Migdałowy pudding chia
Przepis na wegański pudding chia na mleku migdałowym
Zapraszam dziś na migdałowy pudding chia, czyli deser zrobiony z nasion chia zanurzonych w mleku migdałowym. Mój pudding przełożyłam dodatkowo musem truskawkowym i podałam ze świeżymi owocami. W ten sposób otrzymałam przepyszny i zdrowy deser. A możecie go zjeść również na śniadanie. Gorąco polecam!
Spis treści
Migdałowy pudding chia przepis krok po kroku
Zróbcie ze mną zdrowy wegański pudding chia z musem truskawkowym i zjedzcie go ze smakiem o każdej porze dnia.
Migdałowy pudding chia przepis
Składniki
składniki na migdałowy pudding chia
- 4 łyżki nasion chia
- 360 ml mleka migdałowego
- 1 łyżka syropu z agawy (albo innego słodzidła)
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
- 1 szklanka truskawek
- cukier puder (do truskawek – mniej więcej 1 łyżeczka)
- świeże owoce
Instrukcja
Jak zrobić migdałowy pudding chia
- Nasiona chia wsyp do miski, zalej mlekiem, dodaj syrop z agawy i ekstrakt – energicznie wymieszaj i wstaw miskę do lodówki na kilka godzin (najlepiej na noc – im nasiona dłużej stoją w mleku, tym gęstszy pudding).4 łyżki nasion chia, 360 ml mleka migdałowego, 1 łyżka syropu z agawy, 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
- Możesz co jakiś czas przemieszać pudding widelcem.
- Truskawki zmiksuj lub ugnieć widelcem z cukrem.1 szklanka truskawek, cukier puder
- Do szklaneczek nałóż trochę puddingu, na wierzch nałóż truskawki i przykryj resztą puddingu.
- Wierzch udekoruj świeżymi owocami.świeże owoce
Prywatne
Wegański pudding z chia – uwagi
Dziś będzie trochę o zdrowiu i zdrowym odżywianiu.
Wcześniej pisałam o domowym mleku migdałowym, a teraz pokażę Wam jak możecie go wykorzystać i podam przepis na migdałowy pudding chia.
Co to jest „chia”?
Otóż chia, a właściwie szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) to pochodząca z Meksyku i Gwatemali roślina o szerokich liściach i niedużych, fioletowych lub białych kwiatach. Jej owoce zawierają dużą ilość owalnych nasion, nazywanych nasionami chia. Ich właściwości zdrowotne doceniły już plemiona Nahua (Azteków) w środkowym Meksyku. Nasiona chia były, zaraz po fasoli i kukurydzy, trzecią najważniejszą dla Azteków uprawą.
Nasiona chia, które słyną ze swych wyjątkowych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Nasiona chia zawierają więcej kwasów omega-3 niż uchodzący za ich skarbnicę hodowlany łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z niego szpinak. Ponadto odznaczają się wysoką zwartością pełnowartościowego białka, zapobiegających rozwojowi nowotworów antyoksydantów, obniżającego ciśnienie krwi potasu, regulującego trawienie błonnika, kojącego nerwy magnezu, wzmacniającego kości fosforu i wielu innych dobroczynnych substancji.
Nasiona chia zmnieszają ryzyko rozwoju raka piersi, wpływają na lepszą pamięć, uspokajają, a nawet mogą pomóc złagodzić objawy depresji.
Zawarte w nasionach chia kwasy omega-3 wpływają pozytywnie także na układ sercowo-naczyniowy. Razem z błonnikiem, którego również w nich nie brakuje, przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz do podwyższenia stężenia „dobrego” cholesterolu HDL. W ten sposób zapobiegają tworzeniu się miażdżycy i zmniejszają ryzyko licznych chorób serca, np. choroby wieńcowej. Ponadto nasiona szałwii hiszpańskiej są bogate w potas, który odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi, oraz inne pierwiastki, które wspomagają pracę serca, czyli magnez, wapń i sód. W 100 g nasion chia znajduje się aż 16,54 g białka, zawierają one aż 91 ze 100 aminokwasów, dzięki czemu górują nad innymi nasionami białkowymi. Ten niemalże idealny profil aminokwasowy sprawia, że nasiona chia są doskonałym źródłem białka dla wegetarian, a także dobrym źródłem energii dla kulturystów i sportowców.
Nasiona po zalaniu płynem – np. mlekiem mocno pęcznieją i po kilku godzinach tworzą gęstą masę – coś w rodzaju puddingu.
Możecie dodać do takiego gotowego puddingu świeże owoce, albo mus owocowy i uzyskacie pyszny, zdrowy deser, albo śniadanie. Aby uzyskać jeszcze zdrowsze danie i większej ilości składników odżywczych zrobiłam pudding chia na domowym mleku migdałowym (więcej o jego wartościach znajdziecie tutaj). Oczywiście możecie wykorzystać też zwykłe mleko, mleko sojowe lub mleczko kokosowe.
Z przepisu otrzymacie dwie spore porcje.
Życzę Wam smacznego :)
Spróbujcie również przepisu na domowy kisiel truskawkowy albo na truskawkowe tiramisu.
Polecane przepisy na puddingi
Koniecznie zobaczcie również inne moje przepisy na pyszne puddingi idealne na śniadanie i na deser.
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na migdałowy pudding chia
Przepis na wegański migdałowy pudding chia to pomysł na świetne śniadanie albo nawet deser. Bo taki migdałowy pudding chia z truskawkami smakuje tak wybornie i tak świetnie wygląda, że może uchodzić za deser. Ja go przygotowałam w słoiczkach i zabrałam je do pracy. Zjadłyśmy je z koleżanką na drugie śniadanie i obydwie byłyśmy nimi zachwycone. Najlepsze jest tu to, że ten pudding robi się praktycznie sam. Wieczorem trzeba tylko zmieszać nasiona chia z mlekiem migdałowym i zostawić na noc, aby nosiona nasiąkły i wchłonęły mleko. Tak powstaje migdałowy pudding chia. Aby dodać mu smaku i charakteru rano przełożyłam migdałowy pudding chia do szklaneczek na zmianę ze zmiksowanymi truskawkami. Na koniec trochę owoców na wierzch i pyszne danie gotowe!
Wegański pudding chia z truskawkami
Szybkie przygotowanie i proste składniki to tajemnica sukcesu puddingu chia. A do tego taki migdałowy pudding chia smakuje wyśmienicie! Ze świeżymi owocami tworzy pyszny i zdrowy posiłek. Gdy się skończy sezon na truskawki zróbcie go z innymi owocami. Idealnie sprawdzą się tu także maliny, borówki czy jagody! Koniecznie wypróbujcie mój przepis na migdałowy pudding chia. Wegański pudding chia z truskawkami zasmakuje każdemu! Polecam wam również jogurtowe chia z truskawkami oraz pudding chia z mango.