Przepis na biszkopt
Niezawodny przepis na biszkopt z proszkiem do pieczenia
Tradycyjny biszkopt to niezwykle uniwersalne ciasto, które stanowi idealną bazę dla różnego rodzaju tortów i ciast z kremem. To delikatne, puszyste i lekkie ciasto, które świetnie komponuje się z kremami, musami, owocami i innymi dodatkami. Biszkopt wyróżnia się klasycznym smakiem i aromatem, który zadowoli gusta zarówno miłośników słodkości, jak i osób, które wolą lżejsze desery. Bez wątpienia, tradycyjny biszkopt to podstawa każdego udanego tortu czy ciasta z kremem, który zachwyci nie tylko smakiem, ale także estetycznym wyglądem. Dlatego każdy powinien znać i umieć przygotować taki biszkopt w domu. Koniecznie wypróbujcie mój przepis na biszkopt z proszkiem do pieczenia.
Spis treści
Przepis na biszkopt tortowy
Jeśli potrzebujesz przepisu na idealny biszkopt, który możesz podzielić na blaty idealne do tortu, albo lekkiego ciasta z kremem czy też galaretką, to wypróbuj mój niezawodny przepis na biszkopt z proszkiem do pieczenia. Ten biszkopt zawsze się udaje!
Biszkopt – przepis podstawowy
Wyposażenie
- Przepis na foremkę do pieczenia o średnicy około 22 cm (wtedy biszkopt można przeciąć na trzy blaty), albo na formę 26 cm – dwa blaty.
Składniki
składniki na biszkopt z proszkiem do pieczenia
- 4 jajka (rozmiar L)
- 180 g cukru (niepełna szklanka)
- 150 g mąki pszennej (przesianej – 1 szklanka)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (płaska – można zrezygnować)
Instrukcja
Jak zrobić biszkopt z proszkiem do pieczenia
- Jajka utrzyj z cukrem na gęstą masę (można tu dodać jakiś aromat) – możesz też rozdzielić białka od żółtek i najpierw ubić białka z cukrem, a potem dodać żółtka.4 jajka, 180 g cukru
- Gdy masa będzie już gęsta i zwarta wyłącz mikser i dodawaj po trochu mąkę z proszkiem do pieczenia.150 g mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Całość mieszaj delikatnie łyżką, albo rózgą (nie używaj już teraz miksera).
- Masę przełóż do tortownicy – na spodzie papier do pieczenia, a boki suche.
- Piecz w 170 stopniach (termoobieg) – jeśli pieczesz wyższy biszkopt w formie 22 cm, to piecz biszkopt przez około 40 minut. Jeśli pieczesz niższy w formie 26 cm, to wystarczy około 30 minut.
- Sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest dobrze upieczone – patyczek wsadzony w środek musi być czysty i suchy.
- Po upieczeniu zostaw jeszcze na chwilę w foremce, a potem wyjmij ciasto na kratkę i zostaw do całkowitego ostudzenia.
- Do tego biszkoptu nie dajemy żadnego łuszczu, więc ciasto może być później suchawe – należy go więc dobrze nasączyć – np. osłodzoną herbatą z sokiem z cytryny.
Notatki
Prywatne
Najlepszy biszkopt, który zawsze wychodzi – uwagi
Wiele ciast jako podstawę ma użyty biszkopt, dlatego dobrze mieć podstawowy przepis na biszkopt, który się zawsze sprawdza. Ten przepis używała moja mama. Teraz korzystam z niego ja, zawsze mi wychodzi, więc jestem mu wierna. Koniecznie wypróbujcie ten przepis.
Jak zrobić idealny biszkopt, który nie opada?
Najważniejsze jest dobre ubicie jajek. Od dłuższego czasu rozdzielam żółtka do białek i najpierw ubijam białka, gdy się spienią dodaję do nich cukier i wtedy miksuję na najwyższych obrotach. Miksuję tak długo, aż białka są białe, lśniące i bardzo gęste. Możecie też nabrać palcem trochę piany i ją rozetrzeć – jeśli nie czuć kryształków cukru, to znaczy, że białka są już dobrze ubite. Wtedy dodaję do nich żółtka i już bardzo delikatnie mieszam – najlepiej robić to łopatką, aby białka nie utraciły swojej puszystości. Drugi bardzo ważny krok przy pieczeniu biszkoptu, to mąka. Mąkę z proszkiem koniecznie trzeba przesiać przez sitko. Dopiero taką przesianą mąkę dodajemy do jajek i bardzo delikatnie mieszamy.
Jak piec biszkopt?
Ciasto na biszkopt przekładam delikatnie do tortownicy (dno wykładam papierem do pieczenia, a boki pozostawiam suche). Nie bez powodu nie smaruję boków tortownicy – biszkopt się do nich przykleja i dzięki temu po upieczeniu nie opada. Biszkopt piekę zawsze na termoobiegu i w temperaturze 170 stopni przez około 40 minut (zależy jak jest wysoki). W trakcie pieczenia NIE WOLNO otwierać piekarnika! Bo biszkopt opadnie w piekarniku! Dopiero pod koniec pieczenia można go otworzyć i sprawdzić patyczkiem, czy biszkopt jest dobrze upieczony.
Biszkoptu po upieczeniu nie wyjmujemy od razu z foremki, tylko studzimy na kratce. Dopiero dobrze wystudzony biszkopt wyjmujemy z tortownicy.
Co to jest biszkopt rzucany?
Osobiście nie stosuję rzucania biszkoptem po upieczeniu. Nie zauważyłam, żeby to coś specjalnie zmieniało. Ale jeśli wam to pomaga, to proszę bardzo. Wtedy ciasto zaraz po upieczeniu spuszczamy na podłogę z wysokości około 30 cm – nie z metra ;) Ma to na celu uwolnienie powietrza z ciasta i przez to zapobiegniecie opadaniu. Następnie ciasto studzimy i wtedy delikatnie odcinamy brzegi i zdejmujemy rant formy.
Tutaj podaję przepis na biały biszkopt do tortownicy 26 cm (wtedy otrzymujemy ciasto, które możemy przekroić na dwie części, jeśli upieczemy go w foremce 22 cm, będziemy mogli podzielić go na trzy części – wtedy pamiętajcie o wydłużeniu czasu pieczenia!). Biszkopt można też oczywiście upiec w innych foremkach.
Jeśli masz ochotę na biszkopt czekoladowy, to zapraszam na blog.
Polecane przepisy na ciasta biszkoptowe
Jak już macie idealny przepis na biszkopt, to teraz możecie piec i przygotowywać przeróżne ciasta i torty :) Ja tu Wam mogę polecić między innymi takie pyszne przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na biszkopt który zawsze wychodzi
Przepis na niezawodny puszysty i wysoki biszkopt idealny do tortów i ciast z kremem. Takiego biszkopta robiła przez całe lata moja mama. Jej biszkopt z proszkiem do pieczenia zawsze wychodzi i nigdy nie opada! Jak każdy biszkopt również ten jest z podstawowych składników, ale najważniejsze jest przygotowanie. Ważne jest przesianie mąki razem z proszkiem do pieczenia, tak aby się napuszyła. Druga sprawa - bardzo porządne ubicie jajek z cukrem - aż będą bardzo gęste, prawie białe i znacznie zwiększą swoją objętość. Do tak przygotowanych jajek dodajemy przesianą mąkę i już tylko delikatnie, łopatką mieszamy. Delikatnie, aby nie rozbić piany. To wszystko gwarantuje wysoki i puszysty biszkopt. Taki biszkopt można bez problemu przeciąć na trzy blaty.
Przepis na biszkopta który nie opada
Każdy powinien mieć niezawodny przepis na biszkopty - na białego i na biszkopta kakaowego. Mając te przepisy na biszkopt możecie przygotować mnóstwo pysznych ciast. Praktycznie prawie każdy tort opiera się na biszkopcie, mnóstwo ciast przekładanych i ciast z kremem. Dlatego koniecznie zapiszcie sobie przepis na biszkopta z proszkiem do pieczenia i korzystajcie z niego kiedy tylko możecie. Zobaczcie mój dokładny przepis na biszkopt i sprawdźcie jak zrobić biszkopt.
Biszkopt przepis
Jak zrobić biszkopt rzucany? Taki biszkopt robicie normalnie wg przepisu, za to zaraz po upieczeniu upuszczacie formę z biszkoptem na podłogę - z wysokości około 30 cm. Ma to pomóc w uwolnieniu ewentualnego powietrza z ciasta i zapobiec jego opadaniu. Biszkopt z mojego przepisu nie opada, więc takie rzucanie nie jest potrzebne :) Biszkopt z proszkiem do pieczenia wychodzi zawsze i wszędzie. Koniecznie spróbujcie! A jeśli potrzebujecie trochę cięższego i bardziej wilgotnego biszkopta, to wypróbujcie przepis na maślany biszkopt królowej Wiktorii. Taki biszkopt z masłem jest świetny do tortów z cięższym kremem, albo z ciężką dekoracją. Lepiej on utrzyma taki ciężar niż lekki i puszysty biszkopt. Dodatkowo polecam wam również przepis na biszkopt makowy - z makiem w środku.