Pszenny chleb na maślance
Przepis na bardzo prosty drożdżowy chleb pszenny zrobiony z maślanką
Zapraszam Was dziś do upieczenia razem ze mną prostego i pysznego chleba idealnego na kanapki. Pszenny chleb na maślance zrobiony jest na drożdżach, więc ładnie wyrasta. Jego skórka jest chrupiąca, a miąższ przez dodatek maślanki jest fajnie miękki. Dodajcie do niego ulubione ziarenka, aby był jeszcze smaczniejszy. Polecam! test
Spis treści
Pszenny chleb na maślance przepis krok po kroku
Jeśli lubicie piec w domu własny chleb, to koniecznie zróbcie ten chleb z dodatkiem maślanki.
Pszenny chleb na maślance przepis
Wyposażenie
- Podłużna foremka keksowa o długości około 30 cm.
Składniki
składniki na chleb na maślance
- 15 g drożdży (świeżych, lub opakowanie suszonych)
- 1 łyżeczka cukru
- 60 ml wody (letniej – 1/4 szklanki)
- 250-360 ml maślanki (- letniej – 1-1,5 szklanki)
- 500 g mąki pszennej (typ 650-720, można zastąpić częścią mąki pełnoziarnistej)
- 1,5 łyżeczki soli
- ziarenka (np. słonecznika – opcjonalnie)
Instrukcja
Jak zrobić pszenny chleb na maślance
- Drożdże włóż do kubeczka, dodaj cukier oraz letnią wodę – wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.15 g drożdży, 1 łyżeczka cukru, 60 ml wody
- W tym czasie lekko podgrzej maślankę, aby była letnia.250-360 ml maślanki
- Do misy miksera wsyp mąkę (ja użyłam 100 g mąki pełnoziarnistej i 400 g mąki chlebowej), sól i dodaj jedną szklankę maślanki.500 g mąki pszennej, 1,5 łyżeczki soli
- Wlej rozczyn drożdżowy i wyrabiaj ciasto na niskich obrotach miksera.
- Jeśli trzeba, to dodaj resztę maślanki – ja używałam mąkę pełnoziarnistą, więc potrzebowałam więcej maślanki w cieście.
- Na koniec dodaj ziarenka – jeśli używasz i krótko zmiksuj (ja dodałam 50 g ziaren słonecznika i podaję kaloryczność z nimi).ziarenka
- Miskę z ciastem na chleb przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę.
- Po tym czasie ciasto ponownie krótko zmieszaj i przełóż do przygotowanej foremki (posmarowanej masłem i wysypanej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia).
- Foremkę z chlebem przykryj i odstaw na około 30 minut, tak aby chleb podrósł.
- W tym czasie rozgrzej piekarnik do 230 stopni (tryb góra/dół).
- Wstaw chleb do piekarnika i piecz przez 15 minut (jeśli chcesz, aby chleb był bardziej chrupiący, to na dnie piekarnika ustaw żaroodporne naczynie z wodą).
- Po 15 minutach zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz chleb przez kolejne 30 minut.
- Po upieczeniu chleb ostrożnie wyjmij z foremki i ostudź na kratce.
Prywatne
Składniki Odżywcze
Domowy chleb z maślanką – uwagi
Bardzo rzadko kupuję chleb w sklepie, bo od wielu lat wolę go sama upiec w domu.
Pieczenie chleba nie jest trudne i każdy sobie z tym poradzi.
Aby zrobić go w domu nie musicie mieć jakichś specjalnych urządzeń, ani składników. Wystarczy zwykły mikser z hakiem, foremka do pieczenia i piekarnik.
Najprostszy chleb to chleb pszenny na drożdżach. Nie musicie do niego posiadać zakwasu, a jego przygotowanie wygląda bardzo podobnie do przygotowania ciasta drożdżowego.
Ja nam ostatnio zrobiłam taki właśnie drożdżowy chleb z maślanką. Maślanką zastąpiłam wodę, którą się zwykle dodaje do chleba. Dzięki niej miąższ wyszedł inny niż w tradycyjnym chlebie. Środek był bardziej miękki i lżejszy, a skórka chleba chrupiąca. Spróbujcie koniecznie!
Jak zrobić pszenny chleb z maślanką – wskazówki
Przygotujcie najpierw rozczyn drożdżowy. Ja lubię używać świeże drożdże – więc mieszam je z odrobiną cukru i letnią wodą. Możecie też użyć tu suszone drożdże – wtedy użyjcie jedno opakowanie 7 g i dodajcie drożdże od razu do mąki – wymieszajcie z nią zanim dodacie mokre składniki.
Jaka mąka do chleba?
Wystarczy tu zwykła mąka pszenna chlebowa typ 720 lub 650. Na jeden bochenek chleba będziecie potrzebować pół kilograma mąki. Ja tu część mąki zastąpiłam pszenną mąką pełnoziarnistą – użyłam jej 100 g.
Poza mąką potrzebujecie oczywiście maślankę. Dobrze aby była ona letnia, albo chociaż w temperaturze pokojowej. Jeśli macie ją prosto z lodówki, to podgrzejcie ją krótko! w garnku, albo w mikrofalówce. Maślanka ma być tylko ciepła, nie gorąca! W trakcie wyrabiania ciasta dodajcie najpierw jedną szklankę maślanki i dopiero w trakcie dodajcie więcej jeśli zajdzie taka potrzeba. Ja dodałam więcej maślanki – w sumie tak około 1,5 szklanki – ze względu na użycie mąki pełnoziarnistej. Ona bardziej wchłania płyny, więc trzeba ich dodać trochę więcej.
Ciasto na chleb ma być gęste, ale nie twarde.
Pszenny chleb na drożdżach możecie „wzbogacić” dodając do ciasta różne ziarenka. Ja dodałam ziarna słonecznika. Polecam również pestki dyni, albo jeśli ktoś lubi – czarnuszkę.
Jeśli chcecie, aby chleb miał bardziej chrupiącą skórkę, to polecam postawienie na dnie piekarnika żaroodpornego naczynia z wodą. Będzie ona parować w trakcie pieczenia i zapewni taką właśnie pyszną i chrupiącą skórkę :)
Mam nadzieję, że się skusicie i upieczecie ten chleb na maślance. Jeśli tak, to podzielcie się swoją opinią w komenatrzu.
Przy okazji polecam wam inne moje przepisy na domowe chleby oraz przepisy na bułki.
Polecane przepisy na domowy chleb
Koniecznie wypróbujcie inne moje przepisy na pyszne domowe chleby o różnych smakach. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na pszenny chleb na maślance
Mój dzisiejszy przepis dla was to przepis na chleb z maślanką. Ten prosty chleb pszenny przygotowałam na świeżych drożdżach, więc nie będziecie potrzebowali zakwasu. Wystarczy do niego zwykła mąka, ale jeśli chcecie aby był nieco zdrowszy i bardziej pożywny, to polecam wam część mąki zastąpić mąką pełnoziarnistą. Pamiętajcie również przy przygotowywaniu ciasta na chleb, aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej, albo cieplejsze. Zapewni to lepsze wyrastanie ciasta i chleba - a na pewno szybsze :)
Chleb z maślanką przepis
Zobaczcie mój dokładny przepis opisany krok po kroku z dodatkowymi zdjęciami zrobionymi w trakcie i upieczcie razem ze mną ten pyszny chleb. Będzie on idealny na śniadanie dla rodziny, albo na kanapki, które możecie zabrać do pracy, albo zrobić dzieciom do szkoły. Samodzielne upieczenie chleba nie jest trudne i poradzi sobie z nim każdy, kto kiedykolwiek piekł ciasto drożdżowe. Nie bójcie się więc i spróbujcie sami. Zobaczycie jakie to satysfakcjonujące upiec samodzielnie chleb - a do tego jak taki świeżo upieczony chleb nieziemsko pachnie i smakuje :) Ja uwielbiam ukroić sobie kromkę lub dwie jeszcze ciepłego chleba, posmarować go jedynie masłem, które praktycznie od razu się topi i zjeść taką prostą kanapkę. Najlepsza kanapka na świecie :) Upieczcie chleb na maślance i sami się przekonajcie :) Koniecznie zobaczcie również inne moje przepisy na domowe pieczywo - na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.