Owsiany chleb z ziarnami
Przepis na pszenny chleb z płatkami owsianymi i ziarnami
Zapraszam na pyszny owsiany chleb z ziarnami. To bardzo prosty do przygotowania pszenny chleb na drożdżach pieczony z dodatkiem płatków owsianych oraz chrupiących pestek słonecznika i dyni. Do tego siemię lniane i sezam. Dodam, że to chleb bez wyrabiania i zagniatania – wystarczy ciasto na chleb wymieszać łopatką i pozostawić do wyrośnięcia. Taki chleb z dynią i słonecznikiem idealnie się sprawdzi na kanapki przygotowane na pyszne śniadanie, czy też do pracy i szkoły. Zobacz koniecznie mój przepis i sprawdź jak zrobić chleb z płatkami owsianymi.
Spis treści
Owsiany chleb z ziarnami bez wyrabiania przepis krok po kroku
Jeśli szukasz pomysłu na zdrowy i pyszny domowy chleb, który przygotujesz bez wyrabiania i bez użycia miksera, to koniecznie wypróbuj ten przepis!
Owsiany chleb z ziarnami przepis z filmem
Wyposażenie
- Podłużna forma np. keksowa o długości około 30 cm, albo okrągły garnek żeliwny (albo rzymski).
Składniki
składniki na owsiany chleb z ziarnami
- 400 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej – typ 650 lub 720)
- 2 łyżeczki soli
- 85 g płatków owsianych (1 szklanka)
- ok 30 g pestek dyni (1/4 szklanki)
- ok 30 g pestek słonecznika (1/4 szklanki)
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 15 g drożdży (świeżych)
- 360 ml wody (letniej)
- 1 łyżka miodu
składniki na posypkę
- 1 łyżka pestek dyni
- 1 łyżka pestek słonecznika
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 1 łyżka sezamu (zamiast niego możesz użyć płatki owsiane)
Instrukcja
Jak zrobić chleb z płatkami owsianymi krok po kroku
Krok 1 – przygotuj suche produkty
- Do dużej miski wsyp mąkę, dodaj płatki owsiane.400 g mąki pszennej, 85 g płatków owsianych
- Wsyp ziarenka i sól – wymieszaj łopatką.2 łyżeczki soli, ok 30 g pestek dyni, ok 30 g pestek słonecznika, 2 łyżki siemienia lnianego
Krok 2 – przygotuj drożdże do chleba
- W ciepłej wodzie wymieszaj miód – do rozpuszczenia.360 ml wody, 1 łyżka miodu
- Drożdże rozkrusz do niedużej szklanki lub miseczki – dodaj trochę wody z miodem i wymieszaj.15 g drożdży
- Przelej drożdże do miski z mąką i ziarnami.
- Wlej pozostałą wodę z miodem i wymieszaj całość łopatką – ciasto będzie kleiste.
Krok 3 – wyrastanie ciasta
- Miskę z ciastem przykryj folią spożywczą lub ręcznikiem i ostaw w ciepłe miejsce bez przeciągów na 3 godziny.
Krok 4 – przygotowanie chleba
- Wyrośnięte ciasto ponownie krótko przemieszaj łopatką.
- Formę do pieczenia chleba posmaruj masłem i posyp mąką (jeśli używasz garnek żeliwny albo rzymski to wstaw go do piekarnika i włącz grzanie na 220 stopni w trybie góra/dół).
- Ciasto na chleb przełóż do posmarowanej formy – a jeśli pieczesz go w garnku to przełóż do kosza do wyrastania chleba albo czystej miski wyłożonej papierem do pieczenia.
- Posyp wierzch chleba ziarenkami.1 łyżka pestek dyni, 1 łyżka pestek słonecznika, 1 łyżka siemienia lnianego, 1 łyżka sezamu
- Przykryj chleb i odstaw na około 30-45 minut do podrośnięcia.
Krok 5 – pieczenie chleba owsianego
- Formę z chlebem wstaw do gorącego piekarnika i piecz przez około 45 minut.
- Jeśli pieczesz chleb w garnku, to ostrożnie wyjmij garnek z piekarnika i przełóż do niego chleb razem z papierem – wstaw garnek ponownie do piekarnika i piecz jak wyżej.
- Możesz dodatkowo na dnie piekarnika ustawić żaroodporną formę wypełnioną wodą – dzięki jej parowaniu chleb nabierze fajnie chrupiącej skórki.
- Gotowy chleb ostrożnie wyjmij z formy i ostudź na kratce.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Drożdżowy chleb bez zagniatania z ziarnami – uwagi
Dawno tu nie było żadnego domowego pieczywa – czy to chleba, czy też bułek, więc postanowiłam to nadrobić :) Zapraszam na bardzo prosty i jednocześnie pyszny chleb bez zagniatania pieczony z dużą ilością chrupiących i zdrowych ziaren. Ten przepis jest bardzo uniwersalny i możesz sobie dowolnie zmieniać ilość i rodzaj dodawanych ziarenek – zależnie od upodobań. Chleb ma po upieczeniu chrupiącą skórkę oraz elastyczny miąższ. Świetnie się przechowuje i zachowuje świeżość nawet przez kilka dni. Sam przepis na chleb wypatrzyłam na blogu Sally’s Baking Addiction – u niej wychodził bardziej zwarty – może to być kwestia trochę innej mąki dostępnej u nich i u nas.
Składniki i zamienniki do przygotowania chleba owsianego
Do przygotowania tego chleba będziesz potrzebować kilku podstawowych składników, które albo masz już w domu, albo bardzo łatwo dostaniesz w każdym sklepie. Poniżej przedstawiam skróconą listę produktów, które ja użyłam oraz ewentualne zamienniki.
- mąka pszenna – najlepiej się tu sprawdzi tzw. mąka chlebowa, czyli typ 650 lub 720. Mąkę typ 650 bez problemu kupisz np. w Lidlu, czy też w Biedronce. Możesz też część mąki zastąpić mąką pełnoziarnistą, albo wykorzystać mąkę owsianą
- drożdże – ja tu użyłam świeże drożdże, które rozpuściłam w niedużej ilości letniej wody, możesz też użyć suszone drożdże instant – użyj ich opakowanie 7g – nie musisz ich rozpuszczać w wodzie, wystarczy wsypać je bezpośrednio do mąki i wymieszać
- miód – jeśli nie masz miodu, to zamiast niego użyj zwykły cukier, albo np. syrop z agawy
- płatki owsiane – najlepiej użyć tu płatki górskie lub zwykłe, ale nie błyskawiczne. Płatki pomagają wchłonąć wodę dodaną do ciasta na chleb i nadają im strukturę
Jak upiec chleb w garnku rzymskim?
Jeśli masz garnek rzymski, ale nie bardzo wiesz jak go masz użyć, to przeczytaj, jak sobie z nim poradzić. Garnek rzymski jest zrobiony ze specjalnej gliny i składa się z dwóch części – głównej i pokrywki. Przed pieczeniem w garnku musisz najpierw namoczyć w wodzie obydwie części. Ja go wstawiam do zatkanego zlewu i nalewam wodę. Tak zostawiam garnek na przynajmniej 15 minut, tak aby woda wsiąkła w garnek. Podczas pieczenia ta woda będzie parować i dodawać pieczywu idealnej chrupiącej skórki.
Jak już masz namoczony garnek, to przekładasz do niego wyrośnięty chleb i przykrywasz pokrywką. Piecz chleb w 220 stopniach (pod przykryciem) przez około 30 minut, potem zdejmij pokrywkę i piecz chleb jeszcze przez 15-20 minut – tak aby skórka z wierzchu się zrumieniła.
Jak przechowywać owsiany chleb z ziarnami?
Chleb po upieczeniu najlepiej ostudzić na kratce – tak aby miał cyrkulację powietrza. Daj mu chociaż z 20 minut na przestudzenie i można już go kroić. Taki jeszcze gorący chleb może się trudniej kroić, ale po zupełnym wystudzeniu nie będziesz już mieć żadnych problemów.
Chleb możesz przechowywać w chlebaku, lub na blacie kuchennym – ja go zwykle umieszczam w woreczku, aby nie obsychał.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i będziesz często z niego korzystać :) Pamiętaj też o innych moich przepisach na domowe pieczywo – znajdziesz tu przepisy nie tylko na chleby, ale także domowe bułki, rogale i bagietki.
Polecane przepisy na domowy chleb
Wypróbuj również inne moje przepisy na domowe chleby. Tutaj polecam między innymi trzy takie przepisy, a dużo więcej znajdziesz na blogu – serdecznie zapraszam i polecam :)
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na chleb z ziarnami bez zagniatania
Wypróbuj dziś mój przepis na prosty, pyszny i zdrowy chleb pszenny pieczony z płatkami owsianymi, pestkami dyni, słonecznika i siemieniem lnianym. Ten chleb przygotujesz bez miksera i bez zagniatania. Wystarczy składniki na ciasto na chleb wymieszać łopatką, dodać zdrowe ziarna i po wyrośnięciu upiec pyszny chleb dla całej rodziny. Taki chleb pełen ziaren to doskonały pomysł na zdrowe i pożywne śniadanie. Zrobisz z niego kanapki do pracy czy też szkoły, albo przekąskę na długą trasę w samochodzie. Zobacz mój przepis ze zdjęciami z przygotowań chleba, albo obejrzyj krótki film gdzie pokazuję jak zrobić chleb i upiecz najlepszy domowy chleb już dziś!