Babka śmietankowa
Przepis na prostą babkę na śmietanie kwaśnej
Babka śmietankowa zrobiona na kwaśnej śmietanie to pyszne i proste ciasto, które charakteryzuje się wilgotnym wnętrzem i delikatnym, kremowym smakiem. Kwaśna śmietana nadaje babce specyficznego aromatu, fajnej wilgotności i konsystencji. Śmietankowa babka jest idealna na różne okazje, zwłaszcza na przyjęcia i spotkania rodzinne.
Spis treści
Przepis na babkę śmietankową ze zdjęciami krok po kroku
Zobacz i już dziś upiecz tą pyszną babkę śmietanową. Sprawdź ten przepis – zobacz zdjęcia z przygotowania i przeczytaj instrukcję. A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to pod przepisem znajdziesz moje wskazówki do przepisu.
Zapraszam Cię gorąco do pieczenia :)
Babka śmietankowa przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia z kominkiem o pojemności około 1,5 litra lub podłużna forma keksowa 27-30 cm długości.
Składniki
składniki na babkę śmietankową
- 3 jajka (rozmiar L)
- 200 g cukru (- 1 szklanka)
- 300 g śmietany 18 % (w temperaturze pokojowej)
- 300 g mąki pszennej (- 2 szklanki)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Instrukcja
Jak zrobić babkę śmietankową
- Mąkę przesiej przez sitko razem z proszkiem do pieczenia.300 g mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Jajka zmiksuj z cukrem aż będą bardzo gęste i puszyste.3 jajka, 200 g cukru
- Dodaj porcjami śmietanę do jajek i delikatnie mieszaj.300 g śmietany 18 %
- Wsyp mąkę i delikatnie wymieszaj – tylko do połączenia składników – tak aby nie rozbić piany.
- Przelej ciasto do przygotowanej foremki do pieczenia – zobacz w moich uwagach pod przepisem jak przygotować foremkę.
- Piecz babkę w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (termoobieg) przez około 50-55 minut – do suchego patyczka.
- Po upieczeniu babkę lekko ostudź, wyjmij z foremki i posyp cukrem pudrem albo polej lukrem (w uwagach pod przepisem możesz przeczytać jak zrobić lukier na babkę).
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Puszyste ciasto ucierane na kwaśnej śmietanie
Ta babka na śmietanie 18% jest bardzo szybka i prosta do zrobienia. Dlatego możecie ją upiec nawet na ostatnią chwilę. Dobrze jednak by było, aby śmietana była w temperaturze pokojowej, a nie taka prosto z lodówki. Dlatego warto ją wyjąć ze dwie godziny wcześniej z lodówki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu tego nie zrobiliście, to przełóżcie ją do miseczki i wstawcie do gorącej wody – w ten sposób się ociepli. Jajka do babki przelejcie gorącą wodą, to również je lekko ocieplicie.
W jakiej formie i jak piec babkę?
Ja swoją babkę śmietanową piekłam w formie z kominkiem – wystarczy taka około 1,5 litra pojemności. Babka upieczona w formie z kominkiem ładnie się prezentuje i może stanowić ozdobę świątecznego stołu. Jeśli jednak nie macie takiej foremki, to upieczcie ją w podłużnej foremce keksowej – takiej około 27-30 cm długości. Babkę pieczemy około 55 minut – do tzw. suchego patyczka. Piekarniki są różne i potrafią bardzo różnie piec, dlatego po podanym przeze mnie czasie pieczenia sprawdź patyczkiem, czy babka jest już upieczona. Wetnij w środek ciasta – dochodząc do dna – patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek nie jest oblepiony mokrym ciastem, to to oznacza, że babka jest upieczona.
Jak przygotować foremkę do pieczenia?
Aby nie było problemów z wyjęciem babki z foremki z kominkiem należy ją dobrze przygotować. Najlepiej dokładnie wysmarować ją całą masłem i wysypać bułką tartą – smarujemy i posypujemy również komin. Jeśli macie chwilę czasu, to polecam przygotowanie fajnego smarowidła do foremek – wystarczy nim posmarować foremkę i nie trzeba się męczyć z wysypywaniem bułką tartą. Zobaczcie na instagramie moją rolkę, na której pokazuję jak zrobić smarowidło do foremek do pieczenia.
Kiedy wyjąć babkę z foremki?
Babki śmietankowej nie wyciągamy z foremki zaraz po upieczeniu, ale stawiamy ją z foremką na kratce na przynajmniej 10-15 minut. Po lekki ostygnięciu możecie ostrożnie przewrócić babkę do góry nogami i wyjąć na talerz. Jeśli babka nie chce wyjść z foremki, to możecie ostrożnie poluzować ją nożem.
Jak zrobić lukier na babkę śmietankową?
Tą śmietankową babkę możecie podać tylko posypaną cukrem pudrem – na pewno będzie smakowała wszystkim. Jednak na święta wielkanocne i na specjalne okazje warto jest zrobić lukier i nim udekorować wierzch babki. Lukier na babkę robimy z cukru pudru oraz czegoś co go rozpuści. Możecie tu wybrać dowolnie – mleko, śmietanę kremówkę czy też sok z cytryny. Pamiętajcie, aby mokry składnik dodawać po łyżce, aby za bardzo nie rozrzedzić lukru – zbyt rzadki spłynie cały z ciasta. Jeśli chcecie gęsty i ładnie biały lukier, to polecam cukier puder zmieszać ze śmietaną kremówką.
Ile kalorii ma babka śmietankowa?
Sama babka śmietankowa nie jest mocno kaloryczna, bo 100 g takiej babki ma około 260 kalorii. Jak dla mnie to całkiem przyjemna liczba i można zjeść kawałek ciasta bez wyrzutów sumienia. Babka śmietanowa z lukrem przygotowanym ze 100 g cukru pudru i odrobiny mleka będzie miała około 310 kcal, więc powiedziałabym, że też „zacnie”. A Wy jak uważacie? To dużo, czy nie dużo? Pamiętajcie, że podaję tu kaloryczność dla produktów przeze mnie użytych. Dlatego jest to wartość orientacyjna. Chociaż te składniki są tak proste i podstawowe, że trudno tu o jakąś dużą różnicę w kaloryczności.
Polecane przepisy na babki
Jeśli lubicie babki, to koniecznie zobaczcie również inne moje przepisy na babki. Na blogu znajdziecie ich całkiem spory wybór i jestem przekonana, że każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie. Babki możecie piec zarówno w dekoracyjnych formach z kominkiem, jak i w podłużnych foremkach keksowych. Nie ważne jednak w jakiej formie je upieczecie, bo każda będzie doskonała. Polskie babki znane są ze swojej niezwykłej puszystości i lekkości oraz niezwykłego smaku. A jeśli lubicie eksperymenty to możecie spróbować zrobić babkę gotowaną :)
Ja polecam między innymi takie babki:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Babka śmietankowa przepis
Babka śmietankowa to pyszne ciasto, które wzbudzi zachwyt wielu smakoszy. Jest to tradycyjny wypiek, który przygotowuje się z mąki, cukru, jajek, proszku do pieczenia oraz kwaśnej śmietany - najlepiej śmietany 18%. Kwaśna śmietana jest kluczowym składnikiem, który nadaje babce charakterystycznego smaku i konsystencji.
Przygotowanie babki śmietankowej zaczyna się od dobrego zmiksowania jajek z cukrem, następnie dodaje się przesianą mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia. Kolejnym krokiem jest dodanie kwaśnej śmietany, która pozwala na uzyskanie wilgotnego i kremowego wnętrza ciasta. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, aż powstanie jednolite ciasto. Tak przygotowaną babkę przekładamy do formy z pieczenia i pieczemy w nagrzanym piekarniku.
Ciasto ucierane na kwaśnej śmietanie przepis
Gotową babkę warto udekorować prostym a jednocześnie bardzo dekoracyjnym lukrem. Tak podana będzie ozdobą każdego stołu.
Babka śmietankowa to idealna propozycja na różne okazje, takie jak urodziny czy imieniny. Można ją ozdobić różnymi dodatkami, takimi jak owoce, orzechy czy kremy. Jest to również wspaniały wypiek na świąteczny stół, który z pewnością zachwyci gości.
Podsumowując, babka śmietankowa to tradycyjne ciasto, które wzbudza zachwyt swoim delikatnym smakiem i kremową konsystencją. Jest to idealna propozycja na różne okazje, a jej przygotowanie jest łatwe i szybkie. Kwaśna śmietana jest kluczowym składnikiem, który nadaje babce wyjątkowego aromatu i smaku.