Przepis na ciasto z wiśniami
Przepis na proste migdałowe ciasto z wiśniami na dużą blachę
Zapraszam dziś na pyszne i do tego niezwykle proste i szybkie do przygotowania ciasto wiśniowe, które upiekłam specjalnie na bieg mojego męża w DFBG na trasie 240 km. Ciasto miało dostarczać naszym chłopcom energii, a do tego miało być smaczne i mało problematyczne w jedzeniu. Ciasto z wiśniami sprawdziło się doskonale, więc dzielę się z Wami przepisem.
Spis treści
Migdałowe ciasto z wiśniami przepis krok po kroku
Jeśli lubicie proste i smakowite ciasta z owocami, to koniecznie upieczcie to ciasto z wiśniami i mielonymi migdałami.
Migdałowe ciasto z wiśniami przepis
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 20/30 cm albo 24/24 cm.
Składniki
składniki na ciasto z wiśniami
- 6 jajek (- rozmiar L)
- 200 g cukru (- 1 szklanka (lub do smaku))
- 300 g mąki pszennej (- 2 szklanki)
- 75 g mielonych migdałów (- ok 9 łyżek)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 ml oleju
- ok 500 g wiśni
- 1-2 łyżki mąki pszennej (- do wiśni)
- ok 20 g posiekanych migdałów (lub płatków migdałowych – 1 garść)
Instrukcja
Jak zrobić migdałowe ciasto z wiśniami
- Wiśnie wydryluj i dodaj do nich 1-2 łyżki mąki – zmieszaj.ok 500 g wiśni, 1-2 łyżki mąki pszennej
- Jajka zmiksuj z cukrem aż będą bardzo gęste i puszyste.6 jajek, 200 g cukru
- W tym czasie mąkę zmieszaj z proszkiem do pieczenia i mielonymi migdałami (moje były mielone ze skórką, więc dodały ciemniejszego koloru do ciasta).300 g mąki pszennej, 75 g mielonych migdałów, 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Dodaj mąkę na zmianę z olejem do ciasta i krótko miksuj – tylko do połączenia.200 ml oleju
- Przestań miksować, gdy widać jeszcze resztki mąki.
- Dodaj do ciasta wiśnie i delikatnie wymieszaj.
- Wyłóż ciasto do przygotowanej foremki (u mnie wyłożonej papierem do pieczenia).
- Posyp wierzch ciasta posiekanymi migdałami albo płatkami migdałowymi.ok 20 g posiekanych migdałów
- Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (termoobieg, albo 180 stopni tryb góra/dół) przez około 40 minut – do suchego patyczka.
- Po upieczeniu ciasto możesz dodatkowo posypać cukrem pudrem.
Prywatne
Składniki Odżywcze
Wiśniowe ciasto z migdałami – uwagi
Jak już wspomniałam wyżej, to pyszne ciasto z wiśniami i migdałami upiekłam specjalnie dla mojego męża i jego kolegów na bieg na festiwalu biegów górskich DFBG. Chłopacy biegli tam niebagatelny dystans, bo aż 240 km. To około 50 godzin na trasie i dwie noce praktycznie bez snu.
Ja z moją córką Weroniką i koleżanką Agatką robiłyśmy chłopcom support, który polegał na jeżdżeniu od punktu do punktu na trasie biegu i ratowanie ich przed głodem, chłodem i przegrzaniem :)
Starałyśmy się ich odpowiednio odżywiać i nawadniać, aby dali radę pokonać ten dystans. Jednym z naszych żywieniowych elementów było właśnie to ciasto z wiśniami. Upiekłam je w sporej blaszce, tak aby każdemu wystarczyło (również nam). Zależało mi, aby ciasto było łatwe w transporcie i się nie uszkodziło w trakcie. Dodatek wiśni miał dodać smaku, świeżości i wilgotności. Mielone migdały, to porcja dobrych tłuszczy niezbędnych przy takim wysiłku. Ciasto bardzo wszystkim smakowało i mogę się podzielić przepisem bez wyrzutów sumienia.
A jeśli interesuje Was Bieg Siedmiu Szczytów 2023 (240 km na DFBG), to koniecznie zobaczcie relację mojego męża.
Jak zrobić ciasto z wiśniami i migdałami – wskazówki
Ja do swojego ciasta użyłam świeże wiśnie i przed dodaniem ich do ciasta wydrylowałam je, aby potem „nie nadziać się” na pestkę podczas jedzenia ciasta. Poza sezonem na wiśnie możecie użyć wiśnie z kompotu, albo mrożone (nie musicie ich wcześniej rozmrażać). Aby wiśnie dodane do ciasta nie opadły na dno, warto je wcześniej zmieszać z niedużą ilością mąki pszennej i dopiero takie dodać do ciasta.
Moje mielone migdały były zmielone razem ze skórką (nie były wcześniej blanszowane) i dodały przez to lekko brązowe zabarwienie ciasta. Możecie oczywiście użyć mielone blanszowane migdały. Jeśli nie macie mielonych migdałów, albo nie możecie ich spożywać, to dodajcie do ciasta mielone orzechy – np. laskowe.
Aby ciasto było fajnie puszyste porządnie zmiksowałam jajka z cukrem – aż były bardzo gęste i jasne. Dopiero wtedy dodałam do nich mąkę z migdałami oraz olej. Pamiętajcie, aby nie miksować już potem za długo ciasta z mąką, tak aby nie utraciło ono swojej puszystości.
Ciasto z wiśniami kalorie
Ile kalorii ma ciasto z wiśniami? Przy użytych przeze mnie składnikach ciasto miało w 100 g około 288 kcal. Ale jeśli pokroicie ciasto na 20 kawałków (jak ja), to jeden kawałek będzie miał już tylko około 245 kcal. Dlatego można zjeść kawałek ciasta bez żadnych wyrzutów. Szczególnie, że ciasto jest sycące i już jeden kawałek wystarczy, aby być najedzonym.
Mam nadzieję, że upieczecie to wiśniowe ciasto, a jeśli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzach jak Wam smakowało.
Przy okazji polecam Wam również inne moje przepisy na ciasta z owocami – na blogu znajdziecie ich całe mnóstwo, więc na pewno znajdziecie przepis idealny dla siebie.
Ps.
Polecam Wam również moją książkę „Najlepsze wypieki Beaty” gdzie znajdziecie 100 przepisów na pyszne słodkie domowe wypieki – w tym przepisy, które nigdy nie były publikowane na blogu. Książkę znajdziecie w moim sklepie – serdecznie zapraszam.
Polecane przepisy na ciasta z wiśniami
Koniecznie wypróbujcie inne moje przepisy na ciasta wiśniami. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Ciasto z wiśniami przepis
Zapraszam na pyszne i proste ucierane ciasto z wiśniami i mielonymi migdałami. To ciasto na sporą blachę, więc możecie je pokroić na wiele porcji i podzielić się nim z gośćmi i rodziną. Puszyste ciasto wiśniowe to doskonałe ciasto na letnie upalne dni i nie tylko. Poza sezonem na świeże wiśnie, możecie je zrobić z wiśniami ze słoika albo z mrożonymi wiśniami. Zobaczcie mój dokładny przepis krok po kroku ze zdjęciami z przygotowania i zobaczcie jak zrobić takie ciasto. Wiśnie do ciasta warto wcześniej wydrylować i zmieszać z mąką pszenną, dzięki temu nie będą opadać na dno ciasta i będą bardziej równomiernie rozłożone. Wiśniowe ciasto z migdałami sprawdzi się doskonale zarówno jako weekendowy deser, jak i jako ciasto na piknik, albo grilla.