasto drożdżowe na paszteciki jest na samych żółtkach i wychodzi puszyste i delikatne. Przy wałkowaniu warto podsypywać blat mąką, aby ciasto do niego przywierało.
Jako nadzienie użyłam kapustę z grzybami – jeśli została wam jeszcze jakaś ze świąt, to możecie ją teraz wykorzystać :)
Idzie tu sama kapusta kiszona, którą drobno kroimy i gotujemy do miękkości.
Oddzielnie gotuję zawsze suszone grzyby, potem je kroję drobno i dodaję razem z wodą do kapusty.
Pieczarki szoruję i drobno kroję, podsmażam na patelni z solą i pieprzem, Oddzielnie podsmażam cebulkę. Na koniec dodaję wszystko do kapusty i jeszcze chwilę razem gotuję.
Farsz do pasztecików z kapustą i grzybami doprawiam do smaku solą i pieprzem. Jeśli lubicie bardziej pikantne smaki, to można dodać ostrą paprykę, albo pieprz cayene.
Oprócz kapusty z grzybami możecie też zrobić farsz z samych pieczarek, albo z mięsa :)
Zapraszam także do wypróbowania pasztecików z pieczarkami.
Tak przygotowane paszteciki z kapustą i grzybami możecie po upieczeniu i ostudzeniu zamrozić. Przed świętami wyjmujecie je, rozmrażacie i podgrzewacie w piekarniku, aby ponownie stały się puszyste i chrupiące.
Ps. Przy okazji polecam obserwowanie mojego profilu na instagramie, gdzie moje przepisy możecie sobie łatwo zapisać na później.
Tutaj moje pierwsze, stare zdjęcia pasztecików z kapustą i grzybami :)
Polecane postne przepisy na Wigilię
Na Wigilię (ale nie tylko) polecam również inne moje przepisy bez mięsa. Tutaj podaję Wam trzy pyszne przepisy, które zasmakują każdemu.
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Paszteciki z kapustą i grzybami przepis
Przepis na paszteciki to coś co każdy z nas powinien mieć! W końcu to jedno z tradycyjnych polskich dań. Paszteciki najczęściej przygotowujemy na Wigilię. Moje paszteciki są postne, więc możecie je spokojnie podać rodzinie i gościom na wigilijną wieczerzę. Paszteciki mogą mieć różne nadzienia, ale najczęściej przygotowuje się je z kiszoną kapustą i grzybami, a także z samymi pieczarkami. Na blogu znajdziecie również przepis na takie paszteciki z pieczarkami i cebulką. Jeśli przygotowujecie je na Sylwestra, to nie muszą być już one postne. Wtedy ciasto drożdżowe możecie nafaszerować mięsem - wystarczy mięso mielone przesmażyć z cebulką, dodać trochę koncentratu pomidorowego i przyprawić. Możecie też wykorzystać mięso z rosołu - trzeba je drobno zmiksować (polecam dodać tu marchewkę z rosołu) i nałożyć na ciasto drożdżowe.
Pasztecik z kapustą i grzybami przepis
Sam przepis jest bardzo prosty, ale troszkę czasochłonny. Najlepiej wcześniej przygotować sobie kapustę z grzybami, bo jej gotowanie trochę trwa. Jeśli przygotowaliście więcej kapusty na Wigilię, to możecie ją wykorzystać jako nadzienie do pasztecików. Gdy farsz jest gotowy robimy ciasto drożdżowe. Dobrze wyrobione i wyrośnięte ciasto gwarantuje wam puszyste i lekkie pierożki. Dlatego warto dobrze zrobić ciasto do pasztecików. Jeśli jesteście wielbicielami pasztecików z kapustą i grzybami, to koniecznie przygotujcie ja na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. A ja również bardzo lubię je podawać na Sylwestra. Paszteciki z kapustą są nieduże i idealne na takie dwa gryzy. W połączeniu z gorącym barszczykiem smakują wyśmienicie.
Kapuśniaczki przepis
Zachęcam was także do wypróbowania innych pysznych przepisów na Boże Narodzenie.