Sernik z Nutellą
Przepis na pyszny czekoladowy sernik nutella z kremem czekoladowym
Zachęcam do wypróbowania mojego przepisu na sernik z nutellą na chrupiącym spodzie z pokruszonych herbatników. Ten prosty, a zarazem wyjątkowo smaczny deser to prawdziwy raj dla miłośników nutelli i kremowych serników. Spód z herbatników nadaje mu delikatną chrupkość, a kremowy sernik z kremem czekoladowym sprawia, że każdy kęs smakuje niesamowicie. Idealny dla tych, którzy szukają szybkiego, ale efektownego deseru na co dzień i od święta!
Spis treści
- Przepis na obłędny sernik z Nutellą: krok po kroku
- Czym jest sernik z Nutellą?
- Składniki potrzebne do przygotowania sernika z Nutellą
- Przygotowanie sernika z Nutellą – wskazówki
- Jak przygotować formę do pieczenia w kąpieli wodnej – film video
- Sernik z Nutellą bez pieczenia – alternatywny przepis
- Podanie sernika z Nutellą
- Domowy sernik z Nutellą – kalorie
- Polecane przepisy na serniki czekoladowe
Przepis na obłędny sernik z Nutellą: krok po kroku
Jeśli lubisz serniki, a już szczególnie serniki czekoladowe, to koniecznie wypróbuj tego połączenia kremowego twarogu ze słodką czekoladowo-orzechową Nutellą. Na pewno zakochasz się w tym smaku.
Sernik z Nutellą przepis z filmem i zdjęciami
Wyposażenie
- Okrągła forma do pieczenia o średnicy około 22-23 cm.
- Folia aluminiowa
Składniki
składniki na spód do sernika z nutellą
- ok 130 g herbatników
- ok 60 ml masła (rozpuszczonego)
składniki na sernik z nutellą
- 1 kg tłustego twarogu na serniki (dobrej jakości)
- 350 g kremu Nutella (lub innego podobnego)
- 4 jajka (rozmiar L)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
składniki na polewę czekoladową do sernika
- 100 g czekolady (mlecznej lub gorzkiej)
- 50-100 ml śmietany kremówki (zależnie od użytej czekolady)
- ok 60 g orzechów laskowych (posiekanych)
Instrukcja
Krok 1 – przygotowanie formy do pieczenia sernika
- Formę do pieczenia sernika wyłóż na dnie papierem do pieczenia i zapnij na nim rant. Obetnij papier dookoła, aby za mocno nie wystawał.
- Boki formy posmaruj masłem i wysyp bułką tartą.
- Oderwij od folii aluminiowej dłuższy kawałek i przyklep go do spodu i boków formy (od zewnątrz).
- Oderwij jeszcze dwa takie kawałki i nimi również obtocz formę, tak aby ją szczelnie przykryć – będzie to potrzebne do upieczenia sernika w kąpieli wodnej – jeśli nie do końca wiesz jak to zrobić, to obejrzyj mój krótki film video zamieszczony w opisie i wskazówkach pod przepisem.
Krok 2 – przygotowanie spodu z herbatników do sernika
- Przygotowanie sernika zacznij od rozdrobnienia herbatników na drobny proszek. Ja je łamię na kawałki i przekładam do malaksera – miksuję aż otrzymuję je w formie prawie piasku. Jeśli nie masz malaksera, to najlepiej przełóż połamane herbatniki do grubego woreczka (np. takiego na mrożonki lub takiego z suwakiem) i lekko je uderzaj i wałkuj wałkiem do ciasta aż ciastka się rozkruszą.ok 130 g herbatników
- Masło przełóż do miseczki i rozpuść (ja je rozpuszczam w mikrofalówce, ale jeśli nie masz mikrofalówki, to rozpuść je w rondelku). Rozpuszczone masło dodaj do herbatników i wymieszaj razem.ok 60 ml masła
- Wsyp herbatniki z masłem do przygotowanej formy do pieczenia.
- Wylep nimi dokładnie całe dno – możesz dodatkowo ugnieść i wyrównać powierzchnię herbatników szklanką.
Krok 3 – przygotowanie sernika z nutellą
- Do dużej miski przełóż twaróg na serniki – zwróć uwagę, aby to był sernik tłusty i dobrej jakości. Powinien być twardy i zwarty, taki, że ciężko wręcz w niego wbić łyżkę. Ja najczęściej korzystam z twarogu sernikowego w wiaderku firmy Piątnicy. Jeśli nie mogę go dostać to kupuję Mój Ulubiony (sprawdź w moich uwagach pod przepisem, jakie są możliwe inne zamienniki).1 kg tłustego twarogu na serniki
- Dodaj do twarogu całe jajka – w tym przepisie nie ubijamy oddzielnie piany z białek do sernika. Dodawanie ubitej piany z białek sernika jest bardzo częstą przyczyną opadania sernika po upieczeniu! Wsyp też do miski mąkę ziemniaczaną – zapewni ona sernikowi większą stabilność. Jeśli nie masz mąki ziemniaczanej to możesz użyć proszek budyniowy. Na koniec dodaj krem Nutella.350 g kremu Nutella, 4 jajka, 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- Zmiksuj razem wszystkie składniki mikserem. Nie musisz miksować długo – wystarczy do momentu, gdy otrzymasz gładką masę bez grudek. Zbyt długie miksowanie masy na sernik powoduje wtłaczanie w nią powietrza, a co za tym idzie, sernik po upieczeniu może mieć tendencję do opadania!
- Przelej czekoladowy sernik do przygotowanej foremki – możesz nawet dodatkowo kilka razy postukać foremką z sernikiem, aby uwolnić ewentualne pęcherzyki powietrza.
- Formę z sernikiem wstaw do większej, szczelnej formy i nalej do niej gorącą wodę.
- Ostrożnie umieść sernik w piekarniku nagrzanym do 160 stopni (w trybie góra/dół) i piecz sernik w kąpieli wodnej przez około 1,5 godziny. Pamiętaj, że sernika nie pieczemy w trybie termoobiegu!
- Po tym czasie pieczenia, piekarnik wyłącz i uchyl drzwiczki piekarnika – możesz dodatkowo wyjąć sernik z foremki z wodą, ale nie wyciągaj go z piekarnika, tylko zostaw go w środku (przy uchylonych drzwiczkach), aż ostygnie.
- Sernik dobrze jest dodatkowo schłodzić w lodówce przez kilka godzin przed podaniem – wystarczą jakieś 2-4 godziny, ale może być również schładzany przez noc.
- Przed podaniem wyjmij sernik z nutellą z foremki do pieczenia i przełóż na talerz lub paterę.
Krok 4 – przygotowanie polewy czekoladowej z orzechami na sernik
- W rondelku podgrzej śmietanę kremówkę aż będzie gorąca – nie musi być wrząca. Wystarczy gdy przy brzegach garnka zaczną się pojawiać bąbelki. Wtedy wyłącz kuchenkę. Jeśli chcesz zrobić polewę z mlecznej czekolady to podgrzej jedynie 50 ml śmietany kremówki, a jeśli z gorzkiej czekolady o dużej zawartości, to użyj 100 ml kremówki.50-100 ml śmietany kremówki
- Do gorącej kremówki dodaj posiekaną czekoladę, zostaw ją tak na około 1-2 minuty.100 g czekolady
- Zacznij mieszać, aż otrzymasz gładką, lśniącą polewę czekoladową.
- Na koniec dodaj do polewy posiekane orzechy laskowe. Możesz je wcześniej uprażyć, aby były jeszcze bardziej aromatyczne – wystarczy wrzucić orzechy na suchą patelnię i je podgrzać kilka minut, aż lekko zaczną brązowieć. Wtedy je wyjmij i drobno posiekaj. Możesz też użyć gotowy krokant z orzechów, który jest już fajnie chrupiący.ok 60 g orzechów laskowych
- Taką polewą oblej ostudzony sernik – jeśli polewa jest zaraz po przygotowaniu jeszcze mocno lejąca, to poczekaj aż lekko zgęstnieje, przed polaniem nią sernika.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Czym jest sernik z Nutellą?
Ostatnio moja siostra napisała do mnie z pytaniem, czy mam przepis na sernik z Nutellą. I ja tak siedzę i myślę – no patrz – nie mam takiego przepisu! Mam jedynie przepis na mini serniczki z nutellą – pieczone w papilotkach. Ale na pełnoprawny sernik – już nie. I tym sposobem, szybko kupiłam twaróg, wyjęłam krem czekoladowo-orzechowy i upiekłam taki niezwykły czekoladowy sernik. Czym jest sernik z Nutellą? To niebywale kremowy, lekki i pyszny sernik pieczony ze sporą ilością Nutelli dodaną bezpośrednio do twarogu. Bazą tego sernika jest chrupiący i lekko słodki spód z herbatników i nutelli przygotowany z pokruszonych herbatników zmieszanych z rozpuszczonym masłem, które nadaje ciasteczkom trwałości. Całość po upieczeniu i ostudzeniu oblałam obłędną polewą czekoladową pełną chrupiących kawałków posiekanych drobno orzechów. Dzięki temu mój sernik wyglądał jak ogromna czekoladka Rocher – a smakował jeszcze lepiej!
Dlaczego warto spróbować sernika z Nutellą?
Jeśli lubisz czekoladowe serniki, to koniecznie wypróbuj ten przepis, a na pewno zachwycisz nim swoich bliskich i wszystkich znajomych. Sam sernik jest niezwykle prosty i szybki do przygotowania – szczególnie z moimi wskazówkami. Do tego potrzebuje niewielu składników, przy wręcz spektakularnym efekcie końcowym! Taki sernik nutella, to nie tylko świetny pomysł na słodkie ciasto na weekend, ale również będzie idealny na nadchodzące święta wielkanocne. Przepis przyda się również zbliżającym się sezonie komunijnym, więc koniecznie zapisz go sobie na później. Możesz np. dodać pin do swojej tablicy na Pinterest, aby nigdy nie zgubić przepisu.
Składniki potrzebne do przygotowania sernika z Nutellą
Do przygotowania tego czekoladowego sernika będziesz potrzebować kilku podstawowych składników. Poniżej podaję skróconą listę niezbędnych produktów oraz ewentualnych zamienników. Wszystkie produkty są łatwo dostępne w sklepach, a już szczególnie w dyskontach i większych marketach.
- twaróg – twaróg na serniki to najważniejszy składnik sernika, musi więc być dobrej jakości. Przy zakupie zwróć uwagę na jego jakość i zawartość tłuszczu. Na serniki najlepsze są twarogi tłuste i półtłuste, o zwartej i gęstej strukturze. Możesz kupić twaróg w kostce i go zmielić przed użyciem do przygotowania sernika, lub kupić gotowy zmielony twaróg w wiaderku. Nie kupuj tu jednak tych tańszych, rzadkich twarogów jak np. Mr President, tylko dobry – jak np. Piątnica lub Mój Ulubiony. Jeśli na opakowaniu nie ma podanej informacji o zawartości tłuszczu, to sprawdź tabelkę kaloryczności – jeśli twaróg w 100 g ma około 100kcal i mniej, to jest to rzadki i luźny twaróg nie bardzo się nadający. Twaróg Piątnicy ma np. jakieś 209 kcal. W Biedronce czy Lidlu ciężko czasami dostać taki lepszy twaróg na serniki – wtedy wybierz twaróg w kostce, albo ostatecznie kup serek mascarpone, który też należy do tłustych serków.
- nutella – drugi podstawowy składnik tego sernika to oczywiście Nutella. Możesz ją zastąpić innym podobnym kremem czekoladowo-orzechowym. I nie piszcie mi tu proszę, że Nutella to „zło wcielone” – jeśli nie chcesz jej jeść, to jej nie jedz i upiecz inny sernik – na blogu jest chociażby przepyszny sernik czekoladowy, przygotowany na dużej ilości gorzkiej czekolady. Ja od czasu do czasu ją lubię i nie przeszkadza mi jej używanie w swoich wypiekach.
- mąka ziemniaczana – mąka dodana do sernika dodaje mu stabilności. Jeśli jej nie masz, to możesz dodać do masy sernikowej proszek budyniowy – dodaj wtedy opakowanie budyniu o wadze około 40 g (zwykle to taki do przygotowania na pół litra mleka). Możesz tu użyć budyń o smaku waniliowym, śmietankowym, albo nawet czekoladowym.
- cukier – ja do swojego sernika nie dodawałam cukru, bo lubię mniej słodkie wypieki. A jak wiadomo Nutella też jest już mocno słodka. Jeśli jednak lubisz słodsze serniki i ciasta, to po zmiksowaniu wszystkich produktów na sernik, sprawdź jego słodkość i jeśli czujesz, że masa jest za mało słodka jak na twój gust, to dodaj do niego cukier. Najlepiej sprawdzi się cukier puder, który się szybko rozpuści i zmiesza z resztą sernika. Pamiętaj też o tym, że sernik po upieczeniu polejesz polewą czekoladową – jeśli użyjesz mleczną czekoladę, to ona również doda sernikowi z nutellą słodkości.
- śmietana kremówka – do przygotowania takiej rewelacyjnej i do tego pięknej polewy czekoladowej z orzechami będziesz potrzebować śmietanę kremówkę. Ja najchętniej używam płynną śmietanę kremówkę z kartonika o zawartości tłuszczu 30%. Taka płynna kremówka jest świetna do podgrzewania i do rozpuszczania w niej czekolady.
Przygotowanie sernika z Nutellą – wskazówki
Przygotowanie tego sernika z kremem Nutella jest nie tylko proste, ale również szybkie. W tym przepisie do masy serowej nie dodajemy oddzielnie żółtek i białek, które ubijamy na gęstą pianę. Ja przekładam od razu do miski całe jajka i krótko je miksuję z masą serową. Krótkie miksowanie masy na sernik, brak piany z białek oraz odpowiednie pieczenie sernika gwarantują, że sernik po upieczeniu nie opadnie i będzie płaski jak stół. Długie miksowanie masy sernikowej oraz piana z białek powodują, że co prawda masa sernikowa jest bardziej puszysta, ale jednocześnie wprowadzona jest do sernika duża ilość powietrza. W trakcie pieczenia pęcherzyki powietrza powiększają się pod wpływem ciepła i sernik rośnie. Jednak po upieczeniu i ostudzeniu powietrze uwięzione w serniku się ochładza, zmniejsza swoją objętość i w konsekwencji sernik opada. Stąd jeśli ograniczy się ilość powietrza wtłaczaną do sernika, to on potem mniej lub wcale nie opadnie. Jeśli chcesz mieć piękny sernik, który nie opadnie po upieczeniu, to postaw właśnie na dobrej jakości tłusty twaróg i odpowiednie przygotowanie i pieczenie sernika.
Pieczenie sernika – jak długo i w jakiej temperaturze?
Ja swoje serniki zawsze piekę w niższej temperaturze – takiej około 150-160 stopni Celsjusza. Piekarnik ustawiam na pieczenie w trybie góra/dół – pieczenie na termoobiegu nie jest zbyt dobre dla serników, bo sernik gwałtowniej rośnie, co potem może się skończyć jego opadaniem. Jak długo piec sernik w takiej niższej temperaturze? Przez to, że temperatura pieczenia sernika jest niższa, więc konieczne jest tu wydłużenie czasu pieczenia. Ten sernik piekłam 90 minut. Nigdy też od razu po upieczeniu nie wyciągam od razu sernika z piekarnika. Tylko go wyłączam i delikatnie uchylam drzwiczki, sernik zostawiam w środku aż piekarnik ostygnie – zwykle trwa to około godziny. Przez ten czas sernik też sobie delikatnie „dochodzi” i nie jest narażony na nagłe zmiany temperatury.
Jak przygotować formę do pieczenia w kąpieli wodnej – film video
Jeśli nie do końca wiesz, jak prawidłowo przygotować formę do pieczenia sernika w kąpieli wodnej, tak aby nic nie przeciekało i sernik upiekł się ładnie, to możesz zobaczyć mój krótki film video. W takiej kąpieli wodnej możesz upiec praktycznie każdy sernik. Kąpiel wodna zapewnia sernikowi idealne warunki do pieczenia, dzięki czemu nie opada po upieczeniu i jest wręcz płaski jak stół. Warto więc wiedzieć jak to zrobić prawidłowo.
Sernik z Nutellą bez pieczenia – alternatywny przepis
Czy można zrobić sernik z Nutellą na zimno, bez pieczenia? Oczywiście, że tak! Jeśli nie masz jak upiec sernika, bo nie masz piekarnika, albo się zepsuł. A może się obawiasz, że ci nie wyjdzie, to możesz zrobić ten sernik wersji bez pieczenia. Będą tu potrzebne delikatne zmiany w składnikach. Do sernika na zimno nie dodajemy jajek, zamiast nich wykorzystaj śmietanę kremówkę. Najlepsza będzie śmietana kremówka 30% albo 36 %. Pamiętaj też o bardzo mocnym schłodzeniu śmietanki przed jej użyciem. Schowaj ją więc do lodówki na kilka godzin przed przygotowaniem sernika, a najlepiej na całą noc. Poza śmietaną kremówką będziesz jeszcze potrzebować żelatynę spożywczą.
Jak przygotować sernik z Nutellą bez pieczenia?
Spód do sernika z nutellą przygotuj tak jak w przepisie i wylep nim dno foremki. Samej foremki nie musisz już tu owijać folią spożywczą, bo nie będziesz go piec w kąpieli wodnej. Tutaj całą foremkę wyłóż papierem do pieczenia – również boki formy. W misce zmiksuj na gęsto zimną śmietanę kremówkę. Do większej miski przełóż twaróg sernikowy (przeczytaj moje wskazówki na jego temat), dodaj do niego krem nutella i zmiksuj razem – nie dodajesz tu już mąki ziemniaczanej, ani proszku budyniowego. W niedużej miseczce zmieszaj razem 5 lekko czubatych łyżeczek żelatyny z zimną wodą – dodaj jej tyle, żeby była trochę ponad poziom żelatyny. Odstaw żelatynę na kilka minut do napęcznienia. Teraz musisz lekko podgrzać żelatynę, aby stała się płynna. Ja ją wstawiam do mikrofalówki i podgrzewam przez około 10 sekund. Jeśli nie masz mikrofalówki, to miseczkę z żelatyną możesz wstawić do gorącej wody i mieszać aż się ogrzeje i stanie płynna. Uważaj, aby nie przegrzać żelatyny, bo może stracić swoje żelujące właściwości! Do takiej płynnej i podgrzanej żelatyny dodaj czubatą łyżkę masy serowej z nutellą i ją wymieszaj. Przelej całość do reszty sernika i energicznie zmiksuj na wysokich obrotach. Dodaj do masy sernikowej ubitą kremówkę i delikatnie wymieszaj łopatką. Tak przygotowaną masę sernikową z dodaną nutellą przełóż do formy i schowaj do lodówki na kilka godzin, tak aby masa stężała. Przed podaniem ostrożnie wyjmij sernik z foremki i polej go przygotowaną polewą czekoladową z mojego przepisu.
Podanie sernika z Nutellą
Jak podać sernik nutella? Ja się przyznaję, że sama dobrałam się do niego już po jakichś dwóch godzinach i to bez schładzania w lodówce. Wtedy był on niezwykle delikatny i lekki – taki jak na filmiku – do jedzenia łyżeczką. Ale taki schłodzony kilka godzin w lodówce był jeszcze lepszy. Zimno dobrze robi sernikom i ten nie jest wyjątkiem. Jeśli więc nie spieszy ci się za mocno, to przed podaniem schłodź sernik w lodówce przez te kilka godzin.
Sam sernik jest już tak bogaty w smak, dzięki dodaniu Netelli oraz tej obłędnej polewie czekoladowej z orzechami laskowymi, że nie potrzebuje żadnych innych dodatków. Chociaż pewnie jak podasz go w towarzystwie odrobiny bitej śmietany, to nikt jej nie odmówi. Taki bogaty w smak sernik będzie doskonale smakował w towarzystwie filiżanki aromatycznej kawy, albo pysznej herbaty. Również towarzystwo lekkiego likieru będzie tu fajnym dodatkiem.
Domowy sernik z Nutellą – kalorie
Ile kcal ma sernik z nutellą? W 100 g ten czekoladowy sernik ma około 321 kcal, ale jeśli podzielisz sernik na 12 porcji, to już kaloryczność kawałka znacząco wzrasta (niestety). W takim przypadku jeden kawałek sernika z nutellą ma około 535 kcal (węglowodany – 35 g, białka – 13 g, tłuszcze – 38 g). Podaję tu kaloryczność przy produktach, które ja użyłam. Końcowa kaloryczność będzie oczywiście zależała od produktów, które ty użyjesz oraz od tego na ile faktycznie porcji podzielisz ten sernik.
Mam nadzieję, że ten przepis na sernik nutella przypadnie ci do gustu i będziesz chętnie korzystać z przepisu. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się pod wpisem swoimi wrażeniami.
Polecane przepisy na serniki czekoladowe
Koniecznie wypróbuj również inne moje przepisy na rewelacyjne serniki czekoladowe – zarówno takie w wersji pieczonej jaki czekoladowe serniki na zimno. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Przy tym przepisie inspirowałam się przepisem z bloga laurenslatest.com, ale podaję swoją wersję.