Wybór foremki do pieczenia
Kącik porad – wybór idealnej foremki do pieczenia
Mój dzisiejszy post dotyczący foremek do pieczenia to praktyczny przewodnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru przy zakupie foremek do pieczenia, idealnych dla Twojej kuchni. Dzięki moim wskazówkom i pora z łatwością znajdziesz formy, które spełnią Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy pieczesz muffiny, babki, czy chleb, dowiesz się, jakie rodzaje foremek są dostępne i jakie korzyści oferują różne materiały. Odkryjesz również, jakie rozmiary i kształty warto wziąć pod uwagę w zależności od Twoich preferencji i potrzeb. Dzięki temu poradnikowi, wybór idealnych foremek do pieczenia stanie się prostszy i przyjemniejszy, a Twoje kulinarne eksperymenty zyskają solidną podstawę.
Zachęcam do lektury!
Spis treści
Foremki do pieczenia ciast i nie tylko
Do napisania postu o foremkach do pieczenia skłoniło mnie zaproszenie do programu „Twój Puls” w TV Puls, gdzie z Kasią Cichopek rozmawiałam właśnie na ten temat.
W trakcie przygotowań do programu prześledziłam tę kwestię w internecie i widzę, że to czasami może być faktycznie całkiem spory problem.
Ja mam swoje ulubione foremki do pieczenia z których często korzystam i tutaj co nieco o nich opowiem :)
W sklepach jest całe zatrzęsienie foremek – metalowe, z powłoką teflonową i bez, z powłoką ceramiczną, szklane, ceramiczne, jednorazowe i oczywiście silikonowe.
Oprócz różnorodności materiałów mamy też ogromną różnorodność kształtów – okrągłe, kwadratowe, prostokątne, w kształcie serc, a przy foremkach silikonowych można dostać oczopląsu;)
Jakie foremki do pieczenia warto kupić?
Na pewno warto mieć w domu foremkę okrągłą (najlepiej z odpinanym rantem), która świetnie nadaje się do pieczenia biszkoptów i wielu innych ciast.
Ja mam kilka takich tortownic o różnych średnicach – najczęściej korzystam z takiej o średnicy 22 cm. W niej upiekę biszkopt na około 12 porcji.
Przydatna jest również tortownica o średnicy 26 cm – świetna do ciast, np. sernika.
Dla ciastowych łasuchów polecam większą kwadratową lub prostokątną blaszkę w której upieczecie dużą porcję ciasta.
Moja ulubiona foremka ma rozmiar 20/30 cm, albo kwadratowa o długości boku 24 cm. Ich pojemność jest mniej więcej podobna, więc to samo ciasto mogę przygotować w jednej lub drugiej.
Na specjalne okazje mam również większą foremkę o wielkości 25/35 cm – z niej wychodzi duża porcja ciasta.
Przyda się też wam foremka na babkę z tzw. kominkiem oraz foremka keksowa – idealna do pieczenia chleba.
Z foremek keksowych najczęściej korzystam z takiej o długości 30 cm.
Ja osobiście polecam także foremkę do pieczenia babeczek :)
Z jakiego materiału kupować foremki do pieczenia?
Co do wyboru materiału z którego będzie zrobiona foremka, to w dużej mierze zależy od was.
Ja osobiście polecam szklaną formę keksową – idealnie piecze się w niej chleb, ciasta drożdżowe i oczywiście keksy.
Jeśli ciasto po upieczeniu chcecie postawić w formie na stole, to najlepiej sprawdzą się tu foremki ceramiczne, gdyż są zwykle ładne.
Do dużych ciast musicie mieć foremkę metalową, aby nie odkształcała się pod wpływem ciężaru ciasta. Takie foremki dobrze jest przed pieczeniem wyłożyć papierem do pieczenia, aby ciasto nie przywierało i dało się łatwo wyjąć.
Foremki silikonowe też się świetnie sprawdzą w waszej kuchni – ale aby mieć pewność, że silikon jest dobrej jakości, to musicie niestety kupić droższą foremkę (ja za sprawą moje teściowej mam kilka foremek firmy Tupperware i te mogę polecić). Zaletą takich foremek jest, że mogą być zamrażane i pieczone w wysokich temperaturach. Ich dodatkową zaletą jest, że zajmują mało miejsca. Można je zwijać, zginać i upychać, czego z całą pewnością nie da się zrobić z foremkami metalowymi, czy szklanymi :)
Jeśli przygotowujecie wypiek, który będziecie gdzieś przewozić, wtedy warto upiec go w jednorazowej, najlepiej papierowej foremce. Takie foremki też często mają różne kształty, które uatrakcyjniają wypiek :)
Wracając jeszcze do babeczek, to oprócz specjalnej foremki możecie kupić kolorowe papilotki i piec w nich babeczki – zwykłe papilotki wymagają dodatkowego użycia formy metalowej, bo mogą się rozchylić podczas pieczenia i babeczki będą wyglądać nieapetycznie. W sklepach można też dostać wzmocnione papilotki, które można bezpośrednio postawić na zwykłej blaszce i nic się z nimi nie stanie podczas pieczenia :)
Mam nadzieję, że te porady dotyczące foremek do ciasta i foremek do pieczenie pomoże Wam w zakupach i dzięki niemu skompletujecie idealny zestaw.
A jak już macie swoje foremki, to koniecznie upieczcie w nich jedno z moich ciast! Na blogu znajdziecie mnóstwo przepisów na różne ciasta, babeczki, a także domowe chleby.
Zapraszam do obejrzenia filmiku z mojej rozmowy z Kasią Cichopek :)
Polecane przepisy na ciasta do upieczenia w foremkach
Polecam Wam wypróbowanie między innymi takich przepisów, a na blogu dużo, dużo więcej!