Makowiec na kruchym cieście
Przepis na makowca na kruchym spodzie na dużą blachę
Zapraszam dziś na makowca przygotowanego trochę inaczej. Zwykle na święta (i nie tylko) piekę makowca drożdżowego, a tym razem pojawił się u mnie makowiec na kruchym cieście. To ciasto z dużą ilością maku z pysznymi bakaliami upieczony na spodzie z kruchego ciasta oraz tartym ciastem na wierzchu. Mamy tu makowiec na dużą blachę, więc to idealne ciasto właśnie na święta, albo różne rodzinne okazje, bo na pewno wystarczy go dla wszystkich. Koniecznie zobaczcie mój przepis i sprawdźcie jak zrobić makowca na kruchym spodzie!
Spis treści
Makowiec na kruchym spodzie przepis krok po kroku
Jeśli lubisz ciasta z makiem, a najczęściej przygotowujesz drożdżowe ciasto zawijane z makiem, to teraz koniecznie wypróbuj taką wersję makowca upieczonego na kruchym cieście.
Makowiec na kruchym cieście przepis
Wyposażenie
- Forma do pieczenia o wielkości około 24/24 cm albo 20/30 cm.
Składniki
składniki kruchego ciasta do makowca
- 400 g mąki pszennej (- 2 i 2/3 szklanki)
- 250 g masła (zimnego)
- 2 jajka (- u mnie rozmiar L)
- 60 g cukru pudru (- 3 łyżki)
składniki na masę makową do makowca
- 400 g maku (mielonego)
- 350 ml mleka (gorącego)
- 100 g masła (miękkiego)
- 200 g cukru pudru
- 4 żółtka (- z jajek rozmiar L)
- 4 białka
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 50 g rodzynek
- 50 g orzechów włoskich (posiekanych)
- 25 g migdałów (mielonych – można zastąpić kaszą manną)
- aromat migdałowy (- do smaku – albo inny ulubiony aromat)
Instrukcja
Jak zrobić kruche ciasto do makowca
- Z mąki, masła pokrojonego na kawałki, jajek i cukru pudru zagnieć ciasto – ja zmiksowałam składniki malakserem i potem krótko zagniotłam.400 g mąki pszennej, 250 g masła, 2 jajka, 60 g cukru pudru
- Podziel ciasto na dwie porcje – jedna większa od drugiej – mniej więcej 2/3 i 1/3 ciasta.
- Mniejszą porcję zawiń w folię i schowaj do zamrażarki.
- Pozostałym ciastem wylep dno foremki (moja wyłożona była papierem do pieczenia). Schowaj foremkę z ciastem do lodówki na czas przygotowania masy makowej.
Jak zrobić masę makową do makowca
- Mak zalej gorącym mlekiem i odstaw do wystudzenia.400 g maku, 350 ml mleka
- Miękkie masło zmiksuj z cukrem na puszystą masę.100 g masła, 200 g cukru pudru
- Dodaj do ubitego masła żółtka i zmiksuj do połączenia.4 żółtka
- Dodaj masę makową i krótko zmiksuj.
- Przygotuj bakalie – możesz oczywiście użyć inne bakalie niż ja, albo w innych proporcjach.100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, 50 g rodzynek, 50 g orzechów włoskich, 25 g migdałów
- Dodaj bakalie oraz aromat do masy makowej i wymieszaj.aromat migdałowy
- Białka ubij aż będą gęste i wtedy dodaj je do maku – delikatnie wymieszaj.4 białka
- Przełóż masę makową na kruchy spód.
- Wyjmij odłożone ciasto z zamrażarki i zetrzyj go na tarce o dużych oczkach. Posyp wiórkami wierzch makowca.
- Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (tryb góra/dół) przez około godzinę (aż będzie rumiany).
- Po upieczeniu ciasto ostudź.
Notatki
Prywatne
Składniki Odżywcze
Polecane ciasta z makiem
Koniecznie zobacz inne moje przepisy na pyszne ciasta z makiem idealne na specjalne okazje. Tutaj polecam takie trzy przepisy:
Makowiec na spodzie z ciasta kruchego – uwagi
Uwielbiam makowce i ciasta z makiem, nie przejdę obojętnie koło drożdżówki z makiem, więc moje dzisiejsze ciasto to był dla mnie strzał w 10! Zresztą jak miał nie być, przy takiej grubej warstwie maku :) Aż dziw, że do tej pory nie piekłam jeszcze makowca na kruchym spodzie. Był co prawda seromakowiec na kruchym cieście, ale tam jest jeszcze warstwa sernika, więc nie jest to „prawdziwy” makowiec. Zawsze jakoś najchętniej piekłam ciasta drożdżowe z makiem, bo przy mojej miłości do drożdżówek, jest to połączenie idealne. Ale muszę przyznać teraz, że makowiec na kruchym cieście od teraz stanowi niezłą konkurencję dla makowca zawijanego.
A Wy, jaką wersję makowca lubicie najbardziej? Z ciastem drożdżowym, czy kruchym? Jeśli lubicie kruche makowce, albo jeszcze nigdy takiego sami nie piekliście, to koniecznie wypróbujcie mój przepis.
Jak zrobić makowiec na cieście kruchym – wskazówki
Ja przygotowanie makowca rozpoczęłam od zrobienia kruchego ciasta. Możecie składniki na ciasto posiekać nożem i następnie zagnieść, albo jak ja zmiksować krótko malakserem. Jeśli ciasto nie chce się skleić w jednolitą kulkę, to możecie dodać do niego odrobinę zimnej wody i zagnieść krótko. Mniej więcej 1/3 część ciasta zawińcie w woreczek i schowajcie do zamrażarki, aby się porządnie schłodziło, a resztą ciasta wylepcie spód foremki. Taką foremkę z ciastem schowajcie do lodówki, aby ciasto się schłodziło i w tym czasie przygotujcie masę makową na makowca.
Jak zrobić masę z maku na makowca?
Aby sobie ułatwić i skrócić pracę nad masą makową użyłam do niej gotowy mielony mak. Taki mak wystarczy już tylko zalać gorącym mlekiem i odstawić do ostudzenia. Jeśli jednak nie macie mielonego maku i nie możecie go kupić, to wykorzystajcie mak w ziarenkach. Mak zalejcie gorącą wodą i wstawcie do gotowania – na około 30 minut. Po tym czasie dobrze go odsączcie i zmielcie dwukrotnie. Jak zmielić mak? Najlepiej nadaje się do tego maszynka do mięsa. Możecie użyć taką przykręcaną do stołu, albo dodatkową nakładkę do miksera. Tego maku nie zalewajcie już gorącym mlekiem.
Czy można zrobić makowiec na kruchym spodzie z gotową masą makową? Tak, można – aby makowiec był ładnie wysoki warto zrobić go z dwóch puszek masy makowej.
Co dodać do masy makowej?
Ja do maku dodałam opakowanie kandyzowanej skórki pomarańczowej, bo bardzo lubię jej smak w cieście. Do tego garść rodzynek i posiekanych orzechów laskowych. Do lekkiego „ściągnięcia” masy makowej dodałam mielone migdały, ale zamiast nich możecie również użyć kaszę mannę. A na koniec oczywiście aromat migdałowy – bo nie wyobrażam sobie maku bez aromatu migdałowego. Jest to oczywiście opcjonalne, nie każdy musi lubić aromat migdałowy. Możecie użyć tu również aromat pomarańczowy albo np. rumowy.
Jak zrobić makowiec na kruchym spodzie z kruszonką?
Wolisz kruszonkę zamiast tartego ciasta? Nie ma problemu, zrób nieco grubszy spód z całego ciasta (albo wylep nim nieco większą formę do pieczenia) i przygotuj prostą kruszonkę. Przygotuj i zmieszaj razem poniższe składniki:
- 100 g masła
- 150 g mąki pszennej ((1 szklanka) )
- 60 g cukru (trochę ponad 1/3 szklanki)
Gotowa kruszonką posyp wierzch masy makowej i upiecz całość tak jak w przepisie.
Ile piec makowiec na kruchym spodzie?
Ja swój makowiec piekłam w 180 stopniach i trybie góra/dół przez mniej więcej godzinę. Gdy wierzch makowca zrobił się ładnie rumiany wyjęłam go z piekarnika i ostudziłam.
Możecie na koniec posypać wierzch makowca odrobiną cukru pudru, albo polać lukrem.
Jak zrobić lukier do makowca?
Wystarczy mniej więcej szklankę cukru pudru zmieszać z jakimś mokrym składnikiem – może to być woda, mleko, śmietana kremówka, czy chociażby sok pomarańczowy. Ważne, aby płyn dodawać po łyżce do uzyskania lekko płynnej ale jednocześnie gęstej konsystencji.
Mam nadzieję, że makowiec na cieście kruchym Wam zasmakuje i będziecie często piec.
Dajcie znać w komentarzach jak Wam smakował :)
Ps.
Przy okazji polecam Tobie moją książkę „Najlepsze wypieki Beaty” gdzie znajdziesz przepisy na ciasta, ciasteczka i babeczki idealne na różne okazje i na weekend do kawy :)
Popularne Przepisy
Polecane przepisy
Makowiec na spodzie kruchym przepis
Przygotujcie dziś razem ze mną rewelacyjny makowiec na cieście kruchym z dużą ilością maku. Ten makowiec przygotowany od podstaw smakuje wyśmienicie i idealnie się sprawdzi na wszelkie święta, urodziny, Komunie św. i inne rodzinne okazje. A to dlatego, że upieczony jest w sporej blaszce, więc makowiec możecie pokroić na dużo porcji. Kruchy makowiec może długo postać i nie traci na swojej wilgotności. Zobaczcie mój przepis i sprawdźcie jak zrobić kruchy spód do makowca. Ten przepis na kruche ciasto jest bardzo uniwersalny i możecie go również wykorzystać przy innych wypiekach - sprawdzi się świetnie jako ciasto do szarlotki albo pod sernik.
Przepis na makowiec na kruchym cieście
Sprawdźcie jak zrobić masę makową do makowca z maku mielonego, albo z maku w ziarnach. Który mak będzie najlepszy do makowca? Obydwa rodzaje są świetne, ale mak mielony jest szybszy w obsłudze, bo nie musicie już go mielić. Do zmielenia maku będziecie potrzebować maszynkę do mięsa, a nie każdy z nas posiada taką w domu. Dlatego jeśli macie taką możliwość to kruchy makowiec zróbcie z mielonego maku. Jest on bardzo często dostępny w sklepach i dyskontach - zobaczcie na dziale z bakaliami albo produktami do pieczenia ciast. Aby masa makowa była smaczniejsza dodajcie do niej ulubione bakalie. Te większe - jak np. orzechy - posiekajcie na mniejsze kawałki. Słodkie rodzynki dodane do maku nadadzą mu słodyczy, a kandyzowana skórka pomarańczowa niezwykłego smaku. Ja osobiście lubię ciasta z makiem z dodatkiem aromatu migdałowego. Uważam, że aromat migdałowy wspaniale wydobywa smak maku w makowcach. Mój makowiec na kruchym spodzie również nie mógł się obyć bez tego dodatku. Spróbujcie sami i się przekonajcie jak smakuje taki kruchy makowiec z migdałami. Koniecznie wypróbujcie również inne moje przepisy na ciasta z makiem.