Placuszki ziemniaczano-łososiowe
Przepis na placuszki ziemniaczano-łososiowe idealne na obiad lub przekąskę
wpis sponsorowany
Zapraszam dziś na pyszne placki ziemniaczane zrobione z dodatkiem łososia. Te placki sprawdzą się na obiad, lunch, przekąskę i na kolację. Smakują wyśmienicie zarówno na ciepło jak i na zimno. Spróbujcie koniecznie!
Spis treści
Placuszki ziemniaczano-łososiowe przepis krok po kroku
Jeśli szukacie niebanalnego przepisu na obiad, albo na przekąskę piknikową, to koniecznie spróbujcie tych placków ziemniaczanych z łososiem.
Placuszki ziemniaczano-łososiowe przepis
Składniki
składniki na placuszki ziemniaczane z łososiem
- 500 g kartofli
- 100 g świeżego łososia
- 1 cebula (mała )
- 1-2 łyżki koperku (posiekanego )
- 1 jajko (rozmiar L)
- około 150 g mąki pszennej (do konsystencji)
- sól i pieprz
- bułka tarta
składniki na sos jogurtowy do placuszków
- 1 mały kubek jogurtu naturalnego (- ok 150 g)
- 1 łyżka koperku (posiekanego )
- sól i pieprz (do smaku)
Instrukcja
Jak zrobić placuszki ziemniaczano-łososiowe
- Kartofle ugotuj, a następnie ugnieć tłuczkiem do ziemniaków, albo przepuść przez praskę do ziemniaków i ostudź.500 g kartofli
- Na dno niedużej patelni nalej wodę – tak do poziomu około 1 cm.
- Włóż łososia do wody, lekko posól i popierz (ja użyłam pieprz cytrynowy), patelnię przykryj pokrywką i gotuj łososia na średnim ogniu przez około 15-20 minut – aż łosoś będzie gotowy.100 g świeżego łososia, sól i pieprz
- Łososia przestudź, a następnie podziel na mniejsze kawałki.
- Cebulę posiekaj i lekko zeszklij na patelni.1 cebula
- Do ziemniaków dodaj łososia, cebulę, koperek, jajko i część mąki (nie dodawaj całej od razu, tylko dosypuj w razie potrzeby – ilość mąki będzie zależeć od ziemniaków – młode ziemniaki mają w sobie więcej wody i potrzebują więcej mąki).1 jajko, około 150 g mąki pszennej
- Z ciasta lep nieduże placuszki (ciasto może być trochę lepkie) i obtaczaj je w bułce tartej.bułka tarta
- Gotowe placuszki smaż na patelni na rumiano.
- Do jogurtu naturalnego dodaj koperek, posól i popieprz sos do smaku.1 mały kubek jogurtu naturalnego, 1 łyżka koperku, sól i pieprz
- Sos możesz przełożyć do zakręcanego słoiczka.
- Placuszki smakują wyśmienicie zarówno na ciepło jak i na zimno.
Prywatne
Składniki Odżywcze
Placuszki ziemniaczane z łososiem – uwagi
Dzisiejszy przepis na placuszki ziemniaczano-łososiowe, to pierwszy przepis z serii. W ciągu najbliższych miesięcy pojawią się jeszcze inne przepisy z kartoflami :)
Zostałam zaproszona do uczestnictwa w kampanii pod hasłem „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, organizowanej przez Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych i bardzo chętnie z tego zaproszenia skorzystałam.
Kampania ma na celu promocję polskich (podkreślam – polskich) ziemniaków i ponowne wprowadzenie tego warzywa do naszej kuchni.
Jak wynika z badań spożycie kartofli w Polsce drastycznie spada, a zastępujemy je makaronem i ryżem.
Czy jedzenie ziemniaków jest zdrowe?
Nie wiem, czy wiecie, że 100 g ziemniaków ma 77 kalorii, gdy ryż, czy makaron ma ponad 350 kalorii w 100 g.
Niesłusznie więc odrzuciliśmy ziemniaki jako szkodzące i tuczące. Poza tym ziemniaki zawierają znaczące ilości witaminy C oraz witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają m.in. na układ nerwowy, funkcjonowanie przemian węglowodanowych, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, co jest dodatkowo wspomagane przez zawarty w nich błonnik pokarmowy. Magnez, potas, fosfor i inne składniki mineralne usprawniają obniżanie ciśnienia krwi, dbają o zdrowie skóry, prawidłowe funkcjonowanie wzroku i krzepnięcie krwi. Ziemniaki zapobiegają także mutacji komórek nowotworowych, dlatego warto po nie sięgać w ramach profilaktyki.
Ziemniaki mają właściwości zasadotwórcze, co pozwala na lepsze regulowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Szczególnie w przypadku osób spożywających większe ilości mięsa istnieje zagrożenie wystąpienia zakwaszenia organizmu, które niesie za sobą ryzyko przewlekłego zmęczenia, zaparć i biegunek, podatności na choroby, osłabienie i innych nieprzyjemnych objawów. Ziemniaki pozwalają temu zapobiegać.
Jak właściwie przygotowywać ziemniaki?
Dla zachowania wszystkich właściwości ziemniaków, istotny jest zarówno sposób ich przygotowania, jak i ilość, w jakiej są one spożywane. Gotowanie na parze daje możliwość uzyskania prawie tak samo atrakcyjnego IG, jak w przypadku młodych ziemniaków, dlatego jest to najbardziej wskazana forma ich przyrządzania. Im wyższej temperaturze poddajemy je podczas obróbki termicznej, tym więcej zachodzi w nich niekorzystnych zjawisk i zmian, zwłaszcza podczas pieczenia i smażenia. Ziemniaków nie należy zbyt długo moczyć w wodzie, gdyż ta wyciąga z nich wartości odżywcze, a obieranie ich przed gotowaniem zwiększa straty w jego trakcie nawet 2,5-krotnie.
A teraz troszkę o samej kampanii.
Będą w niej uczestniczyć dwie rywalizujące na przepisy drużyny – Team Kartofle i Team Ziemniaki. Nasze zmagania będzie mogli śledzić na stronie organizatora i tam też będziecie mogli głosować na ulubiony przepis :) Zapraszam was również na fanpage na facebooku.
Pojawią się przepisy na piknik – jak ten mój dzisiejszy, na randkę, na grilla, dla niespodziewanych gości i dla dzieci – śledźcie więc koniecznie nasze zmagania i głosujcie :D
Dołączcie ze mną do Teamu Kartofli, przygotowujcie przepisy i jedzcie polskie kartofle – bo nie dość że pyszne, to i przede wszystkim zdrowe :)
Na dziś polecam wam te placuszki ziemniaczano-łososiowe – idealne na obiad albo na przekąskę.
Wypróbujcie również inne przepisy z ziemniakami, które pojawiły się już na blogu – niektóre mogą was nieźle zaskoczyć – np. gofry z ziemniakami, albo słodkie oponki :)
Wpis realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych w ramach kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”
Polecane przepisy z ziemniakami
Koniecznie wypróbujcie inne moje przepisy na proste i szybkie dania z ziemniakami, tudzież kartoflami. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Placuszki ziemniaczano-łososiowe
Przepis na pyszne placuszki ziemniaczano-łososiowe idealne na obiad albo przekąskę. Te rybne placuszki z łososiem możecie podać zarówno na ciepło jak i na zimno. Nie potrzebują one nawet jakichś specjalnych dodatków. Wystarczy lekka surówka i sos jogurtowy. Te kotlety rybne mają już w sobie gotowane ziemniaki, więc wystarczy ta sałatka. Takie wegetariańskie kotlety z łososia to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. Jeśli średnio przepadacie za rybami, to te kotleciki łososiowe powinny wam zasmakować. Smak ryby jest tu zrównoważony ziemniakami. To takie placki ziemniaczane z łososiem :)
Kotlety rybne z łososia
Zobaczcie mój przepis na placuszki ziemniaczano-łososiowe i przygotujcie rybne kotleciki dla swojej rodziny. Z moim przepisem krok po kroku wszystko uda się znakomicie! Zobaczcie również inne moje przepisy na obiad dla całej rodziny.