Ciasto pomarańczowo-migdałowe
Przepis na świąteczne ciasto udekorowane kremem mascarpone
Przepis na ciasto pomarańczowo-migdałowe udekorowane choinką z kremu to nie tylko wyjątkowe połączenie smaków, ale także świąteczna uczta dla zmysłów. Soczysta pomarańcza i aromatyczne migdały łączą się tworząc delikatne ciasto, które ozdobione jest kremową choinką, dodającą świątecznego uroku. Prosta w wykonaniu receptura sprawia, że to ciasto doskonale wpisuje się w klimat bożonarodzeniowy, stanowiąc nieodłączny element świątecznego stołu. Odkryj magię smaku i wyglądu w tym wyjątkowym przepisie na ciasto pomarańczowo-migdałowe!
Spis treści
- Ciasto pomarańczowo-migdałowe przepis krok po kroku
- Pomarańczowe ciasto z migdałami uwagi
- Ciasto migdałowe z pomarańczą – niezbędne składniki
- Jak zrobić ciasto migdałowo-pomarańczowe – wskazówki
- Jak udekorować ciasto migdałowe?
- Co to jest krem 3M i jak go zrobić?
- Jak udekorować ciasto na Boże Narodzenie?
- Jak przechowywać ciasto pomarańczowo-migdałowe?
- Ile kcal ma ciasto migdałowo-pomarańczowe?
- Polecane przepisy na ciasta pomarańczowe i migdałowe
Ciasto pomarańczowo-migdałowe przepis krok po kroku
Jeśli szukasz prostego przepisu na smakowite i wilgotne ciasto świetne na święta, to koniecznie wypróbuj ten przepis!
Świąteczne ciasto pomarańczowo-migdałowe przepis z filmem
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 22/22 cm.
Składniki
składniki na ciasto pomarańczowo-migdałowe
- 170 g masła (miękkiego)
- 200 g cukru pudru (1 i 1/3 szklanki)
- skórka starta z jednej pomarańczy
- 2 jajka (rozmiar L – temp. pokojowa)
- 80 ml soku pomarańczowego
- 160 ml maślanki (w temp. pokojowej)
- ok 1,5 łyżeczki olejku migdałowego (lub do smaku)
- 225 g mąki pszennej (1,5 szklanki)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g mielonych migdałów (0,5 szklanki)
- krem do dekoracji (- zobacz w uwagach pod przepisem)
Instrukcja
Jak zrobić ciasto pomarańczowo-migdałowe
- Mąkę przesiej przez sitko razem z proszkiem do pieczenia, dodaj mielone migdały i wymieszaj łyżką.225 g mąki pszennej, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 50 g mielonych migdałów
- Masło zmiksuj z cukrem i skórką z pomarańczy na gęstą i jasną masę.170 g masła, 200 g cukru pudru, skórka starta z jednej pomarańczy
- Dodaj do masła po jednym jajku (ja dodaję dodatkowo po łyżce mąki) i krótko zmiksuj – tylko do połączenia.2 jajka
- Dodaj sok pomarańczowy i aromat migdałowy – krótko zmiksuj.80 ml soku pomarańczowego, ok 1,5 łyżeczki olejku migdałowego
- Wsyp mniej więcej połowę mąki i krótko zmiksuj, wlej maślankę i krótko zmiksuj.160 ml maślanki
- Wsyp resztę mąki i zmiksuj krótko na niskich obrotach – tylko do połączenia!
- Przełóż ciasto do przygotowanej foremki i wyrównaj.
- Piecz ciasto pomarańczowo-migdałowe w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (termoobieg) przez około 30-35 minut – do suchego patyczka.
- Po upieczeniu ciasto ostudź.
- Zupełnie zimne ciasto udekoruj kremem – ja cały wierzch posmarowałam białym kremem 3m.krem do dekoracji
- Na środku wycisnęłam zabarwionym na zielono kremem choinkę.
- Całość posypałam kolorowymi cukrowymi posypkami.
Film
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Pomarańczowe ciasto z migdałami uwagi
W okresie przedświątecznym i zimą uwielbiam pomarańcze i mandarynki i jem ich tyle, aby starczyło na cały rok. Ale oprócz jedzenia samych owoców przemycam je również do swoich wypieków. Uwielbiam takie aromatyczne, pachnące i pyszne ciasta pomarańczowe i inne wypieki z pomarańczami. Tym razem do swojego ucieranego ciasta pomarańczowego dodałam jeszcze mielone migdały. Razem utworzyło to idealne świąteczne ciasto. Fajnie puszyste, wilgotne i bardzo aromatyczne. Samo ciasto jest bardzo proste, więc aby dodać mu świątecznego charakteru udekorowałam je prostą choinką z kremu i kolorowymi cukrowymi posypkami. Dzięki temu ciasto wyglądało przepięknie!
Ciasto migdałowe z pomarańczą – niezbędne składniki
Do upieczenia samego ciasta będziesz potrzebować kilku podstawowych składników. Poniżej podaję ich listę oraz ewentualne zamienniki.
- masło – to ciasto ucierane i swoją puszystość i wilgotność zawdzięcza między innymi ucieraniu miękkiego masła z cukrem pudrem. Aby dobrze utrzeć masło musi być ono miękkie i w temperaturze pokojowej. Użyj tu masła dobrej jakości i zawartości tłuszczu około 82%.
- maślanka – zamiast maślanki możesz też użyć kefir, lub taki rzadszy jogurt naturalny. Pamiętaj aby wyjąć go wcześniej z lodówki, aby się ogrzał. Jeśli jednak o tym zapomnisz, to możesz podgrzać go krótko w mikrofalówce i potem dokładnie wymieszać.
- sok i skórka pomarańczowa – do ciasta dla smaku dodałam skórkę startą z jednej większej pomarańczy i dodatkowo wycisnęłam z niej sok – wyszła mi 1/3 szklanka soku.
- migdały – do ciasta dodałam mielone migdały – jeśli nigdzie nie dostaniesz ich zmielonych, to możesz je zmielić młynkiem, albo malakserem.
Jak zrobić ciasto migdałowo-pomarańczowe – wskazówki
To ciasto typu ucieranego i najważniejsze jest tu dobre zmiksowanie/utarcie masła z cukrem. Ja wolę w tym przypadku używać cukru pudru, który idealnie łączy się z miękkim masłem. Zawsze miksuję je razem przez kilka minut, aż widzę, że masa zbladła i nabrała puszystości.
Wtedy pozostałe składniki po dodaniu miksuję już bardzo krótko – tylko do połączenia składników. Zbyt długie miksowanie ciasta po dodaniu mąki może skutkować twardszym ciastem, albo nawet może powstać po upieczeniu zakalec. Dlatego na koniec lepiej domieszać ciasto łyżką lub łopatką niż zbyt długo miksować.
Jak piec ciasto pomarańczowo-migdałowe?
Ciasto przełóż do formy do pieczenia o wielkości około 22/22 cm i wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (w trybie termoobiegu). Możesz też piec je w temperaturze 180 stopni i trybie góra/dół. Ciasto piecz około 30 minut – ale pamiętaj, że każdy piekarnik piecze inaczej. Dlatego pod koniec sprawdź, czy ciasto jest już dobrze upieczone i w razie potrzeby podpiecz je dłużej.
Jak udekorować ciasto migdałowe?
Ciasto możesz udekorować dowolnie – na co dzień wystarczy nawet posypać wierzch ciasta cukrem pudrem. Możesz też rozpuścić czekoladę i polać nią po wierzchu – fajnie się tu sprawdzi biała czekolada. Możesz też podać to ciasto z bitą śmietaną lub z kremem zrobionym ze śmietany kremówki i serka mascarpone. Zamiast kremu i polewy możesz przygotować zwykły lukier, albo lukier z sokiem pomarańczowym, aby podkreślić pomarańczowy smak ciasta.
Ja postanowiłam udekorować ciasto pomarańczowo-migdałowe w bardziej świąteczny sposób. Do tego potrzebowałam bardziej stabilnego kremu, który będzie się ładnie wyciskał i trzymał kształt bez względu na okoliczności. Najlepiej do tego nadają się kremy na bazie masła. Tradycyjny krem maślany nie należy do moich ulubionych dlatego zdecydowałam się na jego bardziej smaczną wersję czyli krem 3M.
Co to jest krem 3M i jak go zrobić?
Sama nazwa już trochę wskazuje co to za krem, bo 3m oznacza – masło, mleko i mascarpone. Mleko użyte do tego kremu to słodzone mleko skondensowane. Możesz tu użyć mleko skondensowane dostępne w tubce, szczególnie że do udekorowania tego ciasta, albo babeczek wystarczy 100 g mleka skondensowanego. Jeśli nie chcesz otwierać całej puszki i potem zastanawiać się jak ją wykorzystać, to kup właśnie mleko w tubce. Najważniejsza zasada przy tym kremie jest, że masła i mleka używasz w równych porcjach – ja użyłam po 100 g każdego, a serka mascarpone dwa razy tyle – czyli 200 g. I jeszcze jedno – wszystkie składniki MUSZĄ być w temperaturze pokojowej inaczej krem może się warzyć podczas miksowania.
Gotowy krem bardzo łatwo zabarwić na inny kolor. Możesz też dodać mu smaku dzięki olejkom smakowym – ja dodałam odrobinę pomarańczowego olejku. Krem bardzo łatwo się wyciska i ładnie trzyma formę. To co nie zużyjesz możesz przechować w lodówce, a potem ocieplić do temperatury pokojowej i użyć ponownie.
Zobacz mój krótki filmik na którym pokazuję ja przygotowuję taki krem. Najpierw miksuję przez kilka minut – przynajmniej przez 5 minut samo miękkie masło, potem dodaję całe mleko skondensowane i miksuję już tylko do połączenia. Na koniec dodaję po łyżce serek mascarpone w temperaturze pokojowej i krótko miksuję. Barwniki dodaję na koniec – można podzielić krem na różne porcje i do każdej dodać inny barwnik spożywczy dla koloru.
Jak udekorować ciasto na Boże Narodzenie?
Ja odłożyłam mniej więcej połowę swojego kremu 3m i dodałam do niego porcjami zielony barwnik i odrobinę czarnego barwnika – aż uzyskałam odcień, który się mi podobał.
Jasnym kremem posmarowałam cienką warstwą całą powierzchnię ciasta. Mniej więcej na środku odcisnęłam sobie kształt dużej choinki – możesz też wyciąć na kartce większy podłużny trójkąt, położyć go na cieście i zaznaczyć czubkiem noża. Ułatwi to potem wyciskanie choinki.
Na samym dole zaznaczonej choinki położyłam kawałek kory cynamonu i zaczęłam wyciskać rzędy zielonego kremu – robiłam to tylką 1M od Wiltona (tzw. tylka gwiazdka). Na szczycie choinki położyłam cukrową gwiazdkę. Możesz też położyć np. gwiazdkę anyżu. Na koniec posypałam choinkę i jej otoczenie różnymi kolorowymi posypkami. Nie zużyłam tu całego zielonego kremu i zostało mi go całkiem sporo. Na koniec więc zrobiłam jeszcze z niego obwódkę po brzegach ciasta z boku i od góry – wyglądało to jak girlanda z gałązek – które również posypałam potem posypką.
Wpadłam na ten pomysł z „girlandą” już po zrobieniu wszystkich zdjęć, więc jej nie widać na nich. Za to zrobiłam na szybko zdjęcie razem z nią i możesz je zobaczyć poniżej.
Jak przechowywać ciasto pomarańczowo-migdałowe?
Jeśli ciasto udekorujesz kremem 3M to może ono razem z nim stać około 2-3 dni na zewnątrz (o ile nie masz zbyt gorąco w domu). Najlepiej ciasto przechowywać w pojemniku z pokrywką. Jeśli ciasto jest posypane cukrem pudrem, albo polane czekoladą, to może stać na zewnątrz (pod przykryciem) nawet do tygodnia czasu. Z kremem na bazie śmietany kremówki lepiej przechowywać go w lodówce.
Ciasto może być również zamrożone. Możesz je zamrozić z dekoracją zrobionego z kremu maślanego, albo samo ciasto bez dekoracji. Ciasto może być w zamrażarce przez około 3 miesiące.
Ile kcal ma ciasto migdałowo-pomarańczowe?
100 g samego ciasta (bez kremu czy też polewy) ma około 340 kcal. Jeśli ciasto udekorujesz kremem 3M w proporcji 100 g masła, 100 g mleka skondensowanego słodzonego i 200 g mascarpone, to 100 g ciasta będzie miało około 374 kcal (to uśredniona wartość, bo ze względu na dekorację każdy kawałek może mieć nieco różną kaloryczność). Za to jeśli ciasto z kremem 3M podzielisz na 16 porcji, to każda z nich będzie miała około 327 kcal. Jak na ciasta świąteczne myślę, że to bardzo przyzwoity wynik ;)
Mam nadzieję, że ten przepis przypadnie ci do gustu i będziesz z niego korzystać nie tylko na święta. Bo to ciasto pomarańczowo-migdałowe jest tak smakowite i uniwersalne w smaku, że można je jeść przez cały rok!
Koniecznie zobacz inne moje przepisy na Boże Narodzenie, a szczególnie polecam ci moje zestawienie – 60 przepisów na ciasta na Boże Narodzenie, gdzie znajdziesz wybrane przeze mnie przepisy na serniki, makowce, seromakowce, ciasta z kremem, pierniki, babeczki i oczywiście świąteczne ciasteczka.
Polecane przepisy na ciasta pomarańczowe i migdałowe
Zobacz również inne moje przepisy na pyszne ciasta z pomarańczami albo migdałami. Na blogu jest ich całkiem spory wybór, a ja polecam tu między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na pomarańczowe ciasto z migdałami
Zobacz mój prosty i pyszny przepis na ciasto pomarańczowo-migdałowe. To ucierane ciasto na święta Bożego Narodzenia wygląda rewelacyjnie dzięki dekoracji z choinki zrobione z kremu maślanego i kolorowych posypek. Zobacz mój dokładny przepis opisany krok po kroku, przepis ze zdjęciami z przygotowań a także z filmem z przygotowań i zrób to pyszne ciasto już dziś! Ciasto z pomarańczami i migdałami idealnie smakuje i wpisuje się w zimowy charakter świąt. Krem 3m doskonale nadaje się do dekoracji, a do tego nie jest zbyt słodki. Zobacz moje wskazówki i dowiedz się jak udekorować ciasto na święta Bożego Narodzenia, aby zachwycić całą rodzinę.