Piernik staropolski przepis
Przepis na piernik z powidłami śliwkowymi jak za dawnych lat
Dziś u mnie pyszny piernik staropolski długo dojrzewający. To oznacza, że zaczynamy przygotowywać go już w listopadzie, tak aby był gotowy na święta Bożego Narodzenia. Staropolski piernik z powidłami śliwkowymi to prawdziwy świąteczny rarytas i warto go upiec chociaż raz w życiu. Sprawdźcie więc mój przepis i zobaczcie jak zrobić piernik.
Spis treści
Piernik staropolski przepis krok po krok
Jeśli szukasz tradycyjnego przepisu na pyszny piernik przekładny powidłami śliwkowymi, to koniecznie wypróbuj ten przepis.
Piernik staropolski przepis
Wyposażenie
- Foremka o wielkości około 40/26
Składniki
składniki na ciasto na piernik staropolski:
- 170 g miodu
- 100 g cukru (pół szklanki)
- 80 g masła
- 330 g mąki pszennej (2 szklanki i 2 łyżki)
- 1 jajko (- rozmiar L)
- 1 łyżeczka sody
- 40 ml mleka
- 1 szczypta soli
- 25 g przyprawy do piernika ((jeśli używacie domową, to dajcie mniej, bo jest bardziej aromatyczna))
- około 300 g powideł śliwkowych
składniki na polewę czekoladową do piernika staropolskiego
- 200 g czekolady (gorzkiej lub deserowej )
- 100-150 ml śmietany kremówki
Instrukcja
Jak zrobić piernik staropolski
- Masło, miód i cukier umieść w rondelku, podgrzej do rozpuszczenia składników, a następnie wystudź.170 g miodu, 100 g cukru, 80 g masła
- Sodę wymieszaj z mlekiem.1 łyżeczka sody, 40 ml mleka
- Mąkę zmieszaj z solą i przyprawą do piernika.330 g mąki pszennej, 1 szczypta soli, 25 g przyprawy do piernika
- Do masy miodowej dodaj roztrzepane jajko, mąkę i sodę z mlekiem, zmiksuj – końcówką hakiem, albo świderkami.1 jajko
- Przełóż ciasto do szklanej miseczki, przykryj ściereczką i wstaw do lodówki albo do innego zimnego miejsca i przechowaj przez przynajmniej 2 tygodnie.
- Ciasto wyjmij około tydzień – minimum 4 dni przed świętami.
- Blat posyp mąką, wyjmij ciasto i podsypując mąką rozwałkuj je na prostokąt o wielkości około 40/26 cm.
- Foremkę o wielkości 40/26 wyłóż papierem do pieczenia (wystarczy dno), połóż ciasto i wyrównaj.
- Piecz w 170 stopniach (termoobieg) przez około 15 – 20 minut – ciasto bardzo wyrośnie w trakcie.
- Gotowe ciasto ostudź, a następnie podziel je na trzy równe części (tnij wzdłuż dłuższego boku).
- Posmaruj jedną część ciasta połową powideł, przykryj drugim kawałkiem, znowu posmaruj powidłami i przykryj ostatnim kawałkiem ciasta.około 300 g powideł śliwkowych
- Owiń ciasto w papier do pieczenia, ułóż na deseczce, przyciśnij z wierzchu inną ciężką deseczką albo grubą książką i odstaw na kilka dni do zmięknięcia.
Jak zrobić polewę na piernik staropolski
- Śmietanę kremówkę podgrzej w rondelku, dodaj połamaną czekoladę i mieszaj aż czekolada się rozpuści, a masa będzie jednolita. Ostaw do lekkiego zgęstnienia.100-150 ml śmietany kremówki, 200 g czekolady
- Odwiń piernik z papieru, ustaw go na kratce (może być taka z piekarnika, a pod kratkę wstaw blaszkę, albo połóż papier do pieczenia.
- Polej piernik rozpuszczoną czekoladą, tak aby spłynęła ona również na boki ciasta.
- Zostaw tak do zastygnięcia polewy.
- Na koniec udekoruj wg uznania :)
Prywatne
Tradycyjny piernik z powidłami śliwkowymi – uwagi
Pewnie się zdziwicie, gdy Wam powiem, że pierwszy raz w życiu robiłam piernik staropolski. W moim rodzinnym domu rzadko pojawiał się jakikolwiek piernik na Boże Narodzenia – u nas zawsze były makowce i serniki. Dlatego też pewnie nigdy mnie nie ciągnęło w stronę takich tradycyjnych pierników – wyżywałam się pierniczkach i to mi wystarczało.
Jednak w tym roku postanowiłam sprawdzić, o co tyle zamieszania i czy faktycznie taki piernik staropolski z powidłami powinien się pojawić na moim świątecznym stole w towarzystwie innych ciast. Żeby mieć pewność, że wszystko wyjdzie ok, skorzystałam ze sprawdzonego przepisu Dorotki z Moich Wypieków, zrobiłam go jednak z 1/3 porcji – tak aby otrzymać jeden piernik, a nie trzy (na testy jeden w zupełności wystarczy ;)).
Samo ciasto jest jak pisałam wcześniej długo dojrzewające i potrzebuje około 6 tygodni „leżakowania” w chłodzie. Ciasto przygotowałam i wrzuciłam do lodówki.Przyznaję, że ciacho nie leżakowało 6 tygodni – tylko minimalne 2 tygodnie – wszystko po, aby jeszcze przed świętami podzielić się swoimi przemyśleniami i ewentualnie zachęcić Was do samodzielnego upieczenia takiego piernika przekładanego powidłami :)
A na prawdę warto!
Jak zrobić piernik staropolski – wskazówki
Przygotujcie ciasto na piernik – robi się go podobnie jak ciasto na pierniczki – czyli podgrzewamy masło z miodem i cukrem, a potem mieszamy z mąką i przyprawami. Tak przygotowane ciasto na piernik przykrywamy i chowamy do lodówki, albo w zimne miejsce na minimum dwa tygodnie (co oznacza przynajmniej 3 tygodnie przed świętami), ale im dłużej ciasto poleżakuje, tym piernik będzie smaczniejszy. Kiedy trzeba nastawić ciasto na piernik – najlepiej zrobić to jeszcze w listopadzie – może to być połowa listopada – tuż po święcie niepodległości.
Kiedy piec piernik na święta?
Piernik najlepiej upiec tydzień przed świętami, ale jeśli z jakiegoś powodu nie upieczecie go tydzień wcześniej, to najpóźniej zróbcie to na 4 dni przed świętami.
Jak długo piec piernik?
Piernik jest dość płaski, dlatego pieczemy go około 20 minut i studzimy. Po ostudzeniu dzielimy ciasto na trzy równe kawałki, smarujemy powidłami śliwkowymi i układamy jeden na drugim. Taki piernik przekładany powidłami zawijamy w folię spożywczą i odkładamy aż do świąt. Przed świętami piernik staropolski odwijamy z folii, polewamy polewą czekoladową i dekorujemy. Ciasto kroimy na porcje i podajemy na świąteczny stół :)
Jeśli lubicie pierniki, pierniczki, te świąteczne korzenne przyprawy, to koniecznie przygotujcie to bożonarodzeniowe ciasto.
Nie jest ono ani trudne, ani skomplikowane, a jedyne co potrzebuje, to właśnie czas.
Jeśli teraz przygotujcie ciasto, to jeszcze spokojnie zdążycie do świąt – minimalnie potrzebujecie na dojrzewanie ciasta i potem na jego namiękanie po upieczeniu dwa tygodnie i jakieś 3-4 dni. To taki dead line ;)
Do przygotowania ciasta polecam samodzielne przygotowanie przyprawy do piernika z mojego przepisu – piernik będzie jeszcze pyszniejszy :) Koniecznie wypróbuj mój przepis na piernik z powidłami śliwkowymi i rozkoszuj się smakiem tradycji.
Zachęcam także do wypróbowania innych przepisów na Boże Narodzenie z bloga.
Polecane przepisy na ciasta piernikowe idealne na święta
Koniecznie wypróbuj również inne moje przepisy na słodkie piernikowe idealne wypieki. Tutaj polecam takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na piernik z powidłami śliwkowymi
W te święta Bożego Narodzenia przygotujcie razem ze mną tradycyjny polski piernik długo dojrzewający przekładany powidłami śliwkowymi i oblany polewą czekoladową. To tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe powinno pojawić się na każdym świątecznym stole. Pyszne i aromatyczne ciasto z przyprawą do piernika smakuje doskonale w połączeniu z powidłami śliwkowymi i czekoladową polewą. Jestem przekonana, że zasmakuje zarówno dzieciom jaki i dorosłym. Koniecznie spróbujcie mój przepis.
Jak zrobić piernik długo dojrzewający z powidłami?
Zobaczcie mój prosty przepis opisany krok po kroku i przekonajcie się jakie to proste ciasto. Samo przygotowanie ciasta na piernik nie zajmie wam dużo czasu, ani nie sprawi żadnych problemów. Potem tylko przechowajcie go około 4-6 tygodni i upieczcie piernik tydzień przed świętami. Trzeba go upiec wcześniej, aby ciasto piernikowe zmiękło od powideł śliwkowych. Koniecznie zobaczcie również mój przepis na pierniczki na Boże Narodzenie, to idealne świąteczne ciasteczka, a możecie je również powiesić na choince :)