Ciasto Luizy ze śliwkami
Przepis na ucierane ciasto ze śliwkami i bezą (Louise Cake)
Zapraszam dziś na wyjątkowe ciasto Luizy ze śliwkami i bezą. To już lekko jesienne ciasto składa się z warstwy lekkiego ucieranego ciasta na maśle, które pieczone jest ze sporą ilością świeżych śliwek i warstwą słodkiej bezy z migdałami. Takie ciasto sprawdzi się świetnie na weekendowy deser, ale również na specjalne okazje. Koniecznie zobacz mój przepis ze zdjęciami i filmem z przygotowań i upiecz to ciasto ze śliwkami dla siebie i bliskich.
Spis treści
Ucierane ciasto Luizy ze śliwkami przepis krok po kroku
Jeśli lubisz soczyste, owocowe ciasta i uwielbiasz śliwki, to koniecznie wypróbuj przepis na to klasyczne ciasto.
Ucierane ciasto ze śliwkami i bezą przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o średnicy około 22-23 cm.
Składniki
składniki na ucierane ciasto
- 125 g masła (miękkiego)
- 100 g cukru pudru (2/3 szklanki)
- 1 łyżka wanilii (lub skórki z cytryny – ja użyłam wanilię)
- 3 żółtka (z jajek L – najlepiej w temp. pokojowej)
- 20 g wiórek kokosowych (około 2 lekko czubate łyżki)
- 125 g mąki pszennej (niepełna szklanka)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 80 ml mleka (w temperaturze pokojowej)
składniki na wierzch
- ok 500 g śliwek
- 3 białka (z jajek L – najlepiej w temp. pokojowej)
- 150 g cukru (3/4 szklanki)
- 1 łyżeczka soku z cytryny (lub octu winnego)
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 60 g płatków migdałowych (trochę ponad pół szklanki)
Instrukcja
Jak zrobić ciasto Luizy ze śliwkami krok po kroku
Krok 1 – przygotowania
- Formę do pieczenia posmaruj masłem i wysyp bułką tartą lub mąką (możesz też zamiast tego wyłożyć ją papierem do pieczenia).
- Piekarnik rozgrzej do 180 stopni (tryb góra/dół).
- Śliwki umyj, przekrój na pół, usuń pestki, a owoce przekrój jeszcze na pół – otrzymasz 4 kawałki z każdej śliwki.ok 500 g śliwek
- Przesiej przez sito mąkę razem z proszkiem do pieczenia.125 g mąki pszennej, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Krok 2 – przygotuj ucierane ciasto
- Masło zmiksuj razem z cukrem i wanilią (albo skórką cytrynową) na białą i puszystą masę – ja miksuję przez kilka minut na wysokich obrotach miksera.125 g masła, 100 g cukru pudru, 1 łyżka wanilii
- Dodaj żółtka – i krótko zmiksuj.3 żółtka
- Dodaj do masła wiórki kokosowe i krótko zmiksuj.20 g wiórek kokosowych
- Dodaj do masła na zmianę po trochu mąki i mleka.80 ml mleka
- Miksuj razem, krótko – tylko do połączenia składników.
- Przełóż ciasto do formy do pieczenia i piecz przez 20 minut.
Krok 3 – przygotuj bezę z migdałami
- Białka lekko zmiksuj, zacznij dodawać porcjami cukier i miksuj na wysokich obrotach miksera, aż piana zrobi się bardzo biała, lśniąca i gładka.3 białka, 150 g cukru
- Dodaj do białek sok z cytryny (albo ocet) i mąkę ziemniaczaną – zmiksuj krótko.1 łyżeczka soku z cytryny, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- Wsyp płatki migdałowe i delikatnie wymieszaj.60 g płatków migdałowych
Krok 4 – dokończ ciasto
- Na podpieczony spód ułóż gęsto śliwki – skórką do góry.
- Na śliwki wyłóż bezę i wyrównaj.
- Piecz ciasto jeszcze przez dalsze 35 minut.
- Po upieczeniu ciasto zupełnie ostudź zanim wyjmiesz je z formy.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Skąd się wzięło ciasto Luizy (Louise Cake)?
Ciasto Luizy to jedno ze starszych ciast – jego powstanie datuje się na około 1871 rok. Podobno zostało upieczone, aby uczcić ślub księżniczki Luizy – jednej z córek królowej Wiktorii. Tradycyjnie ciasto składało się z bardziej półkruchego ciasta, które smarowane było konfiturą malinową i pieczone z bezą z wiórkami kokosowymi. Przez lata przepis oczywiście ewoluował, a część owocowa była i jest dowolnie zmieniana. Moje dzisiejsze ciasto ze śliwkami i bezą jest inspirowane przepisem, który stworzył Ottolenghi (chociaż ja korzystam z wersji podanej na blogu Baking like a chef). Ucierane ciasto jest lekkie i mięciutkie, śliwki zapewniają dużą wilgotność i fajny smak, a beza z chrupiącymi lekko płatkami migdałowymi (zamiast wiórek kokosowych) dodaje słodyczy. Gorąco polecam!
Jakie składniki są niezbędne do upieczenia ciasta Luizy?
Do upieczenia ciasta ze śliwkami będziesz potrzebować kilku podstawowych składników, które albo masz już w domu, albo bez trudu kupisz w każdym sklepie. Tutaj podaję skróconą listę produktów na ciasto, które ja użyłam oraz ewentualne zamienniki.
- masło – u mnie to masło extra o zawartości tłuszczu 82 %, możesz też go zamienić na mix masła, albo nawet użyć masło roślinne
- mąka pszenna – najlepsza będzie mąka typ 500, 450 lub 550
- migdały – do bezy dodałam płatki migdałów, jeśli ich nie masz, albo nie lubisz lub nie możesz jeść migdałów, to użyj zamiast nich wiórki kokosowe, a ostatecznie możesz zrobić samą bezę bez dodatków
- śliwki – u mnie to odmiana mieszaniec, możesz użyć dowolne śliwki – jeśli będą bardzo duże, to możesz je pokroić je na więcej kawałków niż na 4. Poza sezonem na śliwki możesz posmarować ciasto powidłami śliwkowymi, albo użyć inne owoce sezonowe lub konfiturę owocową.
Składniki na ciasto w temperaturze pokojowej
Podstawą ciasta Luizy jest ucierane ciasto na maśle. Do jego przygotowania produkty powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego masło na ciasto wyjmij wcześniej z lodówki – ze dwie godziny powinny wystarczyć. Jeśli zapomnisz o tym, to możesz masło krótko podgrzać w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Mleko do ciasta również wyjmij wcześniej, albo podgrzej krótko w mikrofalówce lub rondelku – uważaj aby nie było za gorące! Jajka do ciasta też wyjmij wcześniej z lodówki, albo włóż je na kilka minut do gorącej wody.
Jak przechowywać ucierane ciasto na ze śliwkami i bezą?
Jeśli ucierane ciasto na maśle będzie podane tego samego dnia, to nie musisz go chować do lodówki. Na blacie kuchennym spokojnie może postać kilka godzin. Przez noc najlepiej schować go do lodówki, bo przez śliwki może łatwiej się psuć. U mnie przechowywane w lodówce ciasto postało nawet 5 dni. Ze względu na bezę ciasto nie bardzo nadaje się do zamrażania. Dlatego najlepiej zjeść je w całości.
Mam nadzieję, że to ucierane ciasto Luizy z bezą i śliwkami przypadnie Ci do gustu i będziesz je chętnie piec – również w innych smakach. Będzie mi niezmiernie miło jeśli podzielisz się swoimi wrażeniami pod przepisem.
Polecane przepisy na ciasta ze śliwkami
Jeśli lubisz śliwki i słodkie wypieki ze śliwkami, to koniecznie zobacz inne moje przepisy z tymi pysznymi owocami. Tutaj polecam między innymi trzy takie przepisy, a dużo więcej na blogu. Serdecznie zapraszam :)
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na ucierane ciasto ze śliwkami
Dziś zapraszam na tradycyjny przepis na ciasto Luisy ze śliwkami. Pod tą lekko tajemniczą nazwą kryje się ucierane ciasto ze śliwkami i bezą z migdałami. Samo ciasto jest proste do zrobienia, niezwykle reprezentacyjne i pyszne. Świetnie smakuje ze śliwkami albo z innymi owocami. Zobacz mój przepis ze zdjęciami i filmem z przygotowania aby dowiedzieć się jak zrobić ucierane ciasto ze śliwkami i jak zrobić migdałową bezę. Z tym przepisem pyszne jesienne ciasto jest na wyciągnięcie ręki!