Pieczone faworki
Przepis na pieczone faworki z piekarnika
Dziś u mnie faworki inaczej – inaczej, bo zamiast smażenia są pieczone. Taki pieczony chrust jest sporo mniej kaloryczny od tradycyjnych faworków, więc będą idealne dla osób na diecie redukcyjnej. Takie faworki pieczone to również idealny deser dla osób, które nie lubią tłustych i smażonych słodkości. Zobaczcie mój przepis krok po kroku i sprawdźcie jak zrobić faworki pieczone w piekarniku.
Spis treści
Faworki pieczone w piekarniku PRZEPIS krok po kroku
Jeśli lubisz faworki, ale chcesz ograniczyć ich kaloryczność, to koniecznie wypróbuj ten przepis!
Pieczone faworki przepis
Składniki
składniki na faworki pieczone
- 150 g mąki pszennej (1 szklanka + odrobina do podsypywania)
- 3 żółtka (z jajek rozmiar L)
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka octu
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 szczypta soli
- cukier puder (do posypania)
Instrukcja
Jak zrobić pieczone faworki w piekarniku
- Zmieszaj razem mąkę, żółtka, masło, kwaśną śmietanę, ocet i sól i wyrób na jednolitą masę.150 g mąki pszennej, 3 żółtka, 1 łyżka masła, 1 łyżka octu, 3 łyżki kwaśnej śmietany, 1 szczypta soli
- Gotowe ciasto „wytłucz” wałkiem do ciasta – uderzaj w niego, aż zrobi się płaskie, złóż jak karkę papieru na list – na trzy – jeden bok do środka, a na wierzch drugi bok i ponownie uderzaj wałkiem – czynność powtórz około kilkanaście razy (pozwoli to na wtłoczenie do ciasta powietrza) – tak ogólnie już samo wielokrotne składanie i wałkowanie ciasta da dobry efekt – jeśli więc ręka wam „”padnie” od uderzania, to skupcie się na wałkowaniu ;)
- Uformuj ciasto w kulę i schłodź w lodówce przez godzinę.
- Rozwałkuj ciasto bardzo cienko i pokrój na paski około 3/10 cm.
- Każdy kawałek natnij wzdłuż na środku i przełóż przez środek jeden koniec faworka.
- Faworki ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piecz faworki w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni (termoobieg) przez około 8 minut – aż faworki będą rumiane.
- Przed podaniem posyp cukrem pudrem.cukier puder
- Faworki wychodzą bardziej suche niż tradycyjne – dlatego polecam podanie ich z konfiturą :)
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Faworki z piekarnika – uwagi
W tym roku postanowiłam wypróbować przepis na pieczone faworki, bo byłam bardzo ciekawa czy będą smakowały podobnie. Przygotowanie jest bardzo podobne, ale zamiast smażenia faworków w głębokim tłuszczu piecze się je w piekarniku.
Jak zrobić faworki w piekarniku – wskazówki
Ciasto na faworki przygotowujemy bardzo podobnie jak ciasto na tradycyjne smażone faworki – tu je dodatkowo schładzamy w lodówce i dopiero wtedy cieniutko wałkujemy. Ciasto na faworki porządnie „wybiłam” wałkiem, więc przy pieczeniu sporo urosły i również zrobiły się im pęcherzyki powietrza. Pamiętajcie tylko przy wałkowaniu, żeby podsypywać jak najmniejszą ilością mąki – tylko tyle, aby ciasto nie przywierało. Jeśli dodacie za dużo mąki, to faworki będą twardawe. Faworki dzielicie na paski i przekładacie przez nacięcie w środku, a potem układacie na dużej blaszce z piekarnika.
Jak piec faworki w piekarniku?
Faworki piecz w rozgrzanym piekarniku (u mnie w temperaturze 160 stopni i trybie termoobiegu) przez około 8 minut – aż lekko urosną i się zrumienią. Obserwuj faworki podczas pieczenia, bo ich czas pieczenia może być troszkę różny – zależnie od grubości faworków.
Gotowe ciastka ostudź lekko i zjedz jeszcze ciepłe – wtedy są najlepsze.
Oczywiście takie faworki pieczone są bardziej suche od smażonych (wersja light jednak zobowiązuje ;)) dlatego proponuję podać do nich konfiturę lub dżem. Jeśli bardziej interesuje Was tradycyjna forma, to zapraszam po przepis tutaj.
Zachęcam Was jednak także do wypróbowania takich faworków. Z podanej porcji otrzymacie dwie blachy faworków – co da spory talerz słodkości :)
Dodam jeszcze, że 100 g tradycyjnych smażonych faworków ma ponad 500 kalorii, a 100 g tych pieczonych ma około 300 kalorii – fajnie prawda?
A niżej moje pierwsze zdjęcia pieczonych faworków – jak patrzę na moje stare zdjęcia, to nie mogę uwierzyć, jak wiele się nauczyłam :)
Przepis znaleziony na blogu Czekolada na gorąco.
Polecane przepisy na Tłusty Czwartek
Koniecznie wypróbuj również inne moje przepisy idealne na Tłusty Czwartek i okres karnawału. Na blogu jest ich spory wybór, a ja tu polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na pieczone faworki inaczej
Przepis na faworki pieczone w piekarniku to fajna alternatywa dla tradycyjnych faworków smażonych w głębokim tłuszczu. Samo ciasto na faworki przygotowujemy podobnie jak ciasto na chrust, ale zamiast do smażyć układamy faworki na blaszce i pieczemy w piekarniku. Wałowanie i wybijanie ciasta na faworki wałkiem sprawia, że tworzą się w nim kieszonki z powietrzem i podczas pieczenia faworki rosną i tworzą bąbelki powietrza. Faworki pieczone po upieczeniu wyglądają zupełnie jak zwykłe, a mają dużo mniej kalorii. Jedyne co, to takie pieczone faworki są trochę bardziej suche niż te smażone - w końcu nie nasiąkają tłuszczem. Dlatego warto podać faworki w towarzystwie ulubionej konfitury, w której można zamaczać faworki i tak je chrupać.
Faworki pieczone przepis
Pieczone faworki możecie przygotować na Tłusty Czwartek ale również bez większej okazji. Samo przygotowanie nie jest trudne, a pieczenie faworków w piekarniku skraca czas ich przygotowania. Taki chrust pieczony ma dużo mniej kalorii niż tradycyjny chrust, więc mogą je zjeść osoby na diecie redukcyjnej. Jeśli jeszcze nie jedliście pieczonego chrustu, to koniecznie wypróbujcie mój przepis krok po kroku. Mam nadzieję, że te pieczone faworki wam zasmakują :)
Przepis na faworki z piekarnika
Wypróbujcie mój dokładny przepis krok po kroku na fit faworki pieczone - zobaczcie jak zrobić faworki z piekarnika i zróbcie ja dla swojej rodziny.
Wypróbujcie również przepis na pączki pieczone, przepis na chrust lany, ciasteczka smażone rozetki albo na faworki smażone. Mam nadzieję, że takie "faworki inaczej" znajdą wielu wielbicieli, że będziecie je przygotowywać nie tylko w porze karnawału i Tłustego Czwartku, ale również w inne pory roku.