Ciasto cytrynowe na oleju
Przepis na rewelacyjne ciasto cytrynowe na oleju i mleku
Latem nie mamy ochoty na zbyt długie siedzenie w kuchni i pieczenie, dlatego fajne są szybkie ciasta, które nie wymagają za wiele pracy, a świetnie się przechowują i nie psują się szybko. Takie właśnie jest moje dzisiejsze ciasto ucierane z mlekiem i olejem. Wspaniale puszyste i mięciutkie, fajnie aromatyczne i do tego długo jest świeże. Spróbujcie koniecznie!
Spis treści
Ciasto cytrynowe na oleju przepis krok po kroku
Jeśli lubisz proste i szybkie ciasta, które smakują równie dobrze drugiego dnia po upieczeniu to zrób to ciasto cytrynowe.
Ciasto cytrynowe na oleju przepis
Wyposażenie
- Podłużna foremka o długości około 30 cm.
Składniki
składniki na ciasto cytrynowe na oleju
- 3 jajka (rozmiar L)
- 200 g cukru (- 1 szklanka)
- skórka z dwóch cytryn
- ok 60 ml soku z cytryny
- 180 ml oleju (- 3/4 szklanki)
- 250 ml mleka (- 1 szklanka)
- 300 g mąki pszennej (- 2 szklanki)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Instrukcja
Krok 1 – przygotowanie ciasta cytrynowego na oleju
- Jajka zmiksuj z cukrem na gęstą i puszystą masę. Ja miksuję je na wysokich obrotach miksera, aż masa jajeczna stanie się bardzo blada, puszysta i gęsta. Zwykle zajmuje to kilka minut.3 jajka, 200 g cukru
- Dodaj do ubitych jajek startą skórkę i sok z cytryny i krótko zmiksuj na niskich obrotach – tylko do połączenia składników.skórka z dwóch cytryn, ok 60 ml soku z cytryny
- Dodawaj do ciasta porcjami mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia na zmianę z mlekiem. Wsypuj trochę mąki, zmiksuj, wlej trochę mleka, zmiksuj. I tak na zmianę aż do wykorzystania składników. Miksuj ciasto na niskich obrotach miksera.300 g mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 250 ml mleka
- Dodaj olej i krótko zmiksuj.180 ml oleju
- Przelej ciasto przygotowanej foremki (posmarowanej masłem i posypanej mąką lub bułką tartą).
- Piecz ciasto cytrynowe na oleju w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (w trybie termoobieg) przez około 45-50 minut – do suchego patyczka. Pod koniec pieczenia wbij w środek ciasta patyczek do szaszłyków, albo cienki nóż. Jeśli patyczek po wyjęciu jest suchy, to ciasto jest już dobrze upieczone. Jeśli jednak patyczek jest oblepiony mokrym ciastem, to oznacza, że ciasto potrzebuje dłuższego pieczenia.
- Po upieczeniu ciasto ostudź, ostrożnie wyjmij ciasto z foremki, ułóż na talerzu i posyp cukrem pudrem, albo polej lukrem.
- Jeśli chcesz zrobić lukier na ciasto cytrynowe, to przeczytaj moje wskazówki pod przepisem.
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Cytrynowe ciasto ucierane z mlekiem i olejem- uwagi
To szybkie ciasto z olejem przygotowałam zupełnie przypadkowo. Moja córka robiła lemoniadę i spytała się mnie, czy ma wyrzucać skórki po cytrynach, czy też mi się przydadzą. A potem jeszcze wymyśliła, że zjadłaby jakieś fajne ciasto cytrynowe. I tym sposobem wzięłam się za pieczenie i tak powstało to przecudowne ciasto. Delikatnie cytrynowe (jeśli lubicie mocno cytrynowe ciasta, to możecie użyć więcej soku z cytryny), a do tego niezwykle mięciutkie, a wręcz aksamitne w swojej teksturze – jak to ciasta na oleju mają w zwyczaju. Moja córka i ja zajadaliśmy się nim i Weronika mówi, że to najlepsze ciasto jakie ostatnio jadła. Taka rekomendacja dużo znaczy, bo ona jest bardzo wybredna przy ciastach.
Jak zrobić ciasto cytrynowe z olejem – wskazówki
Samo ciasto jest bardzo proste do zrobienia i potrzebujecie tu jedynie podstawowe składniki. Po pierwsze cytryny – skórkę z dwóch cytryn i około 1/4 szklanki soku z cytryny – przy takiej ilości ciasto jest fajnie delikatnie cytrynowe, ale nie intensywnie. Jeśli lubicie bardziej intensywne smaki, to możecie użyć nawet pół szklanki soku z cytryny, a za to użyć wtedy mniej mleka. Poza sokiem z cytryny do ciasta używamy jeszcze oczywiście olej i mleko. Do tego mąka, proszek do pieczenia, jajka i cukier.
Jak podać ciasto cytrynowe?
Ja postawiłam na prostotę i ciasto po upieczeniu posypałam już tylko cukrem pudrem. Możecie też przygotować lukier – nawet lukier cytrynowy i polać nim ciasto. Zyska ono wtedy na słodyczy, a jeśli zrobicie lukier cytrynowy, to doda on cytrynowego smaku.
Jak zrobić lukier na ciasto?
Aby zrobić lukier na ciasto cytrynowe wystarczy wymieszać szklankę cukru pudru (150 gram) z płynem – może to być mleko, woda, śmietana kremówka albo sok z cytryny. Płyn dodajemy do cukru pudru po łyżce i mieszamy, zwykle wystarcza około 2-3 łyżki płynu, aby lukier miał odpowiednią konsystencję. Lukier powinien być dość gęsty, bo i tak rozpłynie się na cieście. Jeśli będzie zbyt rzadki, to może prawie cały spłynąć z ciasta. Najbardziej biały i gęsty lukier wyjdzie Wam po dodaniu śmietany kremówki. Bardziej przezroczysty po dodaniu wody lub soku z cytryny.
Zachęcam Was również do wypróbowania innych moich przepisów na pyszne babki oraz na ciasta owocowe. Na blogu znajdziecie mnóstwo ciekawych i pysznych inspiracji.
Przy okazji polecam również moją książkę „Najlepsze wypieki Beaty” gdzie znajdziecie 100 najlepszych przepisów na pyszne ciasta z mojego bloga, a także wiele niepublikowanych przepisów dostępnych jedynie w tej książce.
Polecane przepisy na ciasta cytrynowe
Koniecznie zobaczcie również inne moje przepisy na pyszne i proste ciasta cytrynowe w różnych wydaniach. Tutaj polecam między innymi trzy takie przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na ciasto cytrynowe na oleju
Zapraszam na pyszne i bardzo miękkie ciasto cytrynowe zrobione z olejem i mlekiem. Same podstawowe składniki oraz proste wykonanie są gwarancją udanego wypieku. Sprawdźcie mój dokładny przepis ze zdjęciami krok po kroku i już dziś upieczcie ze mną to przepyszne cytrynowe ciasto. Takie ciasto upieczone w podłużnej foremce jest fajnie wysokie i łatwo pokroić je na plastry ciasta. Podajcie je do kubka kawy lub herbaty, albo spakujcie i zjedzcie na świeżym powietrzu. Ciasto cytrynowe sprawdzi się idealnie na piknikach, przyjęciach w ogrodzie i jako słodki dodatek do jedzenia na grillu. Gorąco polecam!