Chleb pszenno-pomidorowy
Przepis na chleb pszenny z pomidorami
Chleb pszenno-pomidorowy z suszonymi pomidorami to połączenie chrupiącej skórki, puszystego wnętrza i intensywnego smaku suszonych pomidorów. To przepis, który przenosi tradycyjny chleb na nowy poziom, dodając nutę słodko-kwaśnego smaku do każdej kromki. Idealny na śniadanie lub jako dodatek do różnych dań. Spróbuj koniecznie!
Spis treści
Chleb pszenno-pomidorowy przepis krok po kroku
Jeśli lubisz domowy chleb jak z piekarni, to koniecznie wypróbuj ten przepis!
Chleb pszenno-pomidorowy przepis
Składniki
składniki na chleb z suszonymi pomidorami
- 300 g mąki pszennej ((najlepiej chlebowej – np. 750) – 2 szklanki)
- 180 g ciepłej wody
- 10 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- około 5 sztuk suszonych pomidorów ( z zalewy olejowej – odsączonych)
Instrukcja
Jak zrobić pszenny chleb z suszonymi pomidorami
- Drożdże rozpuść w odrobinie wody z dodatkiem cukru.10 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru
- W dużej misce umieść mąkę i sól, wlej rozczyn drożdżowy, wodę oraz pokrojone w paski pomidory.300 g mąki pszennej, 180 g ciepłej wody, 1 łyżeczka soli, około 5 sztuk suszonych pomidorów
- Wyrabiaj ciasto mikserem albo ręcznie (uprzedzam, że ciasto wychodzi gęste).
- Wyrobione ciasto przykryj i odstaw na około 60 minut do lekkiego wyrośnięcia.
- Po tym czasie ponownie wyrób ciasto i odstaw do wyrośnięcia (na około 1- 1,5 godziny).
- Ponownie zagnieć ciasto i uformuj bochenek.
- Przykryj go i znowu odstaw do wyrośnięcia (na około godzinę – gdy w domu jest chłodno, to można wyrastać ciasto w piekarniku – wystarczy ustawić mu temperaturę około 30-35 stopni).
- Rozgrzej piekarnik do 230 stopni (w trybie góra dół).
- Gdy ciasto zrobiło się bardziej miękkie, to znaczy, że jest gotowe.
- Skrop chleb delikatnie wodą i jeśli chcesz możesz go posypać po wierzchu suszoną bazylią i granulowanym czosnkiem.
- Natnij chleb w kilku miejscach i można już piec.
- Piecz chleb w temperaturze 230 stopni (tryb góra-dół) przez 10 minut, potem zmniejsz temperaturę do 210 stopni i piecz kolejne 5 minut. Na koniec obniż temperaturę do 180 stopni i piecz chleb przez dalsze 25 minut.
- Aby uzyskać chrupiącą skórkę na chlebie dobrze jest przed samym pieczeniem spryskać wnętrze piekarnika wodą.
Prywatne
Pszenny chleb z suszonymi pomidorami – uwagi
Po chlebie cebulowym przyszła kolej na chleb pszenno-pomidorowy. Niebywały aromat nadają tu suszone pomidory z zalewy olejowej (ja użyłam moje domowe, które pływały sobie w towarzystwie czosnku i bazylii). Możecie też dodać do środka suszoną bazylię, albo troszkę czosnku – chleb można też posypać tymi przyprawami po wierzchu. Na chlebek „załapali się” nasi znajomi i na drugi dzień ostała się jeno piętka :) – to mówi, samo za siebie!
Zachęcam do wypróbowania również innych moich przepisów na domowy chleb.
Polecane przepisy na chleb pszenny
Koniecznie wypróbuj również inne moje przepisy na pyszne domowe chleby pszenne jak z piekarni, albo nawet lepsze! Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na chleb pszenny z suszonymi pomidorami
Przepis na prosty chleb pszenny na drożdżach z dodatkiem suszonych pomidorów to strzał w 10! Ten domowy chleb pszenny wychodzi przepyszny. Suszone pomidory dodane do ciasta nadają mu delikatny kolor i jednocześnie dodają mu wyjątkowego smaku. Koniecznie musicie upiec ten chleb pszenno-pomidorowy! Ja do swojego chleba pomidorowego używałam suszone pomidory z oleju, ale jeśli macie takie suszone bez zalewy, to też będą dobre.
Pszenny chleb z pomidorami
Przepis na prosty chleb pszenny przyda się zawsze. Szczególnie gdy nie macie gdzie kupić świeżego chleba. W domu przygotujecie go szybko, jedynie wyrastanie ciasta trochę zajmuje. A taki domowy chleb z pomidorami suszonymi jest o niebo lepszy niż chleb ze sklepu. Świeżo upieczony chleb, z chrupiącą skórką to prawdziwy rarytas :) Koniecznie wypróbujcie mój przepis krok po kroku.
Zachęcam również do wypróbowania innych moich przepisów na domowe chleby, polecam wam między innymi chleb pszenny w godzinę, chleb pszenny na zakwasie, chleb dyniowy, chleb tygrysi albo chleb ryżowy.