Puree z dyni
Przepis na puree z dyni
Dziś mam dla Was przepis bardzo podstawowy, ale niezbędny jesienią, kiedy sezon dyniowy jest w pełni. Z tego wspaniałego warzywa możecie przygotować nie tylko różne dania wytrawne, ale również słodkie wypieki. A do wypieków najlepiej nadaje się puree z tego warzywa. Jeśli nie wiecie jak zrobić takie puree, to koniecznie zobaczcie moje dwa sposoby na jego przygotowanie.
Spis treści
Jak zrobić puree z dyni – wskazówki z filmem
Jeśli nie wiesz jak zrobić puree ze swojej dyni, to zobacz moje wskazówki i obejrzyj krótki filmik.
Puree z dyni przepis
Składniki
- 1 dynia (- dowolna ilość :D do wypieków najlepsza jest dynia hokkaido albo piżmowa)
- woda (jeśli gotujesz)
Instrukcja
Jak zrobić puree z dyni pieczonej
- Dynię rozetnij i usuń gniazdo z pestkami.1 dynia
- Jeśli dynia jest nieduża, to połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia skórką do góry, jeśli dynia jest spora, to ostrym nożem potnij ją na mniejsze kawałki.
- Piecz w 180 stopniach przez około 40 minut – sprawdź widelcem, czy jest miękka.
- Gotową dynię ostudź, a następnie obierz ze skórki.
- Miąższ zmiksuj blenderem albo porządnie rozgnieć widelcem.
- Puree przechowuj w lodówce.
Jak zrobić puree z dyni gotowanej
- Dynię obierz i pokrój w kotkę.
- Przełóż do garnka, zalej wodą, tak aby ją zakryła i gotuj do miękkości.
- Ugotowaną dynię oddcedź i ugnieć tłuczkiem do ziemniaków.
Film
Prywatne
Składniki Odżywcze
Puree dyniowe – uwagi
Dostałam ostatnio burę od męża – tak, tak burę. Przyczepił się, że do tej pory nie ma na blogu przepisu na puree z dyni, a za to jest już sporo przepisów dyniowych. Do tej pory po prostu przy każdym przepisie wspominałam jak zrobić dynię i myślałam, że tyle wystarczy, ale okazuje się, że często szukacie bezpośredniego przepisu i sposobu wykonania.
Tym samym naprawiam swój błąd i przedstawiam wam swój sposób na puree z dyni. Kiedyś ją gotowałam, ale jest to czasochłonne i krótko mówiąc upierdliwe. Od dłuższego czasu piekę dynię.
Co do samej dyni, to nie wybrzydzam, robię taką jaką kupię – tu mam akurat dynię hokkaido – ona jest o tyle wdzięczna, że po upieczeniu nie wymaga tak na prawdę obierania ze skórki (robi się ona tak miękka i delikatna, że można ją zmiksować z resztą dyni). – co prawda ja ją zwykle i tak obieram.
Przygotowanie puree z dyni jest całkiem proste – jeśli macie całą dynię, to ją rozcinacie i usuwacie środek z pestkami.
Resztę dyni (razem ze skórką) pieczemy – nie musicie jej wcześniej obierać, po upieczeniu skórka jest bardzo łatwa do usunięcia.
Miąższ dyni miksujemy, albo porządnie rozgniatamy widelcem i puree gotowe – tadam!
Co zrobić z puree z dyni?
Puree możecie wykorzystać na wiele sposobów. Ja je wykorzystuję do ciast – chociażby do mojego ulubionego czekoladowego ciasta dyniowego, możecie zrobić dyniowy sernik bez pieczenia, albo dyniowe tiramisu. Na blogu znajdziecie mnóstwo przepisów z dynią – zobaczcie sobie przepisy z dynią i wybierzcie przepis idealny dla siebie.
Polecane przepisy z dynią
Jak już macie zrobione puree, to wykorzystajcie je do przygotowania pysznych ciast na słodko i nie tylko. Tutaj polecam takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Puree z dyni przepis
Prosty sposób na przygotowanie dyni idealnej do wypieków i placuszków. Z dokładnym przepisem krok po kroku przygotujesz dyniowe puree bez większych problemów. Do słodkich wypieków najlepiej użyć dynię hokkaido albo piżmową. Mają one intensywny kolor i nie są zbyt wodniste, więc nie wypłyną mocno na konsystencję ciasta.
Aby przygotować puree możecie dynię ugotować lub upiec. Ja osobiście wolę pieczenie, bo jest wygodniejsze i wymaga mniejszej uwagi.
Gdy już przygotujecie puree to możecie z niego zrobić wiele pysznych ciast i nie tylko.
Wypróbujcie moje wypieki z dynią, np. ciasto dyniowo-miodowe, naleśniki dyniowe, muffinki dyniowe albo kruche ciasteczka dyniowe.