Domowy twaróg i serwatka
Przepis na twaróg robiony w domu
Jeśli lubicie samodzielnie robić w domu różne przetwory, to koniecznie zróbcie dziś ze mną twaróg. Domowy twaróg jest bardzo prosty do zrobienia, a smakuje rewelacyjnie. Koniecznie spróbujcie!
Spis treści
Domowy twaróg i serwatka przepis krok po kroku
Zróbcie pyszny twaróg i podajcie go na słodko z miodem i owocami, albo na słono w towarzystwie warzyw.
Domowy twaróg przepis
Składniki
składniki na domowy twaróg
- 3 litry tłustego mleka (świeżego (!) lub mleka od gospodarza)
- 1 litr maślanki
- sok z połowy cytryny ((lub ocet))
Instrukcja
Jak zrobić domowy twaróg
- Mleko wlej do dużego garnka i podgrzewaj do temperatury około 70-75 stopni – ale nic się nie stanie jeśli go nawet zagotujesz.3 litry tłustego mleka
- Do gorącego mleka wlej ostrożnie maślankę i sok z cytryny i delikatnie wymieszaj, wyłącz gaz, garnek przykryj i odstaw na około 5 minut.1 litr maślanki, sok z połowy cytryny
- Mleko powinno powoli rozwarstwiać się i tworzyć grudki twarogu.
- Łyżką cedzakową wyjmuj twaróg i odkładaj na sito wyłożone pieluchą tetrową.
- Pozostaw tak do odcieknięcia – im dłużej twaróg będzie odciekał tym będzie gęstszy i twardszy.
- Gotowy twaróg przechowuj w lodówce w szczelnym opakowaniu.
Notatki
Prywatne
Domowy biały ser – uwagi
Nie wiem, czy wiecie, że bardzo łatwo i szybko możecie zrobić domowy twaróg :)
Nie wymaga to wcale żadnych specjalnych umiejętności, ani nie pochłania dużo czasu – przynajmniej takiego czasu bezpośredniej pracy.
Za to szybko możecie się cieszyć rewelacyjnymi twarogiem – o niebo lepszym niż ze sklepu.
Wystarczy go potem pokroić na plastry i zjeść na śniadanie lub drugie śniadanie ze świeżymi owocami, albo z miodem czy też z konfiturą – mniam.
Możecie taki twaróg wykorzystać również do wypieków i zrobić pyszny sernik – ja z tego zrobiłam mój serniczek oreo na zimno – wyszedł rewelacyjny :D
Jak zrobić biały ser – wskazówki
Samo przygotowanie białego sera nie jest trudne. Potem musicie jedynie poczekać, aż masa odcieknie.
Jeśli twaróg będzie długo odciekał będzie bardziej zwarty i gęstszy. Wtedy jeśli będziecie chcieli użyć go do wypieków, może się okazać, że trzeba będzie dodać do niego trochę śmietany kremówki, aby go rozrzedzić. Ja gdy robiłam sernik na zimno musiałam dodać do niego trochę śmietanki, bo mikser miał problemy ze zmiksowaniem masy ;)
Poniżej przepisy wklejam zdjęcia zrobione w trakcie robienia domowego twarogu.
Z 3 litrów mleka (jeśli macie dostęp do mleka „od gospodarza” to super, jak nie to użyjcie tłuste mleko świeże) i litra maślanki wyszło mi 570 g twarogu.
Co to jest serwatka i czy ją spożywać?
Poza twarogiem otrzymacie dużą ilość serwatki – to ta ciecz, która zostaje po zebraniu twarogu.
Radzę Wam jej nie wylewać, tylko przelać do szklanych butelek i pić ze dwa razy dziennie po połowie szklanki. Serwatka jest mocno niedoceniania, a ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.
Cytując znawców:
Białka serwatkowe należą do białek o najwyższej wartości odżywczej (wysoka zawartość aminokwasów egzogennych), dzięki czemu są one łatwo trawione i absorbowane w przewodzie pokarmowym. W wielu badaniach klinicznych wykazano, iż białka serwatki wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Obecna w serwatce β-laktoglobulina hamuje syntezę i adsorpcję z jelit cholesterolu, przyczyniając się do zmniejszenia stężenia triglicerydów oraz LDL we krwi. Innym bardzo istotnym białkiem serwatki jest laktoferyna. Jej działanie związane jest głównie z funkcjonowaniem naturalnej odporności organizmu, wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, a także warunkuje dojrzewanie komórek układu immunologicznego oraz wiąże jony żelaza, wapnia, miedzi, glinu i manganu. Ponadto białka serwatkowe są czynnikiem wpływającym na stymulację syntezy białek mięśni, dlatego też bardzo często wykorzystywane są przez kulturystów.
Tak więc pijcie na zdrowie – ja piję :)
Polecam wam również przepis na serek lebneh robiony z jogurtów greckich.
Przy okazji zobaczcie również moje przepisy idealne na śniadanie :)
Polecane przepisy z twarogiem
Jeśli macie już pyszny biały ser, to możecie z niego zrobić różne pyszności. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Domowy twaróg przepis
Dziś mam dla was coś trochę innego - pomysł na pyszny domowy twarożek. Taki twaróg domowy zrobicie bardzo łatwo i bez problemów. Najważniejsza w produkcji twarogu to mleko. Najlepiej aby to było tłuste mleko i do tego świeże. Mleko typu UHT średnio się tu nadaje. Jeszcze lepiej jeśli macie dostęp do mleka od gospodarza :) Oprócz mleko aby zrobić twaróg będziecie potrzebować maślankę i sok z cytryny. Z tych trzech składników zrobicie rewelacyjny domowy twaróg. A taki domowy twaróg możecie zjeść na kanapki, możecie go zmieszać z jogurtem i pokrojoną rzodkiewką, albo polać miodem i zjeść z owocami - pycha!
Jak zrobić twaróg?
Zobaczcie mój przepis krok po kroku na twaróg domowy i zobaczcie zdjęcia które zrobiłam w trakcie przygotowań. Domowy twaróg zajmie wam mało czasu, potem musicie poczekać aż twaróg dobrze odcieknie i już można go jeść. Wypróbujcie mój przepis na twaróg domowy i zróbcie taki pyszny i świeży twaróg. Możecie również zrobić go w różnych wersjach smakowych. Wystarczy dodać do domowego twarogu ulubione przyprawy albo zioła. Domowy twaróg to świetny dodatek do śniadania - możecie go dodać do naleśników, albo zrobić na obiad naleśniki zapiekane z serem. Taki domowy twaróg możecie również wykorzystać do upieczenia sernika! Koniecznie zróbcie taki twaróg w domu i zobaczcie jakie to proste. A do tego domowy twaróg smakuje rewelacyjnie i jest super świeży.