Paszteciki z pieczarkami
Przepis na wigilijne paszteciki z pieczarkami i cebulą
Zapraszam dziś na tradycyjne drożdżowe paszteciki z pieczarkami i podsmażoną cebulką. Takie paszteciki to idealna przekąska do zjedzenia w ciągu dnia, ale również świetna przystawka na różnych imprezach czy świętach. Zobaczcie jak prosto można zrobić takie grzybowe paszteciki w domu i koniecznie przygotujcie je dla swoich bliskich.
Spis treści
Paszteciki z pieczarkami przepis krok po kroku
Jeśli szukacie idealnego przepisu na paszteciki drożdżowe z pieczarkami, to dobrze trafiliście! Spróbujcie koniecznie!
Paszteciki z pieczarkami przepis
Składniki
składniki na ciasto drożdżowe do pasztecików
składniki na farsz z pieczarek do pasztecików
- ok 500 g pieczarek ((jeśli je lubicie, to możecie dać wiecej))
- 1 cebula (duża )
- przyprawy (ulubione -do smaku)
dodatkowe składniki do pasztecików
- 1 jajko (do posmarowania pasztecików)
- zioła (, ziarenka – do posypania)
Instrukcja
Jak zrobić ciasto drożdżowe do pasztecików
- Drożdże rozkrusz do wysokiej miski, zasyp cukrem i zalej ciepłym mlekiem. Wymieszaj i odstaw na około pół godziny do wyrośnięcia.20 g drożdży, 1 łyżeczka cukru, 60 ml mleka
- W dużej misce umieść pozostałe składniki ciasta, dodaj rozczyn drożdżowy i całość dokładnie wymieszaj i zagnieć (ja tradycyjnie skorzystałam z pomocy miksera).1 szczypta soli, 1 jajko, 250 g mąki pszennej, 50 g masła
- Gdy ciasto będzie gotowe – gładkie i będzie ładnie odchodzić od rąk i miski – przykryj miskę ręczniczkiem i odstaw ciasto do wyrośnięcia na około godzinę.
Jak zrobić farsz pieczarkowy do pasztecików
- Pieczarki i cebulę umyj, obierz i drobno pokrój.1 cebula, ok 500 g pieczarek
- Na rozgrzanej patelni podsmaż cebulkę, gdy będzie szklista dodaj pieczarki.
- Przesmażone warzywa dopraw tak jak lubisz – raczej nie ma co żałować soli, bo ciasto jest mało słone.przyprawy
Jak zrobić paszteciki z pieczarkami
- Wyrośnięte ciasto wyjmij z miski i krótko zagnieć.
- Podziel je na dwie części.
- Jedną z nich rozwałkuj na placek o grubości około pól centymetra.
- Wyłóż na niego połowę farszu (pozostawiając brzegi puste).
- Zwiń ciasto w rulon, a następnie ostrym nożem pokrój na mniejsze kawałki (około 4-5).
- Ułóż tak przygotowane paszteciki na przygotowanej blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia).
- Podobnie postępuj z drugim kawałkiem ciasta.
- Bułeczki posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp po wierzchu ziołami, solą lub ziarenkami.1 jajko, zioła
- Odstaw paszteciki na około 30 minut, a w tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni (góra/dół).
- Piecz paszteciki przez około 20-25 minut – aż będą rumiane.
Notatki
Prywatne
Drożdżowe paszteciki z grzybami – uwagi
Tradycyjne drożdżowe paszteciki z pieczarkami i cebulą będą idealnym dodatkiem do wigilijnego barszczu, ale również świetnie się sprawdzą jako drugie śniadanie do pracy :)
Ostatnio mój mąż przy prawie każdej wizycie w Lidlu kupuje tam sobie paszteciki z pieczarkami (a muszę dodać, że on nie za bardzo lubi grzyby) i się nimi zajada.
Korzystając z tej niespodziewanej miłości do pieczarek i nadzienia pieczarkowego postanowiliśmy zrobić sobie zamiast tradycyjnego obiadku paszteciki z pieczarkami (mąż zrobił sobie jeszcze do nich barszczyk, aby tradycji stało się zadość :)).
Przepis jest bardzo prosty i dość szybki (bądź, bo bądź mamy tu do czynienia z ciastem drożdżowym).
Z podanej porcji otrzymacie około 8-10 sztuk dużych pasztecików.
Jak zrobić paszteciki z pieczarkami – wskazówki
Zaczynamy oczywiście od przygotowania ciasta drożdżowego, bo ono potrzebuje najwięcej czasu.
Ja zawsze korzystam ze świeżych drożdży, bo od razu widzę, czy ciasto wyjdzie, czy nie.
Drożdże rozkruszam do szklanki i mieszam z cukrem aż się lekko rozpuszczą. Wtedy dodaję do nich letnie mleko (nie gorące) i mieszam.
Szklankę z rozczynem przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce – często chowam go do mikrofalówki, bo tam nie będzie narażony na przeciągi.
Gdy drożdże urosną i się napuszą (będą jak gąbka) wtedy dodaję je do reszty składników i wyrabiam ciasto.
Jeśli drożdże wam nie urosną, to znaczy, że albo były za stare, albo mleko było zbyt ciepłe i drożdże „umarły”. Wtedy trzeba przygotować nową porcję. Nie ma się co łudzić, że mimo wszystko ciasto wam wyrośnie.
Gotowe ciasto drożdżowe na paszteciki z pieczarkami odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Miskę przykrywamy i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów. Możecie również wstawić miskę do piekarnika i ustawić temperaturę 30 stopni – wtedy ciasto wyrośnie szybciej.
W trakcie wyrastania ciasta przygotowujemy farsz do pasztecików.
Cebulę i pieczarki kroimy drobno i podsmażamy na patelni. Doprawiamy do smaku.
Wyrośnięte ciasto na paszteciki z pieczarkami wałkujemy, nakładamy farsz z pieczarek i cebuli, zwijamy i kroimy na małe paszteciki.
Paszteciki odstawiamy do lekkiego napuszenia, a następnie pieczemy.
Taki pasztecik z pieczarkami smakuje równie dobrze na ciepło jak i na zimo :)
Gorąco polecam takie paszteciki z pieczarkami na Wigilię albo na imprezę sylwestrową.
Zapraszam was również do wypróbowania przepisów na stromboli (z różnymi nadzieniami), pieczone minicalzone, albo na paluchy z ciasta drożdżowego.
Na wigilię polecam również paszteciki z kapustą i grzybami.
A tu pierwsze moje zdjęcia zrobione do tego przepisu :)
Polecane przepisy na pyszne przekąski
Koniecznie zobaczcie inne moje przepisy idealne na przekąski i nie tylko. Tutaj polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Paszteciki z pieczarkami i cebulą
Domowe drożdżowe paszteciki to wigilijny MUST HAVE. Wigilia tradycyjnie w Polsce jest postna, więc wszystkie dania są bez mięsa. W wielu domach właśnie podawane są paszteciki - które szczególnie dobrze smakują w towarzystwie wigilijnego barszczyku. Moje paszteciki wykonane są z ciasta drożdżowego, które wymaga trochę więcej czasu, za to wynagradza nam pysznym, puszystym ciastem. Przepis na paszteciki wigilijne przyda się zresztą nie tylko w wigilię, ale również na Sylwestra. Ja bardzo często piekę dużą porcję pasztecików z pieczarkami i pasztecików z kapustą i grzybami na sylwestrowe imprezy. I zwykle znikają nie wiadomo kiedy.
Te małe bułeczki z pieczarkami i cebulą możecie podawać na ciepło, ale równie dobrze smakują na zimno. Te które nie zostaną zjedzone podczas kolacji wigilijnej możecie zjeść następnego dnia na śniadanie, albo na przekąskę. Pieczarki do pasztecików kroję zwykle bardzo drobno i tak samo kroję cebulkę. Podsmażam warzywa i przyprawiam. Gdy pieczarki ostygną dodaję nadziewam nimi ciasto drożdżowe.
Możecie również przygotować kiszoną kapustę - drobno ją pokroić i gotować na małym ogniu do miękkości z kawałkami suszonych grzybów. Takie paszteciki z kapustą i grzybami są równie pyszne co te z pieczarkami. Wymagają one jednak odrobinę więcej czasu na przygotowanie nadzienia. A wy jakie nadzienie do pasztecików lubicie najbardziej? Pieczarkowe, czy jednak z kapusty kiszonej?
Pasztecik z pieczarkami
Moje paszteciki są spore, to całkiem duża bułka. Dlatego jeden w zupełności wystarczy, aby się najeść. Jeśli przygotowujecie jedzenie dla większej ilości ludzi, to proponuję zrobić ciasto z nadzieniem pieczarkowym pokroić na mniejsze kawałki - np. na plasterki o grubości około 2 cm. Wtedy wystarczy, aby poczęstować nimi wszystkich gości.
Jeśli szukacie inspiracji na świąteczne przepisy, to zajrzyjcie do moich bożonarodzeniowych przepisów. Znajdziecie tam nie tylko mnóstwo ciasta, ale także trochę dań wytrawnych. Ja wam mogę polecić gorąco pierogi z ziemniakami idealne na Wigilię.