Ajwar na ostro
Przepis na domowy ajwar na ostro
Domowy ajwar na ostro to autentyczny smak Bliskiego Wschodu w Twoim domu. Ta pikantna pasta z pieczonych papryk, chili i aromatycznych przypraw to doskonały dodatek, który ożywi każdą kanapkę i podkreśli smak mięs. Jego intensywna paprykowa nuta nadaje potrawom wyrazistości, a jednocześnie zachwyca podniebienie. Ajwar na ostro to nie tylko dodatek, to wyjątkowy smak, który przeniesie Cię w podróż kulinarne przez wschodnie smaki i aromaty.
Spis treści
Ajwar na ostro przepis krok po kroku
Jeśli lubisz domowe przetwory to przygotuj taką pyszną pastę z papryki i bakłażana.
Ajwar na ostro przepis
Składniki
Instrukcja
Jak zrobić sos ajwar
- Papryki przekrój na pół i wytnij gniazda nasienne, połówki papryki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.1 kg słodkiej czerwonej papryki
- Bakłażana pokrój w grubsze plastry, ułóż je na blaszce do pieczenia i lekko posól.300 g bakłażana
- Blachy z papryką i bakłażanem wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (piekłam na termoobiegu i temperaturze 170 stopni) i piecz przez około 30-40 minut.
- Po upieczeniu lekko ostudź warzywa, a z papryki ostrym nożem zdejmij skórkę.
- Pomidory sparz gorącą wodą, zdejmij z nich skórkę, wytnij końcówkę od ogonka i resztę pokrój w grubą kostkę.300 g pomidorów
- Włóż pomidory do rondelka i gotuj na średnim ogniu aż zupełnie się rozpadną.
- Gotowe pomidory przetrzyj przez gęste sito, aby pozbyć się pestek.
- W garnku rozgrzej trochę oleju, podsmaż na nim pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę.1 mała cebula, 1 duży ząbek czosnku
- Dodaj go garnka obraną paprykę, bakłażana, pokrojoną w plasterki ostrą paprykę chilii oraz przetarte pomidory, przesmaż chwilę całość, a następnie zmiksuj blenderem.
- Dodaj cukier, słodką paprykę w proszku oraz ocet, gotuj na małym ogniu przez około 15 minut – jeśli sos będzie za gęsty możesz dodać do niego trochę wody.1 łyżka cukru trzcinowego, 1 łyżka octu, 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- Na koniec posól i popierz sos do smaku – możesz też dodać paprykę chili w proszku.sól i pieprz, mielone chilli
- Przełóż sos do wygotowanych słoików (ja je „piekę” w piekarniku nagrzanym do 115-120 stopni przez 15 minut), dokładnie zakręć i zapasteruzuj (polecam pasteryzację w piekarniku nagrzanym do 115-120 stopni przez około 25 minut – po tym czasie słoiczki stawiamy do góry dnem na ręczniku i owijamy je tym ręcznikiem, tak zostawiamy słoiki aż ostygną).
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Domowy ajwar z papryki – uwagi
Muszę przyznać, że ajwar polubiłam zupełnie niedawno. Pewnie było to spowodowane moją awersją do słodkiej papryki. Słodkiej papryki dalej nie cierpię, za to okazało się, że o dziwo smakuje mi upieczona papryka, gdy zdejmie się z niej skórkę. A że pozostałe składniki ajwaru – czyli bakłażana i pomidory uwielbiam, to tak małymi kroczkami zaczęłam go jeść, a teraz przygotowałam jego domową wersję. Jako że mój mąż i ja lubimy ostrzejsze przyprawy to i zrobiłam ajwar na ostro – z dodatkiem papryczki chilli oraz suszonej papryki habanero (mąż jest paprykowym „freakiem” i cały balkon mam w różnych odmianach ekstra pikantnych papryczek).
Jak zrobić ajwar – wskazówki
Aby przygotować ajwar musisz najpierw upiec papryki i bakłażana, więc przygotowania zacznij od tego. Warzywa piecz około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (tryb góra dół). Po upieczeniu lekko je ostudź i zdejmij skórkę z papryki. Ja mam fajny sposób na szybkie zdjęcie skórki z papryki – jeszcze gorącą wkładam do grubego woreczka i dokładnie zamykam. Tak zostawiam paprykę na kilkanaście minut. W tym czasie papryka się zaparzy i zdjęcie skórki będzie bardzo proste – koniecznie wypróbuj ten trik! Zdejmij skórkę z pomidorów (jeśli nie masz świeżych, to możesz użyć pomidory z puszki) i je podgotuj do miękkości. Wtedy przetrzyj je przez gęste sitko tak aby pozbyć się pestek i ewentualnych pozostałości skórek. Wszystkie warzywa na ajwar musisz bardzo dobrze zmiksować na gładki krem – najlepiej to zrobić blenderem, albo malakserem. Dopraw sos do smaku – tak jak lubisz najbardziej i przełóż gorący ajwar do przygotowanych słoiczków – wyparzonych, albo wypieczonych w piekarniku.
Jak przygotować słoiki do nałożenia ajwaru?
Ja lubię umyte słoiki wstawić go piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i „piekę” je przez około 15 minut. Po tym czasie wyjmuję gorące słoiki i od razu nakładam gorący ajwar i szczelnie zakręcam. Domowy ajwar możesz przechowywać spokojnie przez kilka miesięcy, a nawet dłużej. Jak używać ajwar? Taki sos idealnie pasuje jako dodatek do różnych mięs – szczególnie pasuje do dań kuchni bałkańskiej – polecam go do cevapcici i chlebka pita :) chociaż ja go jadłam nawet do kiełbaski z grilla, albo do grillowanej piersi z kurczaka.
Z przepisu otrzymacie mniej więcej 3 słoiczki o pojemności około 200 ml.
Przepis znalazłam na blogu Margarytka – podaję z mniejszej proporcji.
Polecane przepisy na sosy do kanapek i mięs
Wypróbujcie również inne moje przepisy na pyszne domowe sosy świetne jako dodatek do przekąsek. Tutaj polecam takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Domowy ajwar przepis
Przepis na pyszny domowy sos z papryki, bakłażana i pomidorów. Ten pikantny ajwar idealnie nadaje się jako dodatek do różnych mięs, dań grillowanych, dań bałkańskich, a także do smarowania kanapek. Przygotujcie sobie kilka słoiczków ajwaru na ostro i przechowajcie je w spiżarce. W ten sposób możecie je użyć kiedy tylko będziecie mieli ochotę na coś ostrego :) Ajwar na ostro nie jest trudny do zrobienia, a smakuje rewelacyjnie. Lepiej zrobić go w domu niż kupować w sklepie!
Jak zrobić ajwar do słoików?
Musicie upiec wcześniej słodką czerwoną paprykę i bakłażana, a pomidory podgotować. Potem wszystko razem miksujecie na gładką pastę i doprawiacie. To tak w wielkim skrócie. Dokładny przepis krok po kroku macie powyżej. Domowy ajwar możecie doprawić sobie tak jak lubicie - bardziej lub mniej ostro. Wypróbujcie także moje przepisy na domowy hummus, paprykową pastę htipiti albo pastę z bakłażana baba ghanoush.