Przepis na ciasto pleśniak
Przepis na pleśniaka, czyli kruche ciasto z dżemem i bezą
Dziś u mnie ciasto, które ma kilka nazw – u mnie w domu nazywamy go pleśniakiem, widziałam też takie nazwy jak ciasto skubaniec, czy też ciasto kruszon. Niezależnie od nazwy pleśniak to warstwy kruchego ciasta przełożonego kwaskowatym dżemem i pieczone z pianką bezową. Jeśli zastanawialiście się jak zrobić pleśniaka, to koniecznie zobaczcie ten przepis. Wypróbujcie sprawdzony przepis na pleśniaka mojej mamy – dokładnie takiego piekliśmy w moim rodzinnym domu i przygotujcie go dla swojej rodziny.
Spis treści
Skubaniec z dżemem przepis krok po kroku
Jeśli lubisz niebanalne i smaczne ciasta, to koniecznie wypróbuj ten przepis na ciasto kruszon, tudzież skubańca, lub pleśniaka już dziś!
Ciasto Pleśniak przepis
Wyposażenie
- Duża forma do pieczenia o wielkości około 25/35 cm.
Składniki
składniki na pleśniaka
- 750 g mąki pszennej (5 szklanek)
- 6 żółtek (z jajek rozmiar L)
- 6 białek
- 100 g cukru (do ciasta )
- 200 g cukru (do piany z białek)
- 375 g masła (lub margaryny)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- konfitura z czarnej porzeczki (lub inna kwaskowata)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej ((do piany z białek))
- 1 łyżeczka octu ((do piany z białek))
- zimna woda (śmietana lub maślanka – jeśli ciasto nie chce się lepić)
Instrukcja
Jak zrobić pleśniaka skubańca krok po kroku
- Piekarnik nagrzej do 180 stopni (góra/dół).
- Z mąki, żółtek, połowy szklanki cukru, margaryny i proszku do pieczenia zagnieć ciasto (jeśli będzie się kruszyć i składniki nie będą chciały się połączyć, to możesz dodać trochę zimnej wody lub śmietany).750 g mąki pszennej, 6 żółtek, 100 g cukru, 375 g masła, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, zimna woda
- Ciasto podziel na trzy części, do jednej z nich dodaj kakao (dałam czubatą łyżkę) i zagnieć.1 łyżka kakao
- Ciasta włóż do woreczków i schłodź w lodówce przez około godzinę (ciasto trzeba zetrzeć, więc musi być dość twarde).
- Blachę wysmaruj tłuszczem i wysyp bułką tartą, albo wyłóż papierem do pieczenia.
- Zetrzyj na tarce jedną część ciasta (kolory tarkujemy naprzemiennie). Lekko ugnieć i wyłóż na wierzch konfiturę – może też być marmolada lub ewentualnie dżem.konfitura z czarnej porzeczki
- Na to zetrzyj drugi kawałek ciasta.
- Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika i przygotuj bezę.
- Pianę z białek ubij na sztywno ze szklanką cukru -(pod koniec dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej oraz ocet) – piana ma być gęsta i lśniąca.6 białek, 200 g cukru, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka octu
- Wyjmij podpieczone ciasto z piekarnika i wyłóż na nie pianę, na koniec zetrzyj ostatni kawałek ciasta.
- Ciasto piecz jeszcze przez około 30 minut – sprawdź patyczkiem, czy już jest gotowe :)
- Po upieczeniu ostudź, a przed podaniem możesz je dodatkowo posypać cukrem pudrem.
Prywatne
Skubaniec – uwagi
Pleśniak ostatnio strasznie za mną chodził – nie robiłam go i nie jadłam już wieki całe, a ostatnio przeżywałam z każdej strony jego inwazję ;)
Najpierw upiekła go koleżanka i przyniosła jako poczęstunek, później zaczął mi wyskakiwać w internecie, a na koniec inna koleżanka poprosiła mnie o przepis na pleśniaka.
No cóż – poczułam się zmuszona do jego upieczenia ;)
Takiego właśnie pleśniaka piekła moja mama w rodzinnym domu.
Do przełożenia często używała domowego dżemu z czarnej porzeczki, który swoją kwaskowatością i wyrazistością świetnie komponował się z kruchym czekoladowym ciastem i słodką pianką bezową.
Wam też proponuję użycie jakiegoś bardziej kwaśnego dżemu.
Podaję tutaj przepis na dużą blachę ciasta (taką mniej więcej 40 x 30 cm).
Jak zrobić pleśniaka – wskazówki
Mam kilka wskazówek!
Jeśli ciasto nie chce się skleić w kulkę, to dodajcie do niego kwaśnej śmietany albo maślanki (ja ostatnio eksperymentuję z maślanką i efekty bardzo się mi podobają).
Do ciasta idzie dużo mąki, więc musiałam dodaj maślanki, aby zrobić ładną kulę z ciasta.
Co do tłuszczu to możecie dać jego różne rodzaje – ja teraz dałam całą kostkę margaryny, trochę masła i smalec – smalec dodaje ciastu lekkości.
Aby piana z białek nie opadła możecie w trakcie jej ubijania dodać do niej łyżkę mąki ziemniaczanej oraz łyżeczkę octu, a po upieczeniu zostawcie ciasto w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury może spowodować, że piana opadnie.
Polecam wam też przepis na kruche ciasto z budyniową pianką – ta pianka nie opada :)
A poniżej moje pierwsze zdjęcia tego ciasta :) – trochę się nauczyłam od tego czasu ;)
Polecane przepisy na kruche ciasta domowe
Jeśli lubicie rozpływające się w ustach domowe ciasta na kruchym spodzie, to koniecznie wypróbujcie również te przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na pleśniaka
To ciasto to jedno z ciast mojego dzieciństwa. Moja mama piekła je dość często i zawsze wybornie nam smakowało. Wtedy nigdy nie zastanawiałam się nad jego nazwą i jej pochodzeniem. W końcu mi się kojarzy z pleśnią, a to niezbyt apetyczne skojarzenie. Może to być skojarzone z kolorem ciasta? Jeśli by się dało dżem porzeczkowy bezpośrednio pod pianę z białek, wtedy beza nabrała by takiego sinego koloru i mogła by się kojarzyć z pleśnią ... hmm. Ciekawe, ciekawe, a jak wy myślicie? Ogólnie mi ta nazwa w dzieciństwie nie przeszkadzała i ciasto uwielbiałam, dlatego nie mam z nim jakichś złych skojarzeń. Później, już w moim dorosłym życiu, dowiedziałam się, że wiele osób nazywa to ciasto zupełnie inaczej. Spotykałam się najczęściej z nazwą ciasto skubaniec, strzępiec, kruszon albo przekładaniec.
Ciasto skubaniec przepis
Te nazwy - skubaniec i ciasto strzępiec odnoszą się do sposobu przygotowania ciasta. Kruche ciasto trzeb rwać na malutkie kawałki i wylepiać nimi foremkę do pieczenia. Ja osobiście wolę zetrzeć ciasto na grubych oczkach tarty. Nazwa przekładaniec wiąże się z układaniem ciast warstwami. Możecie przygotować dwie wersje tego ciasta - z dwiema białymi częściami i jedną kakaową, albo odwrotnie - z dwiema kakaowymi częściami i jedną białą.
Na dnie foremki układamy tarte ciasto w jednym kolorze i go dociskamy. Smarujemy kwaskowatą konfiturą i układamy warstwę drugiego koloru - ciasto również trzemy na tarce. Na to wykładamy porządnie ubitą pianę z białek i na koniec ostatnie ciasto tarte na tarce. Tak przygotowane ciasto warstwowe pieczemy w piekarniku. Po upieczeniu ciasto studzimy i posypujemy cukrem pudrem. Ciasto najlepiej podać z kawą albo herbatą.
Pleśniak przepis
Przepis na ciasto pleśniak zapisał się już w naszej polskiej tradycji i warto upiec to ciasto chociaż raz w życiu. Zobaczcie mój dokładny przepis krok po kroku na ciasto skubaniec i sprawdźcie jak zrobić pleśniaka z dżemem lub konfiturą. Z takich tradycyjny i lekko zapomnianych ciast mojej młodości polecam wam gorąco przepis na ciasto metrowiec. To ciasto to dwa rodzaje ciasta - waniliowe i czekoladowe, przełożone kremem budyniowo-maślanym. Tego ciasta nie wychodzi może metr, ale ponad pół metra spokojnie :)