Ciasto metrowiec
Przepis na metrowca – waniliowo-czekoladowe ciasto z kremem
Mój dzisiejszy przepis na ciasto metrowiec, to ulubione ciasto z mojego dzieciństwa. Długie, a nawet bardzo długie ciasto waniliowo-czekoladowe przekładane kremem budyniowym. Niby nic niezwykłego, ale to ciasto jest robione zupełnie inaczej niż większość ciast przekładanych kremem. A do tego wymaga „specjalnego” krojenia po skosie, tak aby w cieście utworzyły się charakterystyczne paski. Spróbujcie koniecznie.
Spis treści
Ciasto metrowiec przepis krok po kroku
Jeśli masz do przygotowania ciasto na jakąś większą imprezę, albo na święta, to zobacz mój przepis na metrowca – pyszne czekoladowo-waniliowe przekładane kremem budyniowym.
Ciasto metrowiec przepis
Wyposażenie
- Dwie foremki keksowe o długości około 25 cm.
Składniki
Składniki ciasta waniliowego i czekoladowego do metrowca
Składniki kremu budyniowego do metrowca
- 2 budynie waniliowe ( na pół litra mleka (bez cukru))
- 750 ml mleka
- 100 g cukru (- pół szklanki)
- 1 łyżka mąki pszennej (pszennej)
- 1 łyżka mąki (ziemniaczanej)
- 300 g masła (miękkiego )
- 1 żółtko
Składniki polewy czekoladowej do ciasta metrowiec
- 200 ml śmietany kremówki
- 200 g czekolady ((ja użyłam po połowie czekoladę gorzką i mleczną))
Instrukcja
Jak zrobić ciasto waniliowe i czekoladowe do metrowca
- Jajka utrzyj z cukrem na puszystą masę. Dodaj ekstrakt z wanilii. Ostudź ciasta na kratce.8 jajek, 2 szklanki cukru
- Dosypuj po trochu mąkę (3 szklanki) z proszkiem do pieczenia i dolewaj na zmianę wodę i olej.¾ szklanki przegotowanej wody, 3 szklanki mąki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, ¾ szklanki oleju
- Podziel ciasto na dwie równe części, do jednej dodaj 2 łyżki mąki, a do drugiej – kakao.2 łyżki kakao, 2 łyżki mąki pszennej
- Ciasto przełóż do dwóch foremek keksowych. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 40-45 minut (sprawdź patyczkiem, czy ciasta są już gotowe).
- Ostudź ciasta na kratce.
Jak zrobić krem budyniowy do metrowca
- Przygotuj budyń – zagotuj około 600 ml mleka, w pozostałej ilości rozprowadź proszek z budyniu, cukier i mąki. Zestaw z ognia i przestudź. Jeśli nie chcesz, aby na budyniu zrobiła się „skórka”, to przykryj go z wierzchu kawałkiem folii, tak aby dotykała budyniu.2 budynie waniliowe, 750 ml mleka, 100 g cukru, 1 łyżka mąki pszennej, 1 łyżka mąki
- Wlej mieszaninę do mleka i mieszaj, aż zgęstnieje.
- Zestaw z ognia i przestudź. Jeśli nie chcesz, aby na budyniu zrobiła się „skórka”, to przykryj go z wierzchu kawałkiem folii, tak aby dotykała budyniu.
- Ostudź budyń.
- Miękkie masło zmiksuj porządnie z żółtkiem – miksuj przez kilka minut.300 g masła, 1 żółtko
- Dodawaj po łyżce budyń i miksuj aż krem będzie gładki.
Jak zrobić ciasto metrowiec
- Ciasta pokrój na plasterki o grubości około 1 cm.
- Każdy kawałek smaruj kremem i układaj kolorami na zmianę przyklejając do siebie kawałki ciasta.
- Jeśli zostanie ci krem, to posmaruj ciasto od góry.
Jak zrobić polewę czekoladową do metrowca
- Kremówkę umieść w garnuszku i ją podgrzej, czekoladę podziel na cząstki i rozpuść w kremówce.200 ml śmietany kremówki, 200 g czekolady
- Odstaw polewę do wystudzenia i gdy zacznie tężeć polej nią ciasto.
Notatki
Prywatne
Ciasto metrowiec – uwagi
Chciałam się dziś podzielić moim przepisem na metrowca – jest to jedno z moich najbardziej ulubionych ciast.
Ze względu na jego czasochłonność – było w moim domu robione jedynie na święta, więc zawsze nie mogłam się doczekać Bożego Narodzenia :)
Teraz sama je piekę – lecz również „od święta” – tylko teraz bardziej ze względu na jego ilość, bo sami w cztery osoby za nic go nie zjemy :)
Jak sama nazwa wskazuje – wychodzi długie ciaaaacho – spokojnie około 70 cm.
Nie jest to może faktycznie metr, ale i tak mu do tej długości niedaleko. A na pewno nie znam żadnego innego ciasta tak długiego. A wy? Znacie jakieś długie ciasta?
Jak zrobić ciasto metrowiec – wskazówki
Najlepiej przygotowania do metrowca podzielić sobie na dwa dni.
Proponuję jednego dnia upiec ciasta – jedno waniliowe, a drugie kakaowe. To są tak w zasadzie ucierane babki pieczone w podłużnych foremkach do keksa. Ciasta po upieczeniu studzimy, owijamy w folię, aby nie schły i odkładamy na później.
Następnego dnia robimy budyniowy krem do metrowca i wszystko łączymy w całość. Ja tu przygotowałam krem na bazie kupnego budyniu waniliowego, ale możecie również wykorzystać krem śmietankowy. Budyń po przygotowaniu studzimy do temperatury pokojowej – ja zawsze na wierzchu układam kawałek folii spożywczej, to zapobiega powstawaniu na budyniu twardej powierzchni. Masło do kremu miksuję długo mikserem – nawet z 10-15 minut. W tym czasie masło się napowietrzy i napuszy. Dopiero wtedy dodaję do niego ostudzony budyń. Budyń nie może być zimny (w temperaturze lodówkowej), bo wtedy krem może się zwarzyć.
Obydwie babki kroimy na plastry, a następnie naprzemiennie przekładamy je kremem waniliowym – czyli na przykład – ciasto waniliowe, krem (smarujemy jak chleb masłem ;)), ciasto czekoladowe, krem itd. aż do wykorzystania wszystkich kawałków ciasta. Na koniec metrowca możecie oblać polewą czekoladową.
Dobrze jest też pozostawić ciasto na noc, aby dobrze się połączyło z kremem i nabrało od niego wilgotności.
Mam nadzieję, że to ciasto metrowiec podbije również wasze serca i podniebienia i będziecie je robić na specjalne okazje.
Zapraszam również do wypróbowania innych przepisów na ciasta z kremem :D
Poniżej moje pierwsze zdjęcia tego ciasta, a pod przepisem znajdziecie również zdjęcia z przygotowań.
Polecane przepisy na ciasta czekoladowe
Jeśli lubicie ciasta czekoladowe, które są proste do zrobienia, a do tego są fajnie puszyste i długo zachowują świeżość, to wypróbujcie te przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Metrowiec przepis
Przepis na ciasto metrowiec pochodzi z mojego dzieciństwa. To jedno z ciast bardzo popularnych w czasach komuny. Przepis jest prosty, ale trochę czasochłonny i najlepiej podzielić przygotowanie na etapy. Ja zawsze najpierw piekę dwie babki. Jedna jest biała, waniliowa. A druga babka jest czekoladowa. Obydwa ciasta studzę i wtedy kroję na plastry o grubości około 1 cm (nie grubsze). Gdy ciasta są gotowe robię tradycyjny krem maślano-budyniowy. Do kremu używam gotowe budynie waniliowe albo śmietankowe bez cukru. Jeśli chcecie możecie przygotować domowy budyń waniliowy. Budynie po ugotowaniu trzeba ostudzić do temperatury pokojowej i na koniec zmiksować miękkim masłem. Tak przygotowanym kremem smarujemy plastry ciasta - układamy je kolorami na zmianę. Ciasto metrowiec musi najlepiej postać przez noc z kremem, aby warstwy się dobrze ze sobą połączyły i aby krem nawilżył ciasto babkowe. Przed podaniem kroimy ciasto pod lekkim kątem - tak aby każdy plaster ciasta miał paski dwukolorowe.
Przepis na metrowca jest już leciwy i często wykorzystywany dlatego mogę go wam polecić bez wahania. Jeśli jeszcze nigdy takiego nie jedliście, to zróbcie go koniecznie! Przygotujcie się tylko na ogromną ilość ciasta! Najlepiej zrobić go na święta albo na jakąś większą uroczystość rodzinną. A wy lubicie metrowiec ciasto? Często je pieczecie? A może nigdy jeszcze nie jedliście takiego ciasta?
Polecam wam także inne przepisy na ciasta z kremem z bloga oraz na pyszne babki.