Kluseczki leniwe przepis
Przepis na leniwe kluski ze słodką bułką tartą
Dziś mam dla Was propozycję na obiad na słodko, którą pokochają pewnie przede wszystkim dzieci :) Zapraszam na kluski z twarogu podane z cukrem trzcinowym, cynamonem i bułką tartą z masłem. Tak przygotowane leniwe smakują wręcz wybornie i wszyscy w moim domu uwielbiamy je w takim wydaniu. Jeśli nie macie akurat pomysłu na obiad, to zobaczcie mój przepis i sprawdźcie jak zrobić leniwe kluski z twarogiem :)
Spis treści
Kluseczki leniwe z twarogu przepis krok po kroku
Jeśli w dzieciństwie lubiliście takie leniwe zrobione z twarogu, to koniecznie przypomnijcie sobie ten smak z tym przepisem.
Kluseczki leniwe przepis z filmem
Składniki
składniki na kluski leniwe z twarogu
- 600 g twarogu (chudego lub pół tłustego (ja często robię z porcji 750 g))
- 300-400 g mąki pszennej (jej ilość zależy od "mazistości" twarogu i lepiej dać najpierw 2 szklanki – 300 g, a potem ewentualnie resztę)
- 3 jajka (rozmiar L)
Instrukcja
Jak zrobić leniwe kluski krok po kroku
- Twaróg zmiel maszynką, albo bardzo porządnie ugnieć.600 g twarogu
- Dodaj do twarogu jajka.3 jajka
- Dodaj mąkę – zagnieć ciasto (ciasto ma być zwarte, tak aby dało się rolować i kroić).300-400 g mąki pszennej
- Ja w trakcie zagniatania wyjmuję ciasto na blat i zagniatam podsypując mąką jeśli jest taka potrzeba.
- Odkrajaj nożem kawałki ciasta.
- Dłońmi roluj je na długie kawałki, które następnie lekko przyklep.
- Ostrym nożem pokrój ciasto na kawałki o szerokości około 2 cm (podobnie jak robi się kopytka) – odłóż je na posypany mąką blat lub tackę.
- Leniwe wrzuć na wrzątek z dodatkiem odrobiny oleju i gotuj przez kilka minut po ich wypłynięciu (około 5 minut).
- Wyjmij ugotowane leniwe łyżką cedzakową.
- Jeśli leniwych nie będziesz jeść od razu, to po wyjęciu z wody przelej je odrobiną oleju, aby się nie sklejały.
- Masło rozpuść na patelni, dodaj bułkę tartą – ja daję tak na oko, sypię tyle, aby wchłonęło większość masła, cukier i cynamon do smaku, wymieszaj.3-4 łyżki masła, bułka tarta, cukier, cynamon
- Polej masłem leniwe, albo wrzuć leniwe na patelnię i podgrzej je razem z masłem i bułką tartą.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Kluski leniwe z twarogu – uwagi
Długo się zastanawiałam, czy publikować na blogu przepis na kluseczki leniwe. Nie byłam do końca pewna, czy będą tu pasowały. W końcu stwierdziłam, że szkoda nie podzielić się tym przepisem.
Kluski leniwe to jedno z dań dzieciństwa. Chociaż ja muszę się przyznać, że gdy ja byłam dzieckiem to ich nie lubiłam. Głównie dlatego, że nie lubiłam twarogu, a twaróg to główny składnik leniwych. Przekonałam się do nich dopiero jak już miałam dzieci. Pewnego razu mój mąż przyniósł z pracy porcję kluseczek z bułką tartą i cynamonem. O boziu – ależ one były pyszne! Pierwszy raz jadłam je podane w ten sposób i przepadłam! Teraz robię je dość systematycznie, bo moje dzieci je uwielbiają i pomagają przy pracy. Wszyscy uwielbiamy leniwe w tym wydaniu – oblepione rozpuszczonym masłem, bułką tartą, cukrem i dużą ilością cynamonu. Moja córka twierdzi, że to jej ulubione „kopytka”.
Jak zrobić kluseczki leniwe – wskazówki
Ja używam do nich zwykle twarogu klinek, więc przed zrobieniem leniwych dobrze do mielę. Do zmielonego twarogu dodaję mąkę i jajka. Nie daję od razu całej mąki, bo twaróg różnie ją „wchłania”. W razie potrzeby – jeśli twaróg jest bardziej mokry – dosypuję mąki. Ciasto zagniatam na blacie, a następnie dzielę na porcje i turlam go aż utworzy się wałeczek. Lekko go spłaszczam i kroję nożem na kawałki. Kluski leniwe gotuję porcjami w lekko osolonej wodzie, gdy wypłyną na wierzch gotuję jeszcze przez jakieś 3 minuty i wtedy wyciągam łyżką cedzakową.
Jak podać leniwe?
Ja pokochałam całym sercem te kopytka z dodatkiem cukru, cynamonu i bułki tartej. Jak już mam wszystkie kluseczki ugotowane, to wtedy przekładam je na dużą patelnię i krótko podsmażam w maśle z bułką tartą, cukrem i cynamonem. Jak dla mnie ta wersja jest najlepsza. Za to mój syn jako jedyny nie lubi ich z bułką tartą. On polewa swoje danie rozpuszczonym masłem, posypuje cały wierzch cukrem trzcinowym i odrobiną cynamonu i zjada w takiej wersji. Gdy chcę trochę ograniczyć kaloryczność tego dania, to tylko posypuję kopytka cynamonem i erytrolem (bo nie ma kalorii) i podaję z dodatkiem owoców.
Ile kcal mają leniwe?
Takie kluski (wyciągnięte z wody i bez dodatków) mają w 100 g około 180 kcal. Za to jeśli podaną przeze ze mnie całość dania podzielicie na cztery porcje, to każda z nich będzie miała około 500 kcal. To jest kaloryczność bez masełka, bułki tartej, cukru czy też owoców. Nie jest to mało, ale to danie jest sycące i dodaje energii na długo. A jak chcecie zjeść mniej kalorii, to posypcie je erytrolem jak ja – wtedy nie dodacie sobie do nich dodatkowych kalorii.
Jak przechowywać leniwe kluski?
Jeśli nie zjecie na raz wszystkich ugotowanych kopytek, to możecie je przechować kilka dni w lodówce. Najlepiej je oblać i delikatnie przemieszać w oleju, tak aby się nie sklejały. Ja je wkładam do dużego pojemnika, polewam olejem i wstrząsam. Pojemnik zamykam pokrywką i chowam do lodówki. Gdy mamy ochotę na ich zjedzenie, to przekładam je na rozgrzaną patelnię, dodaję trochę masła, cukier, cynamon i bułkę tartą i tak razem podgrzewam. Smakują jak zaraz po przygotowaniu – czyli pysznie!
Zachęcam również do wypróbowania przepisu na kluski leniwe ze śliwkami – to pyszna odmiana idealna do przygotowania jesienią, w sezonie na śliwki.
A tu moje wcześniejsze zdjęcie kopytek – tak dla porównania ;)
Polecane przepisy na obiad na słodko
Jeśli lubicie takie obiady na słodko, to koniecznie wypróbujcie również inne moje przepisy. Tutaj polecam między innymi takie trzy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na kluski z twarogu
Uwielbiam takie słodkie kluski zrobione z twarogu i mąki. To taka słodka wersja kopytek z ziemniaków. Tylko tutaj zamiast ziemniaków jest twaróg. Możecie użyć dowolny twaróg, chociaż ja najczęściej używam chudy (aby trochę ograniczyć kaloryczność tego dania). Raczej nie polecam tu twarogu z wiaderka, bo jest zbyt mazisty i będziecie musieli dodać więcej mąki, aby ciasto dało się toczyć i dzielić na małe porcje. Twarogowe kluski najlepiej podać na ciepło. Możecie polać je po prostu rozpuszczonym masłem i posypać cukrem z odrobiną cynamonu. Możecie też zrobić moją wersję z dodatkiem słodkiej bułki tartej. Wystarczy na patelni rozpuścić masło, dodać trochę bułki tartej, cukru i cynamonu i to razem wymieszać. Tak przygotowaną bułkę tartą mieszamy potem z leniwymi kluskami. Mówię wam, to jest pyszne! Spróbujcie koniecznie tej wersji!
Kluski leniwe z twarogiem
Jeśli jeszcze nigdy nie jedliście, albo nie robiliście takich klusek z twarogu, to zobaczcie mój przepis krok po kroku na leniwe i przygotujcie je na słodki obiad, lunch albo kolację. Możecie je podać prosto z wody z odrobiną jogurtu naturalnego i cukrem, albo ze śmietaną i cukrem. Ja lubię dodać do nich w tym wydaniu trochę duszonych owoców. Ale najbardziej lubimy je podgrzane na dużej patelni z masłem, bułką tartą, cukrem trzcinowym i cynamonem. Koniecznie spróbujcie tej wersji, bo jest przepyszna!
Takie kluseczki lubię robić na obiad - moje dzieci uwielbiają taki obiad na słodko i chętnie zjadają te kopytka z twarogiem. A wasze dzieci i wy lubicie zjeść taki słodki obiad? Jeśli tak, to zajrzyjcie do innych moich przepisów na obiady na słodko. Znajdziecie tu między innymi przepis na domowe pampuchy, naleśniki zapiekane z serem, albo przepis na czekoladowy makaron.