Flatbread – podpłomyki
Przepis na flatbread, czyli płaskie chlebki
Podpłomyki to rodzaj tradycyjnego polskiego pieczywa, które od wieków cieszy się dużą popularnością jako szybka i smaczna przekąska. Są to cienkie, chrupiące placki z mąki, które robi się „blisko ognia” – np. na rozgrzanej patelni. Podpłomyki to świetna przekąska do pracy, szkoły czy na piknik, ponieważ są łatwe w transporcie i nie wymagają specjalnych warunków przechowywania. Stanowią też zdrowszą alternatywę dla chipsów czy innych przekąsek wysokokalorycznych. Polecam ich spróbowanie każdemu, kto lubi chrupiące i smakowite przekąski! Możecie jest zjeść same, albo w towarzystwie różnych past kanapkowych, czy hummusu. Spróbujcie koniecznie!
Spis treści
Podpłomyki flatbread przepis krok po kroku
Jeśli szukasz przepisu na prostą i fajną przekąskę idealną jako dodatek do różnych dipów i sosów, to wypróbuj ten przepis.
Flatbread – podpłomyki przepis
Składniki
składniki potrzebne na podpłomyki
- 15 g świeżych drożdży ((lub opakowanie suszonych))
- 1 łyżeczka cukru
- 160 ml mleka (ciepłego )
- 80 ml wody (letniej )
- 320 g mąki pszennej (- trochę ponad 2 szklanki )
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka oliwy
Instrukcja
Krok pierwszy – przygotowanie ciasta na podpłomyki
- Świeże drożdże rozkrusz, zasyp cukrem, a następnie zalej ciepłym mlekiem (nie może być zbyt gorące!) i wymieszaj dokładnie, tak aby drożdże się zupełnie rozpuściły. Miseczkę z rozczynem drożdżowym przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut. Ja lubię wstawić rozczyn z drożdżami do mikrofalówki lub piekarnika (gdy są wyłączone), to zapewnia drożdżom brak ewentualnych przeciągów, ale możesz je trzymać na blacie kuchennym.15 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 160 ml mleka
- Jeśli używasz drożdże suszone (typ instant), to nie musisz ich rozpuszczać w mleku, tale dodaj je od razu do mąki i pozostałych składników.
- Do większej miski wsyp mąkę pszenną (może to być typ mąki 550, 650, albo nawet 500) i sól, dodaj oliwę z oliwek (możesz też użyć olej, np. rzepakowy).320 g mąki pszennej, 1 łyżeczka soli, 1 łyżka oliwy
- Wlej rozczyn drożdżowy (powinien od zwiększyć swoją objętość i zrobić się gęsty, jeśli rozczyn drożdżowy po około 20 minutach nie zmienił wyglądu, to najprawdopodobniej nadaje się do wylania i musisz przygotować nową porcję).80 ml wody
- Zacznij wyrabiać ciasto – ja to robię mikserem z końcówką hakiem, w trakcie dolewaj ciepłą wodę – ciasto będzie dość gęste.
- Miskę z wyrobionym ciastem przykryj ściereczką i odstaw na około godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ja często wkładam je do piekarnika z temperaturą grzania ustawioną na 30 stopni – w takich warunkach ciasto drożdżowe bardzo ładnie i do tego szybko wyrasta. Jest to szczególnie pomocną w chłodniejsze dni i gdy w domu są przeciągi.
krok 2 – przygotowanie podpłomyków
- Po wyrośnięciu ciasto lekko zagnieć i wyjmij na posypany mąką blat i krótko zagnieć w razie konieczności dodając odrobinę mąki.
- Podziel ciasto na 6 mniej więcej równych części.
- Rozwałkuj cienko na placek o średnicy około 20 cm i grubości około 0,5 cm. Przykryj pozostałe ciasta ściereczką, aby nie obsychały.
krok 3 – smażenie podpłomyków
- Rozgrzej patelnię grillową (albo zwykłą) na średniej mocy palnika. Na suchą patelnię połóż jeden z placków i smaż go po około 2-3 minuty z dwóch stron. Jeśli będziesz smażyć podpłomyki na patelni grillowej, to placki będą miały dodatkowo taki fajny wzór pasków :)
- W trakcie smażenia podpłomyka rozwałkuj następny placek i usmaż go jak poprzedni.
Prywatne
Co to są podpłomyki?
Flatbread, to tłumacząc dosłownie „płaski chleb”. W Polsce taki typ pieczywa nazywamy ogólną nazwą „podpłomyki”. Podpłomyk, to bardzo proste pieczywo – zwykle przygotowane po prostu z mąki i wody – które znane jest w naszej kulturze od dawna (zresztą ten typ wypieków, jest znany również w innych krajach). Kiedyś placki piekło się na rozgrzanych kamieniach, teraz wykorzystuje się po prostu patelnię. Ja swoje chlebki smażyłam na patelni grillowej, aby miały fajne paseczki.
Przygotowanie podpłomyków – wskazówki
Flatbread trzeba dość cienko rozwałkować, wtedy smażenie idzie bardzo szybko – raptem około 2-3 minut na jedną stronę. Takie pieczywo możecie podać z różnymi pastami – ja je upiekłam specjalnie do hummusu i całość zaserwowałam na imprezie. Moje podpłomyki zrobiłam z ciasta drożdżowego, dzięki czemu w środku były miękkie i puszyste. Z podanego przepisu otrzymacie 6 sporych podpłomyków.
Przepis znalazłam tutaj.
Polecane przepisy na domowe pieczywo
Koniecznie wypróbujcie również inne moje przepisy na pyszne domowe pieczywo. Tutaj polecam tak na szybko trzy takie przepisy:
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Flatbread przepis
Przepis na płaskie chlebki flatbread idealne jako dodatek w kuchni bałkańskiej, indyjskiej i nie tylko. Te placki z ciasta drożdżowego świetnie nadają się do podania z różnymi smarowidłami i pastami - np. do hummusu, pasty z bakłażana baba ghanoush, czy też paprykowej pasty htipiti. Placki flatbread możecie podać do dań indyjskich - np. kurczaka tikka masala, czy curry. Moje dzieci uwielbiają je jeść same, rwą chlebki na mniejsze kawałki i tak zajadają.
Przepis na podpłomyki
Przygotowanie podpłomyków nie jest trudne - wystarczy zrobić ciasto drożdżowe, poczekać aż wyrośnie i wtedy usmażyć placki na patelni. Z mojego przepisu krok po kroku zrobicie 6 dużych placków flatbread.
Mogę wam polecić także przepis na chlebki naan, albo przepis na pity.