Strucla z makiem
Przepis na drożdżową struclę z makiem
Drożdżowa strucla z makiem to wspaniały, tradycyjny wypiek, który kojarzy się przede wszystkim z okresem świątecznym. To pyszna i aromatyczna przekąska, która z pewnością zadowoli podniebienia nie tylko w trakcie Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, ale również na inne okazje i uroczystości. To idealna propozycja dla miłośników tradycyjnych smaków i dla tych, którzy chcą poczuć się jak w domu, delektując się wspaniałym wypiekiem w towarzystwie najbliższych. Koniecznie wypróbujcie mój przepis!
Spis treści
Strucla z makiem – przepis krok po kroku
Jeśli uwielbiasz ciasta z makiem i do tego lubisz ciasta drożdżowe, to koniecznie spróbuj tego połączenia dwóch smaków. Ciasto drożdżowe zawijane z nadzieniem z maku smakuje doskonale i sprawdzi się zarówno na święta jak i na weekend do kawy.
Strucla z makiem przepis
Składniki
składniki na masę makową do strucli
- 300 g maku ((około 2 szklanki) niemielonego )
- 150 g masła
- 150 g cukru pudru (- 1 szklanka)
- 4 jajka (rozmiar L)
- 1 litr mleka
- 100 g miodu
- 100 g migdałów i orzechów (rozdrobnionych (chyba że ktoś woli więcej :)))
- 150 g rodzynek
- 100 g skórki pomarańczowej
- 25 ml rumu
- olejek migdałowy (opcjonalnie – ja bardzo lubię)
składniki na ciasto drożdżowe do strucli
- 200 ml mleka (letniego)
- 30 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru (do drożdży)
- 70 g cukru (- 1/3 szklanki)
- 100 g masła
- 2 jaja (rozmiar L)
- 1 szczypta soli
- 500 g mąki pszennej
Instrukcja
Jak zrobić masę makową do strucli z makiem
- Zagotuj mleko, mak opłucz i zalej wrzącym mlekiem – postaw na ogień, powoli doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 30 minut.1 litr mleka, 300 g maku
- Ugotowany mak osącz (najlepiej na drobnym sicie, albo durszlaku wyłożonym pieluszką tetrową lub gazą), ostudź a następnie zmiel w maszynce do mielenia mięsa – dwa razy (przy drugim mieleniu można do maku dodać orzechy i migdały wtedy będą bardzo drobne).100 g migdałów i orzechów
- W garnku rozpuść masło, miód i cukier puder, dodaj bakalie.150 g masła, 150 g cukru pudru, 100 g miodu, 100 g migdałów i orzechów, 150 g rodzynek, 100 g skórki pomarańczowej
- Dołóż zmielony mak, a na koniec wbijaj pojedynczo jajka i energicznie wymieszaj.4 jajka
- Na koniec dodaj rum (nie jest to konieczne) i aromat migdałowy (jak dla mnie – nie ma makowca bez tego aromatu :)).25 ml rumu, olejek migdałowy
- Masę schłodź, jeśli nie będziesz jej używać tego samego dnia, to schowaj ją do lodówki – taką masę można nawet zamrozić i użyć w późniejszym terminie :)
Jak zrobić ciasto drożdżowe do struli z makiem
- Drożdże rozprowadź w letnim leku z 1 łyżeczką cukru, po czym odstaw przykryty rozczyn do wyrośnięcia (zwykle trwa to około pół godziny, albo mniej).30 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 200 ml mleka
- Do miski wsyp przesianą mąkę, resztę cukru, sól i jaja, dodaj rozpuszczone i przestudzone masło.70 g cukru, 2 jaja, 1 szczypta soli, 500 g mąki pszennej, 100 g masła
- Dodaj rozczyn drożdży i zagnieć jednolite ciasto (ja to robię mikserem i świetnie się to sprawdza :)).
- Miskę przykryj i odstaw do wyrośnięcia (bardzo ładnie wyrastają ciasta drożdżowe w piekarniku – wystarczy ustawić mu temperaturę 30-35 stopni i wstawić przykryte ciasto – działa zawsze :)).
- Po godzinie ciasto znowu zagnieć, podziel na dwie części i rozwałkuj na posypanym mąką blacie na dwa prostokąty o wymiarach mniej więcej 20 x 40 cm.
- Ciasto możesz posmarować białkiem (wtedy masa makowa nie będzie odstawała od ciasta). Nałóż masę makową na przygotowane placki (brzegi pozostaw wolne).
- Zwiń ciasto w rulony i dociśnij końce.
- Przenieś ostrożnie ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Przykryj ściereczką i pozostaw do lekkiego podrośnięcia na około 30 minut.
- Piecz przez 40 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (góra-dół_. Jeśli w trakcie pieczenia ciasto będzie się za nadto rumienić, wtedy możesz go przykryć folią aluminiową.
- Po ostudzeniu posmaruj ciasta lukrem i posyp bakaliami. Lukier zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu ciasta :)
Prywatne
Drożdżowe ciasto z makiem – uwagi
Uwielbiam ciasta z makiem – przyzna to każdy, kto mnie zna :) Nie mogło tu więc zabraknąć makowców :)
Dziś przepis na drożdżową struclę z makiem. Ja tą konkretną zrobiłam z białym makiem (trochę trudniej go dostać niż mak niebieski, ale jest pyszny – to podstawowy składnik rogali świętomarcińskich). Oczywiście struclę makową można zrobić z makiem niebieskim :)
Przepis na ciasto drożdżowe jest bardzo uniwersalne i można z niego robić chałki i bułeczki drożdżowe (ja zresztą często robiąc struclę, obcinam z obu końców po kilka plasterków i piekę je jako bułeczki z makiem :)).
Z podanego przepisu otrzymacie dwie bardzo duże strucle, więc jeśli nie podołacie takiej ilości zróbcie ciasto tylko z połowy :)
Do tej strucli sama mieliłam mak, ale można oczywiście skorzystać z maku mielonego, albo z gotowej masy makowej. W tym przypadku polecam dodanie do niej około dwóch jajek, 1/4 kostki masła oraz bakalie – rodzynki, orzechy – bo według mnie zawsze jest ich tam za mało.
Mak można przygotować sobie dzień wcześniej, wtedy będzie mniej pracy przy pieczeniu :)
Wypróbuj mój przepis na strucla z makiem oraz również na makowiec zawijany z przepisu Karola Okrasy.
Zajrzyjcie również do moich pozostałych przepisów na ciasta z makiem.
Zachęcam również do obserwowania mojego instagrama, gdzie moje przepisy możecie sobie łatwo zapisać na później.
Polecane przepisy na ciasta z makiem
Wszystkich wielbicieli ciast z makiem zapraszam do wypróbowania innych moich przepisów na te niezwykle pyszne i wciągające ciasta. Na blogu znajdziecie ich całkiem sporo, więc na pewno każdy znajdzie przepis idealny dla siebie. Tutaj polecam Wam trzy z nich:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Przepis na struclę z makiem
Przepis na tradycyjne zawijane ciasto drożdżowe z makiem. Taki drożdżowy makowiec to idealne ciasto na Boże Narodzenie, albo na Wielkanoc. W wielu domach drożdżowa strucla z makiem to tradycyjne ciasto świąteczne. Ja też nie wyobrażam sobie świąt bez drożdżowego makowca. Moja mama w dzieciństwie nigdy sama nie robiła zawijanego makowca - zawsze robiliśmy ciasto makowiec na biszkopcie. Za to zawsze była strucla z makiem z cukierni. Teraz gdy ja tyle piekę nie kupuję ciast, więc sama upiekłam struclę makową.
Strucla drożdżowa z makiem
Zobaczcie mój dokładny przepis na struclę z makiem i sprawdźcie jak zrobić mak do strucli. Taka domowa masa makowa jest o niebo lepsza od takiej sklepowej. Możecie przygotować od razu większą porcję i wykorzystać masę makową do innych wypieków z makiem. Możecie ją również zamrozić na przyszłość. Mam nadzieję, że ta strucla z makiem pojawi się w święta na wielu stołach. Wypróbujcie również inne moje przepisy na ciasta z makiem i koniecznie zróbcie mój przepis na seromakowca. To pyszne połączenie sernika i makowca.