Przepis na pierogi z ziemniakami
Przepis na postne pierogi z ziemniakami babci Halinki
Dziś mam dla Was przepis idealny na Wigilię (ale nie tylko), zapraszam na postne pierogi z ziemniakami i cebulką z przepisu nieżyjącej już babci mojego męża. Te pierogi to już rodzinna tradycja i co roku robimy ich przed świętami w setkach. Zarówno my jak i siostra mojego męża. Super, że babcine pierogi są dalej robione i zajadane ze smakiem na święta. Wam również polecam je gorąco, bo są przepyszne. Spróbujcie koniecznie!
Spis treści
Pierogi z ziemniakami i cebulą przepis krok po kroku
Jeśli lubisz pyszne odsmażane pierogi i szukasz przepisu na pierogi idealne na Wigilię, to koniecznie wypróbuj ten przepis.
Pierogi z ziemniakami babci przepis
Składniki
składniki na ciasto na pierogi:
- 250 g mąki pszennej (- 1 i 2/3 szklanki)
- 1 jajko (- u mnie rozmiar L)
- 1-2 łyżki oleju
- 0,5 łyżeczki soli
- 120 ml wody (ciepłej )
składniki na farsz do pierogów:
- 500 g ziemniaków (ugotowanych)
- 2 średnie cebule
- 2-3 łyżki kwaśnej śmietany (/jogurtu naturalnego)
- 2 łyżki masła
- sól (do smaku)
- czarny pieprz (do smaku)
Instrukcja
Jak zrobić farsz ziemniaczany do pierogów
- Cebule pokrój w drobną kostkę i zeszklij na patelni, dopraw solą i czarnym pieprzem – przestudź.2 średnie cebule
- Ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę, albo bardzo dokładnie rozbij tłuczkiem.500 g ziemniaków
- Dodaj do nich śmietanę(jogurt) oraz masło i razem wymieszaj, dodaj cebulę, sól i czarny pieprz – dokładnie wymieszaj i dopraw jeśli farsz tego potrzebuje (farsz może być lekko za słony, bo ciasto jest mało solone, nie zapomnij dodać dużo czarnego pieprzu :)).2-3 łyżki kwaśnej śmietany, sól, czarny pieprz, 2 łyżki masła
Jak zrobić elastyczne ciasto na pierogi
- Z mąki, jajka, oleju, soli i części wody zacznij wyrabiać ciasto (my to robimy mikserem z końcówką hakiem).250 g mąki pszennej, 1 jajko, 1-2 łyżki oleju, 0,5 łyżeczki soli, 120 ml wody
- Dodawaj stopniowo pozostałą wodę – ciasto ma być gęste, ale elastyczne.
Pierogi z ziemniakami – lepienie
- Blat posyp mąką, oderwij część ciasta i rozwałkuj na cienki placek – w razie konieczności podsypuj odrobiną mąki.
- Szklanką wycinaj koła, możesz je dodatkowo lekko rozciągnąć w palcach, aby ciasto było cieńsze.
- Nakładaj na środek ciasta czubatą łyżeczkę farszu ziemniaczanego i złóż ciasto w pierożek i dokładnie sklej brzegi.
- Gotuj pierogi w osolonej wodzie z dodaną odrobiną oleju – pierogi gotuj przez około 7-10 minut od wypłynięcia.
- Aby pierogi po ugotowaniu się nie sklejały możesz je przelać odrobiną oleju.
- Pierogi podawaj od razu ze skwarkami albo podsmażoną cebulką, albo potem odsmażone (moje ulubione).
Prywatne
Pierogi z farszem ziemniaczanym – uwagi
Te pierogi z ziemniakami poznałam, gdy zaczęłam spotykać się z moim mężem.
Jego babcia Halinka – mimo podeszłego już wieku i zaawansowanej cukrzycy – na każde święta robiła całą masę pierogów z ziemniakami. A w święta spotykała się u niej cała rodzina mojego męża – ciocie, wujkowie, kuzyni, więc na prawdę miał kto jeść te wigilijne pierogi :)
Dla mnie to była zupełna nowość – ja wychowana na pierogach z kapustą i grzybami dostałam pierogi z ziemniakami – i od razu mi się w głowie zaświeciło ŻE CO? Z ziemniakami?
Powiem krótko – po pierwszym spróbowaniu pokochałam je i teraz, gdy babci już nie ma z nami, robimy je przynajmniej raz w roku na Boże Narodzenie – i też w dużych ilościach :)
Część zawozimy Wigilię do naszych rodzin, a resztę mrozimy i zjadamy po trochu w ciągu roku.
Do tego przekazaliśmy te pierogi naszym znajomym i od kilku lat robimy Akcję Pierogi i całą grupą przygotowujemy ogromne ilości pierogów – tych z ziemniakami, z kapustą i grzybami i ruskich :)
Skąd się wzięły te ziemniaki w pierogach, to nie wiem.
Mogę jedynie przypuszczać, że to może był sposób radzenia sobie z biedą i brakiem artykułów w sklepach – mąka na pierogi, woda, ziemniaki i cebula zawsze się jakoś znalazła.
Jak zrobić pierogi z ziemniakami – wskazówki
Podstawą jest tu dobre, elastyczne ciasto na pierogi.
Przepis z którego korzystamy testowany był na wszelkie możliwe sposoby i zawsze wychodzi rewelacyjne.
Ziemniaki do farszu najlepiej przygotować wcześniej.
Trzeba je ugotować, a następnie porządnie ubić ze śmietaną i masłem. Potem dodajemy do nich duuużo podsmażonej cebulki i doprawiamy solą i pieprzem.
Ten farsz ziemniaczany musi mieć duuuużo czarnego pieprzu – tyle, żeby w język szczypało – ja jak sama robię farsz, to potem słyszę – za mało pieprzu :)
Pierogi z ziemniakami i cebulką gotujemy w osolonej wodzie, a przed podaniem podsmażamy na patelni – takie podsmażane pierogi są najlepsze!
Jeśli jeszcze nie jedliście pierogów z ziemniakami, to czas najwyższy to naprawić – na Wigilię będą idealne :) szczególnie takie odsmażone – po prostu są najlepsze na świecie.
Ps. Na Wigilię polecam również pyszne i proste paszteciki z pieczarkami – będą idealne do barszczyku :D
Zachęcam również gorąco do obserwowania mojego profilu na instagramie, gdzie również zamieszczam moje przepisy, a są tam one w łatwej do zapisania na później formie.
Polecane przepisy na przekąski na Wigilię
Koniecznie zobacz inne moje przepisy na dania idealne na Wigilię i Boże Narodzenie. Tutaj polecam takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Wigilijne pierogi z ziemniakami
Trzeba przyznać, że pierogi, to chyba jedno z najbardziej popularnych dań w Polsce. Zresztą ja się nie dziwię, bo te maleńkie pierożki z delikatnego ciasta nadzianego przeróżnymi farszami są przepyszne! My również uwielbiamy pierogi i przed świętami przygotowujemy ich ogromne ilości. Najczęściej robimy trzy rodzaje pierogów - pierogi z ziemniakami i cebulką, pierogi ruskie i pierogi z kapustą i grzybami. Przepis na pierogi z ziemniakami jest bardzo stary i jest w rodzinie mojego męża od kilkudziesięciu (lub więcej) lat. Zawsze robiła je babcia, a teraz robimy je my. Przepis na idealne ciasto na pierogi to baza tego przepisu. Ale bez nieziemskiego farszu z gotowanych ziemniaków wymieszanych ze śmietaną, dużą ilością cebulki oraz mnóstwem czarnego pieprzu, to nie były by pierogi babci Halinki.
Pierożki z ziemniakami i cebulką
Pierożki najbardziej lubimy odsmażane. Najpierw je gotujemy i studzimy. Potem podsmażamy na gorącej patelni z obydwu stron, aż pierogi są rumiane i chrupiące z zewnątrz. Wgryzanie się w te pierogi, to istna przyjemność. Chrupiące ciasto i lekki mocno pieprzny farsz. Ja się zakochałam w tych pierogach od pierwszego kęsa. I podobnie ma każdy, kto ich tylko spróbuje. Koniecznie przygotujcie na Boże Narodzenie te wigilijne pierogi z ziemniakami!
Zachęcam was także do wypróbowania innych pysznych przepisów idealnych na Boże Narodzenie z mojego bloga!