Cytrynowy sernik z borówkami
Przepis na cytrynowy sernik pieczony z borówkami
Spróbuj mojego przepisu na cytrynowy sernik z borówkami, pieczony na chrupiącym spodzie z pokruszonych herbatników zmieszanych z masłem. Taki sernik stanowić będzie lekki i orzeźwiający deser, który zachwyci Twoje podniebienie. Zobacz ten przepis i zaskocz swoich bliskich jego niezwykłym wyglądem i wspaniałym smakiem!
Spis treści
Cytrynowy sernik z borówkami przepis krok po kroku
Jeśli lubisz serniki i orzeźwiające cytrynowe ciasta, to koniecznie spróbuj tego połączenia smaków i upiecz najlepszy sernik cytrynowy!
Cytrynowy sernik z borówkami przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 20/30 lub 24/24 cm. wyłożona papierem do pieczenia.
Składniki
składniki na spód z ciasteczek do sernika
- 250 g herbatników
- ok 70 g masła (rozpuszczonego)
składniki na cytrynowy sernik z borówkami
- 1 kg tłustego twarogu (na serniki – użyłam z wiaderka (Piątnicę))
- 5 jajek (rozmiar L)
- 250 g cukru (1 i 1/4 szklanki – lub do smaku)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- ok 60 ml soku z cytryny (u mnie z jednej średniej)
- skórka starta z cytryny (opcjonalnie)
- ok 300 g borówek (świeżych – możesz użyć więcej)
Instrukcja
Krok 1 – przygotowanie spodu z herbatników do sernika
- Herbatniki dokładnie rozkrusz na drobny proszek – ja je przekładam grubo połamane do malaksera i miksuję, aż są bardzo drobne. Jeśli nie masz malaksera, to przełóż ciastka do grubego woreczka (np. takiego na mrożonki), dobrze zamknij i rozgniataj lekko uderzając wałkiem kuchennym.250 g herbatników
- Do rozdrobnionych ciasteczek dodaj rozpuszczone masło i wymieszaj razem.ok 70 g masła
- Wsyp ciasteczka do przygotowanej foremki i dokładnie wylep nimi całe dno – możesz je ugnieść uciskając np. dnem szklanki.
Krok 2 – przygotowanie cytrynowego sernika z borówkami
- Do dużej misy przełóż twaróg, wbij całe jajka, dodaj cukier i mąkę ziemniaczaną.1 kg tłustego twarogu, 5 jajek, 250 g cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- Wlej do miski sok wyciśnięty z cytryny oraz skórkę startą z cytryny (jeśli używasz).ok 60 ml soku z cytryny, skórka starta z cytryny
- Zmiksuj wszystko razem na średnich obrotach miksera, aż otrzymasz gładką masę.
- Dodaj do sernika umyte i osuszone borówki i delikatnie wymieszaj łopatką.ok 300 g borówek
- Przelej masę sernikową na spód z ciasteczek.
Krok 3 – jak upiec sernik cytrynowy z borówkami
- Sernik wstaw do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni (w trybie piekarnika góra-dół). Ustaw go mniej więcej na środkowej półce i piecz przez 1,5 godziny – bez otwierania piekarnika.
- Po tym czasie piekarnik wyłącz, delikatnie uchyl drzwi piekarnika, tak aby była nieduża szpara i zostaw tak sernik w środku, aż piekarnik się ostudzi.
- Wyjmij ostudzony sernik z piekarnika i schowaj do do lodówki do schłodzenia – na około 4 godziny.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Dlaczego warto upiec sernik cytrynowy z borówkami?
Dziś zapraszam ciebie na przepyszny, orzeźwiający i wiosenny sernik pieczony z borówkami. W tym serniku połączyłam smak cytrynowy z lekko słodkimi borówkami dzięki czemu otrzymałam nie tylko rewelacyjne w smaku ciasto, ale również pięknie wyglądające. Kremowe, aksamitne i jasne wnętrze sernika pięknie się prezentuje z piegami soczystych granatowo-bordowych borówek. Świeże borówki można już dostać w sklepach, więc upieczenie tego sernika nie powinno stanowić problemu. Do tego dodam, że to przepis na sernik na dużą blachę – możesz go upiec w formie do pieczenia o wielkości około 20/30 cm albo w kwadratowej o wielkości około 24/24 cm (lub delikatnie większej). Przygotowanie cytrynowego sernika jest bardzo proste i szybkie, więc sądzę, że poradzi sobie z nim każdy – nawet osoby o niedużym doświadczeniu w pieczeniu. Przygotuj więc niezbędne składniki i weź się za pieczenie!
Składniki niezbędne do przygotowania sernika z borówkami
Do przygotowania sernika będziesz potrzebować kilku podstawowych składników – poniżej przedstawiam skróconą listę produktów, które ja użyłam oraz ewentualnych zamienników. Zwróć szczególną uwagę na twaróg, którego używasz!
- twaróg – aby sernik był ładnie upieczony i nie opadał, musisz użyć twaróg dobrej jakości – najlepiej tłusty lub półtłusty. Możesz kupić twaróg w kostce i zmielić go dwukrotnie maszynką do mielenia, albo przecisnąć przez praskę do ziemniaków. Jeśli używasz twaróg w wiaderku, to sprawdź na opakowaniu zawartość tłuszczu, jeśli nie ma podanej tej informacji, to sprawdź kaloryczność twarogu – ja używam takiego, który w 100 g ma ponad 200 kcal. Twarogi o kaloryczności około 100 kcal są rzadkie i luźne – przy pieczeniu rosną, a potem mocno opadają. Ja jak zwykle polecam tu twaróg w wiaderku na serniki Piątnicy albo Mój Ulubiony.
- mąka ziemniaczana – do sernika dla dodania mu stabilności dodałam dwie lekko czubate łyżki mąki ziemniaczanej, jeśli nie masz mąki, to możesz dodać budyń w proszku – najlepiej śmietankowy albo waniliowy.
- sok z cytryny – ja użyłam tu sok wyciśnięty z cytryny – jedną średnią cytrynę najpierw pouciskałam, aby była bardziej miękka i wtedy wycisnęłam z niej sok oraz starłam z niej skórkę. Możesz ostatecznie użyć sok z cytryny w butelce.
- borówki – do sernika najlepiej użyć świeże borówki – dodane do masy sernikowej nie zabarwią sernika swoim kolorem i ładnie się upieką. Jeśli nie masz świeżych borówek, to ostatecznie możesz użyć mrożone owoce – nie musisz ich rozmrażać, ale postaraj się usunąć kawałki lodu obklejające owoce – jeśli takie będą.
- herbatniki – ja użyłam zwykle maślane herbatniki – jeśli nie masz takich, to możesz użyć inne kruche ciasteczka, albo zwykłe biszkopty.
Sekrety udanego sernika
Serniki należą do pysznych i uwielbianych ciast, chociaż wiele osób boi się je piec, mówiąc, że im nie wychodzą. Ja sama od wielu lat stosuję zawsze te same zasady, aby otrzymać idealny sernik. Jakie to zasady?
Po pierwsze – jak już pisałam wcześniej – twaróg – bez dobrego twarogu nie otrzymasz dobrego sernika. Kiedyś nasze babcie i mamy zawsze piekły sernik z tłustego twarogu, który mieliły i potem ucierały dodatkowo w makutrze. My mamy teraz dostęp do gotowych zmielonych twarogów, ale niestety wiele z nich jest słabej jakości i jest bardzo rzadkie, albo nawet wodniste. Nie mówię, że są one zupełnie złe, ale nasze babcie w życiu by go nie użyły. Ja takie kupuję tylko wtedy, kiedy chcę upiec lekki dietetyczny sernik o niskiej kaloryczności.
Po drugie – przygotowanie sernika – ja nie ubijam oddzielnie piany z białek do sernika. Co prawda ma ona dodać sernikowi lekkości i puszystości, ale jednocześnie dodaje ona sernikowi powietrza. To powoduje, że sernik mocno rośnie, a potem opada. Dlatego ja swój sernik miksuję krótko i tylko do połączenia, a jajka dodaję całe.
Po trzecie – odpowiednie pieczenie sernika – a o tym napiszę trochę więcej poniżej.
Jak przygotować spód do sernika?
Do tego sernika przygotowałam szybki spód z pokruszonych herbatników zmieszanych z masłem. Uwielbiam takie spody, nie tylko za szybkość, ale również za smak. Po upieczeniu i ostudzeniu spód z ciasteczek zapewnia sernikowi stabilność i pozwala ukroić ładne kawałki ciasta. Jeśli nie masz jak rozkruszyć herbatników, to możesz je ułożyć w całości na spodzie formy – możesz dodatkowo lekko posmarować papier do pieczenia masłem, tak aby herbatniki się do niego przykleiły. Pamiętaj wtedy o delikatnym i wolnym wlewaniu masy sernikowej, tak aby herbatniki nie zaczęły pływać.
Jeśli wolisz przygotować zwykły spód z ciasta kruchego do sernika, to możesz zrobić ten z mojego przepisu na sernik z brzoskwiniami.
Jak upiec sernik: temperatura i czas pieczenia, aby nie opadał?
Aby sernik ładnie się piekł najlepiej jest go piec w trybie góra/dół na środkowej półce piekarnika. Do tego piecz go w niższej temperaturze niż inne ciasta – polecam temperaturę 150-160 stopni. Przez ustawienie niższej temperatury należy wydłużyć czas pieczenia do około 90 minut.
Inny sposób na równy i płaski sernik, to pieczenie go w kąpieli wodnej. Ten cytrynowy sernik z borówkami również możesz upiec w kąpieli wodnej. Pamiętaj wtedy o dobrym zabezpieczeniu foremki z sernikiem, tak aby nie dostawała się do niego woda. Jeśli nie wiesz jak piec sernik w kąpieli wodnej i jak przygotować formę, do takiego pieczenia możesz zobaczyć mój krótki filmik, na którym pokazuję jak ja to robię.
Jak zrobić polewę śmietankową na sernik?
Jeśli zdarzy się tak, że sernik podczas pieczenia ci popęka, albo nieładnie opadnie, to możesz poprawić jego wygląd przygotowując prostą polewę śmietankową. Wystarczy około 200 g kwaśnej śmietany (najlepiej 18% lub opcjonalnie 12%) albo gęstego jogurtu greckiego (ale nie light) zmieszać z 2-3 łyżkami cukru pudru. Tak przygotowaną śmietanę wylej na upieczony sernik i rozprowadź po wierzchu. Podpiecz sernik z polewą jeszcze przez 10 minut, a potem ostudź.
Taka polewa nie tylko ładnie zasłoni ewentualne mankamenty sernika, ale również sprawdzi się jako forma dekoracji, jeśli nie chcesz robić polewy czekoladowej na sernik.
Jak podać cytrynowy sernik z borówkami?
Ostudzony i lekko schłodzony sernik możesz pokroić na porcje. Ja swój sernik z borówkami udekorowałam dodatkowo bitą śmietaną (zmiksowałam mocno schłodzoną śmietanę kremówkę 30% z cukrem pudrem). Do tego dodałam świeże borówki, plasterki cytryny oraz odrobinę świeżej mięty dla ładnego akcentu kolorystycznego.
Możesz też przygotować na sernik polewę z białej czekolady – wystarczy rozpuścić białą czekoladę z odrobiną śmietany kremówki i polać nią wierzch sernika.
Mam nadzieję, że mój przepis na sernik cytrynowy z borówkami przypadnie ci do gustu i będziesz chętnie z niego korzystać. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło jeśli podzielisz się swoimi wrażeniami w komentarzu pod przepisem. A jeśli lubisz takie cytrynowe serniki, to wypróbuj również mój przepis na sernik z lemon curd i musem cytrynowym.
Zachęcam cię również do obserwowania mnie na Instagramie – tam znajdziesz moje przepisy, które łatwo zapiszesz sobie na później :)
Polecane przepisy na serniki
Koniecznie wypróbuj inne moje przepisy na pyszne domowe serniki lepsze niż z cukierni! Na blogu znajdziesz mnóstwo ciekawych przepisów zarówno na serniki pieczone jak i te na zimno przygotowane bez pieczenia. Tutaj polecam między innymi trzy takie przepisy, a dużo więcej na blogu – serdecznie zapraszam.
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na sernik cytrynowy z borówkami
Zapraszam dziś na przepyszny i cudownie cytrynowy sernik z borówkami idealny zarówno na święta, jak i na co dzień do kawy czy też herbaty. Taki orzeźwiający sernik pieczony z dodatkiem świeżych owoców na pewno zasmakuje każdemu - również mniejszym dzieciom. Sprawdź mój dokładny przepis na sernik cytrynowy opisany krok po kroku, zobacz zdjęcia, które zrobiłam w trakcie przygotowania ciasta. Możesz również obejrzeć mój krótki film video z przygotowania, aby zobaczyć jakie to proste! Jeśli do tej pory obawiałaś/eś się piec serniki, to zobacz moje wskazówki podane tuż pod przepisem i dowiedz się więcej, a jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, to napisz do mnie!