Marchewkowe ciasto z jabłkami
Przepis na ciasto marchewkowe z kruszonką i jabłkami
Upiecz dziś ze mną rewelacyjne, pyszne i wilgotne marchewkowe ciasto z jabłkami i kruszonką. To ciasto to połączenie dwóch jesiennych ciast – aromatycznego ciasta marchewkowego i ciasta z jabłkami. Teraz zamiast pieczenia dwóch ciast możesz upiec jedno :) Zobacz mój przepis krok po kroku i sprawdź jak zrobić idealne jesienne ciasto z marchewką i jabłkami.
Spis treści
Marchewkowe ciasto z jabłkami i kruszonką przepis krok po kroku
Jeśli lubisz aromatyczne i pachnące cynamonem ciasta z jabłkami, to koniecznie wypróbuj tej wersji przygotowanej na cieście marchewkowym.
Marchewkowe ciasto z jabłkami i kruszonką przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 20/30 cm albo 24/24 cm.
Składniki
składniki na ciasto marchewkowe z jabłkami
- ok 470 g marchewki
- 250 g mąki pszennej (1 i 2/3 szklanki)
- 200 g cukru (1 szklanka)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 jajka (rozmiar L)
- 120 ml oleju
- 120 ml maślanki
- ok 600 g jabłek (u mnie trzy duże)
składniki na kruszonkę
- 100 g masła
- 150 g mąki pszennej (1 szklanka)
- 70 g cukru (1/3 szklanki)
Instrukcja
Jak zrobić ciasto marchewkowe z jabłkami krok po kroku
Krok 1 – przygotowania
- Marchewkę obierz i odetnij końcówki (moja ważyła wtedy 400 g), pokrój na plasterki.ok 470 g marchewki
- Przełóż marchewkę do garnka, zalej wodą i ugotuj do miękkości.
- Gdy marchewka będzie miękka zlej wodę i zostaw na chwilę w garnku, aby lekko ostygła.
- Formę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia albo posmaruj masłem i posyp mąką lub bułką tartą.
- Piekarnik rozgrzej do 170 stopni (termoobieg) albo 180 stopni (tryb góra/dół).
Krok 2 – przygotuj mokre składniki na ciasto
- Do garnka z marchewką (może być jeszcze ciepła) dodaj olej.120 ml oleju
- Wlej maślankę i zmiksuj razem blenderem na gładką masę – możesz też wszystko razem zmiksować w mikserze kielichowym.120 ml maślanki
- Dodaj do marchewki jajka i krótko zblenduj.3 jajka
Krok 3 – przygotuj suche składniki
- Do większej miski wsyp suche składniki na ciasto i wymieszaj wszystko łyżką albo rózgą kuchenną.250 g mąki pszennej, 200 g cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1,5 łyżeczki cynamonu, 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
Krok 5 – przygotuj ciasto marchewkowe
- Dodaj mokre składniki do suchych i wymieszaj łyżką.
- Przelej ciasto do przygotowanej formy i wyrównaj powierzchnię.
- Jabłka obierz ze skórki, przekrój na ćwiartki i usuń gniazdo nasienne.ok 600 g jabłek
- Pokrój owoce na plasterki o grubości około 0,5 cm.
- Ułóż kawałki jabłka na wierzchu ciasta.
Krok 6 – przygotuj kruszonkę na ciasto marchewkowe
- Składniki na kruszonkę umieść w misce lub w misie malaksera i krótko razem zagnieć.100 g masła, 150 g mąki pszennej, 70 g cukru
- Posyp gotową kruszonką wierzch ciasta.
Krok 7 – upiecz ciasto marchewkowe z jabłkami
- Wstaw formę z ciastem do gorącego piekarnika i piecz przez około 45 minut – do suchego patyczka.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Ciasto marchewkowe z jabłkami – uwagi
Moje dzisiejsze ciasto zawdzięczacie mojej córce :)
Mówi ona do mnie ostatnio – „A może by tak upiec ciasto marchewkowe ale z jabłkami na wierzchu? I do tego z kruszonką?” Ten pomysł tak mi się spodobał, że już następnego dnia upiekłam to ciasto i muszę przyznać, że to był strzał w 10! Samo ciasto marchewkowe jest cudownie wilgotne i aromatyczne dzięki korzennym przyprawom, a dodatek dużych kawałków jabłka i słodka kruszonka sprawiają, że smakuje jeszcze lepiej. Jeśli więc lubisz ciasta marchewkowe i uwielbiasz ciasta z jabłkami, to koniecznie wypróbuj to połączenie smaków!
Jak zrobić marchewkowe ciasto z jabłkami, jakie składniki są do niego potrzebne?
Do samego ciasta będziesz potrzebować tylko bardzo podstawowe składniki, które zapewne masz już w swojej kuchni, albo bez problemu dostaniesz w każdym sklepie. Poniżej podaję skróconą listę produktów, które ja użyłam oraz ewentualne zamienniki.
- marchewka – w tym przepisie marchewka dodawana jest w formie ugotowanego puree, dlatego musisz ją wcześniej obrać, pokroić i ugotować do miękkości w wodzie. U mnie to były dwie bardzo duże marchewki i przed obraniem i obcięciem końcówek ważyły 470
- olej – u mnie to olej rzepakowy, ale sprawdzi się każdy o delikatnym smaku, możesz też użyć olej kokosowy – rozpuść go wcześniej, tak aby otrzymać pół szklanki oleju
- maślanka – potrzebna jest maślanka naturalna, jeśli jej nie masz to możesz użyć kefir, albo rzadszy jogurt naturalny, w ostateczności możesz też użyć mleko, albo zamiast nabiału dodać do ciasta więcej oleju – wtedy użyj w sumie 1 szklankę oleju (podniesie to też końcową kaloryczność ciasta)
- cynamon i gałka muszkatołowa – jeśli nie masz gałki, to możesz z niej zrezygnować, zamiast używania dwóch tych przypraw możesz też użyć dwie łyżeczki przyprawy do piernika – ciasto marchewkowe z przyprawą do piernika będzie równie pyszne!
- soda oczyszczona – ciasta z warzywami przez swoją wilgotność są cięższe i gorzej wyrastają, dlatego może się przydarzyć, że ciasto marchewkowe ma zakalca. Użycie sody sprawia, że ciasto lepiej wyrasta i nie robi się zakalec. Jeśli jednak nie masz sody, to musisz użyć więcej proszku do pieczenia – 2,5-3 łyżeczki proszku na ciasto.
Czy można zrobić ciasto marchewkowe bez miksera?
Jeśli nie masz blendera (ręcznego albo malaksera) to to ciasto marchewkowe możesz również przygotować bez użycia miksera. Wtedy ugotowaną marchewkę porządnie utłucz tłuczkiem do ziemniaków (albo przeciśnij przez praskę do ziemniaków), tak aby otrzymać gładkie puree. Jeśli marchewka słabo się rozpada, to dodaj do niej trochę oleju i wtedy ją zgnieć. Dodaj olej, maślankę i jajka i wszystko razem wymieszaj dokładnie łyżką. Resztę ciasta przygotuj już wg przepisu powyżej.
Jak przechowywać ciasto marchewkowe z kruszonką?
Aby ciasto marchewkowe nie wysychało, to warto je przechowywać pod przykryciem. Przełóż je więc do szczelnego pojemnika z pokrywka, albo przykryj kloszem. Przy nie mocno gorącej pogodzie marchewkowe ciasto możesz przechowywać przez kilka dni na kuchennym blacie. Jeśli ciasto robisz latem i w upały, to po 2-3 dniach ciasto może się zacząć psuć od jabłek – wtedy lepiej je schować do lodówki.
Ile kcal ma marchewkowe ciasto z jabłkami?
W tabelce pod przepisem podałam kaloryczność dla 100 g ciasta marchewkowego. Jeśli podzielisz je na 20 porcji, to każdy kawałek będzie miał około 247 kcal (węglowodany – 32 g, tłuszcz – 12 g, białko – 4 g). Myślę, że można tu powiedzieć, że ciasto marchewkowe jest zdrowe :) Nie dość, że w jednym cieście połączona jest marchewka i jabłka, to jeszcze ma stosunkowo mało kalorii. Jeśli zależy ci na jeszcze mniejszej kaloryczności, to możesz zrezygnować z kruszonki pieczonej na wierzchu i upiec samo ciasto marchewkowe z kawałkami jabłka :)
Koniecznie daj znać w komentarzu pod przepisem jak ci smakowało to ciasto :) Mam nadzieję, że zachwyci cię tak samo mocno jak mnie i moją rodzinę :)
Ps. Przy okazji gorąco polecam obserwowanie mojego profilu na instagramie, gdzie również znajdziesz moje przepisy i rolki, a są one w łatwej do zapisania na później formie.
Polecane przepisy na ciasta marchewkowe
Na moim blogu znajdziesz już sporo pysznych przepisów na ciasta z marchewką przygotowane z różnymi dodatkami i w różnych formach. Tutaj polecam między innymi trzy takie przepisy, a dużo więcej na blogu. Serdecznie zapraszam.
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Marchewkowe ciasto z kruszonką przepis
Zapraszam dziś na przepyszne jesienne ciasto. To wilgotne ciasto marchewkowe przygotowane z przyprawą do piernika, albo z cynamonem i gałką muszkatołową pieczone jest dodatkowo z dużą ilością kawałków jabłka. Dzięki temu ciasto marchewkowe jest super wilgotne, miękkie i długo zachowuje świeżość. Gdzie przechowywać ciasto marchewkowe? Nie musisz go przechowywać jakoś specjalnie. Kuchenny blat w zupełności wystarczy. Polecam ciasto trzymać pod przykryciem, aby jak najdłużej zachowało swoją świeżość i miękkość. Zobacz mój dokładny przepis ze zdjęciami krok po kroku, a także obejrzyj mój krótki film z przygotowań i zobacz jak zrobić ciasto marchewkowe z kruszonką i jabłkami.