Czekoladowe ciasto z fasoli
Przepis na bezglutenowe ciasto czekoladowe z czerwonej fasoli
Bezglutenowe czekoladowe ciasto z fasoli i z bananami to pyszna i zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego ciasta czekoladowego. Zamiast mąki pszennej używa się w nim zmiksowanej czerwonej fasoli, co sprawia, że ciasto jest bogate w białko i błonnik. Banany dodają słodyczy i wilgoci, a gorzkie kakao nadaje intensywny smak. To idealne ciasto dla osób na diecie bezglutenowej lub poszukujących zdrowszych wariantów słodkości. Spróbujcie koniecznie!
Spis treści
Czekoladowe ciasto z fasoli PRZEPIS krok po kroku
Jeśli szukasz pomysłu na niebanalne i bezglutenowe ciasto czekoladowe, to koniecznie wypróbuj ten przepis.
Czekoladowe ciasto z fasolą przepis
Wyposażenie
- Przepis na foremkę o wielkości około 25 cm.
Składniki
składniki na bezglutenowe ciasto czekoladowe z fasolą
- 2 puszki czerwonej fasoli ((około 400 g każda))
- 2 banany (duże (lub 3 mniejsze) – około 240 g)
- 150 g cukru ((użyłam cukier kokosowy) – 3/4 szklanki)
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 4 jajka (rozmiar L)
- 4 łyżki kakao (czubate )
- 3 łyżki oleju (- może też być kokosowy)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego (lub płaska łyżeczka sody oczyszczonej)
Instrukcja
Jak zrobić czekoladowe ciasto z fasoli krok po kroku
- Fasolę wyłóż na sitko i dokładnie opłucz.2 puszki czerwonej fasoli
- Włóż ją do miski, dodaj pokrojone banany i całość dokładnie zmiksuj blenderem lub malakserem.2 banany, 2 puszki czerwonej fasoli
- Dodaj jajka, cukier, kakao, olej, cukier waniliowy i proszek do pieczenia – wymieszaj łyżką.2 łyżeczki cukru waniliowego, 4 jajka, 4 łyżki kakao, 3 łyżki oleju, 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- Przelej ciasto do keksówki o długości około 25-27 cm.
- Piecz w 180 stopniach (góra/dół) przez około godzinę – do suchego patyczka.
- Po ostudzeniu udekoruj ciasto wg uznania – ja je polałam rozpuszczoną czekoladą i posypałam pokruszonymi bezikami :)
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Bezglutenowe ciasto czekoladowe z fasoli – uwagi
Zobaczyłam u Kasi z Gotuję bo lubię czekoladowe ciasto z fasoli i tak mnie zaintrygowało, że nie mogłam przejść koło niego obojętnie. A to jest tym bardziej dziwne, bo ja nie cierpię fasoli i NIGDY jej nie jadam, tylko omijam szerokim łukiem. Pewnie skusiło mnie to, że podobno w cieście nie czuć tej fasoli. Fasolę zakupiłam, trochę postała, bo święta Bożego Narodzenia i przepisy świąteczne zdominowały mój czas, ale w końcu ciasto upiekłam.
Jesteście ciekawi mojej opinii?
Ciacho mi smakowało, faktycznie nie czuć w smaku tej fasoli – jest równoważona przez banany i kakao. Za to ciasto jest mega wilgotne, czasami wręcz lekko klejące – co mi zupełnie nie przeszkadzało – takie w typie brownie, tylko wyrośniętego. Dzięki tej wilgotności ciasto bardzo długo zachowuje świeżość i miękkość. I jeszcze jedno – do tego czekoladowego ciasta z fasoli czerwonej nie dajecie ani grama mąki – fajnie? Fajnie! Tak otrzymujecie bezglutenowe ciasto czekoladowe!
Jak zrobić ciasto z fasolą – wskazówki
Czerwoną fasolę przed użyciem musicie porządnie opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się soli z zalewy. Potem ją miksujecie razem z bananem – najlepiej jak banany są już bardziej dojrzałe. Wtedy są bardziej słodkie i bardziej aromatyczne. Fasolę z bananami najlepiej dokładnie zblendować ręcznym blenderem, albo zmiksować w malakserze. To zapewni gładką konsystencję. Do ciasta dodajemy trochę cukru – ja użyłam kokosowy, który nadał mu fajnego i głębokiego smaku. Możecie również wykorzystać ksylitol, zwykły cukier albo erytrol (to dodatkowo obniży kaloryczność ciasta fasolowego). Następna sprawa – olej – ja użyłam olej rzepakowy, ale możecie dać również rozpuszczony olej kokosowy. Wszystkie składniki razem krótko mieszacie i przekładacie do foremki do pieczenia.
Ile piec ciasto z fasoli?
Czekoladowe ciasto z fasoli pieczemy około godzinę w 180 stopniach – dobrze jest sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Na patyczku mogą być okruszki ciasta, ale nie mogą być mokre. Samo ciasto – jak pisałam wyżej – jest z tych bardziej wilgotnych i cięższych, więc może się piec dłużej. Po upieczeniu ciasto studzicie i zjadacie ze smakiem. Ja mogę polecić to ciasto z fasolą, a Wy sami zdecydujcie, czy lubicie takie eksperymenty? Jedliście już ciasto fasolowe?
Czekoladowe ciasto z fasoli kalorie
Jeśli jesteście ciekawi, ile kalorii ma ciasto z fasolą, to 100 g ciasta ma około 180 kalorii – bardzo, bardzo przyjemnie. To kaloryczność ciasta bez polewy i dekoracji. Ale nawet z tą polewą ciasto będzie fajnie niskokaloryczne, więc każdy może zjeść kawałek bez wyrzutów sumienia :)
Możecie również wypróbować inne moje przepisy na warzywa w ciastach – jest już ich trochę na blogu.
Polecane przepisy na ciasta z warzywami
Jeśli lubisz ciasta i słodkie wypieki z dodatkiem warzyw, to koniecznie wypróbuj również inne moje przepisy. Na blogu znajdziesz ich spory wybór, więc na pewno wybierzesz coś idealnego dla siebie. Ja tu polecam między innymi takie trzy przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Czekoladowe ciasto z fasoli przepis
Przepis na bezglutenowe brownie z fasoli zasmakuje każdemu, nie tylko osobom na diecie bezglutenowej. Proste ciasto czekoladowe z fasoli i bananów przygotowane jest bez użytku mąki! Cała mączystość pochodzi z czerwonej fasoli. Jeśli obawiacie się smaku, to nie musicie. W tym bezglutenowym cieście fasolowym nie czuć fasoli. A to za sprawą bananów i kakao. Smak bananów i kakao niwelują smak fasoli.
Takie czekoladowe ciasto bananowe z fasolą możecie podać dzieciom - na pewno się nie zorientują co jest tajemniczym składnikiem :) Ciasto z fasolą to fajne i ciekawe ciasto, a do tego długo zachowuje świeżość. Jeśli szukacie przepisu na wilgotne ciasto czekoladowe, to to czekoladowe ciasto z fasolą właśnie takie jest. Wypróbujcie mój dokładny przepis krok po kroku i upieczcie to wilgotne ciasto czekoladowe bez glutenu. Mam nadzieję, że to czekoladowe ciasto z fasoli zasmakuje wam tak bardzo jak mi!
Polecam wam także inne moje wypieki bez glutenu. Na blogu znajdziecie między innymi bezglutenowe babeczki z truskawkami, bezglutenowe muffinki z jagodami, ciasteczka orzechowe z miodem, ciasto czekoladową chmurę, kokosowe babeczki ze szpinakiem albo na biszkopt bezglutenowy.